lesozienka
28.10.08,11:15
Ahojte, obraciam sa vas s prosbou o pomoc. Uzatvorila som poistku cez poradcu OVB a poradca mi podal zavadzujce informacie (cim teda nechcem seba davat do pozicie ublizeneho, bola to moja chyba ale potrebujem vediet, ci sa s tym da nieco robit). Pred casom, pred rokom, som hladala moznost akym sposobom zhodnotit svoje uspory. Mojou poziadavkov bolo, aby som si mohla niekde setrit, mierne urocit a mala financie v horizonte 2 rokov k dispozicii. Poradca mi odporucil investicne poistnie Amslico Global Invest, pricom mi podal informacie KTORE BOLI NEJASNE NEPRESNE. Myslim, ze to bolo aj napriek tomu, ze videl, ze nerozumiem o aku hru tu ide a nerozumiem financnemu trhu. Dostala som tieto informacie: ak si nedam do tejto poistky cast zivotneho poistenia iba investovanie, OVB mi zarucuje, ze budem mat ine podmienky ako dava poistovna Amslico. Amslico podmienky su v tomto produkte velmi prisne - znizit mesacnu sadzu je mozne iba o 25% a to najskor po 2 rokoch, vyber nasporenych prostriedkov je mozny o 10 rokov (je mozny ale je tam vysoky stornopoplatok - v 3 rokou poistenia je to napriklad "iba" 70% z nasporenej sumy..). OVB mi teda udajne ruci, ze si kedykolvek mozem hybat mesacnou sumou pricom najnizsie mesacne poistne je 700 korun, mozem si bez stornopoplatku po 2 rokoch kedykolvek financie vybrat. Poradca ma presvedcil, ze mam dat na zaciatok cim viac a potom uvidim ako budem vediet platit. Tak som suhlasila - s mesacnym poistnym 3000 korun. A dan za hlupost a naivitu dala na seba cakat 12 mesiacov. Teraz, po roku, si chcem poistne znizit, OVB poradca tvrdi, ano vybavili sme - OVB bude "samo" doplacat storno kvotu kvartalne na vas ucet v Amslicu... A amslico ma ide skalpovat ze neplnim poistne. Od mojej ziadosti presli 2 mesiace a tak je hypoteticky mozne, ze to OVB este len zaplati. Avsak myslim si, ze je to blbost. OVB tvrdi, ze "ziadne" potvrdenie klientom nedavaju (rozumej, ustna dohoda staci) ale ze je to vybavne - je to profesionalne? Podla mna jednoznacne nie. Je mozne s tymto nieco robit, mozem podat staznost na poradcu, alebo sa nejako branit? Alebo uz mi ostava len tiche kajanie sa za naivitu s ktorou som do poistky bez podrobneho studia podmienok sla? Kazda rada pomoze...
hanelie
28.10.08,10:53
to, čo tvrdil poradca z OVB, musí byť niekde v zmluve podchytené - pri prípadných sporoch je nanajvýš dôležité sa oprieť o takéto písomné formulácie
ak tomu tak nie je, bude problém dokazovania / toho, čo padlo v ústnej dohode/
Braňo
28.10.08,11:19
Podstatné je, že investičné životné poistenie sa neuzatvára na zhodnotenie prostriedkov na 2 roky. Jedná sa o dlhodobý produkt. Problém je, že najvyššiu províziu má OVB z uzatvorených životných poistiek. Určite by som odporučil skôr kombináciu peňažného fondu alebo iný produkt (AXA konto, mbank, ing konto a pod.) A nezabúdaj, že to je Tvoje poistenie - t.z., že o každú zmenu poistných podmienok musí požiadať klient (čiže Ty) písomnou formou. Akákoľvek iná forma je iba vodenie za nos a predlžovanie času. Nielen, že by si sa mal sťažovať na poradcu, ale určite ho zmeniť, nakoľko Ťa zavádzal a nekonal profesionálne.
Otakar.2
07.11.08,13:17
Ty si uzavrela poistnú zmluvu medzi Amslico a Tebou pradca OVB je len poradcom a človek, ktorý by mal správne informovať .Životné poistenie sa uzatvára minimálne na desať rokov keď nie dlhšie. Treba sa pozrieť aké informácie dostal poradca a či spravil portfólio a analýzu potrieb, alebo len uzavrel zmluvu na životnom poistení poisťovňa započítava prvé dva roky hlavne poplatky a potom sa to zhodnocuje. Teraz nedoporučujem finančné prostriedky vybrať nakoľko akcie klesli a vyzerá to tak, že trh sa spamätá zhodnotenie v dlhodobom horizonte by malo byť veľmi úspešne. Na krátko dobe rezervy sa neuzatvára životné poistenie ale na to sú iné produkty.


Otakar.2
catarinas
11.01.09,14:30
Neviem, či ste nakoniec riešili sťažnosť na poistného poradcu OVB, ale existuje možnosť sa oficiálne sťažovať na konkrétneho poradcu äpodľa zákona o sprostredkovaní poistenia a zaistenia), a to v NBS, ktorá vykonáva dohľad nad poisťovníctvom. Okrem toho, ku každej uzavretej poistnej zmluve, resp. návrhopoistke je povinnosťou sprostredkovateľa priložiť aj Záznam o sprostredkovaní poistenia. Ten podpisuje klient aj sprostredkovateľ a zachytáva info o priebehu sprostredkovania. Tam by malo byť uvedené, čo ste chceli poistiť, PS, prípadné vaše šepciálne požiadavky. Okrem toho, bez urážky, sprostredkovatelia OVB určite nie sú poistný poradcovia, česť výnimkám, nakoľko im ide najmä o províziu. Držím palce.