Natka
17.05.05,08:09
Živnostník si kúpil v decembri 2003 nábytok v hodnote 24 000,- Sk. Môže si ho po roku vyradiť, keď ho už nepotrebuje, môže si ho zobrať domov?
dara
17.05.05,06:55
No to je pomerne široká otázka, ten nábytok bol zaúčtovaný ako ?
Možno nepíšem správne nech ma skúsenejší opravia, ale majetok je možné vyradiť až keď je úplne odpísaný, ale napr. dôjde k jeho poškodeniu, odcudzeniu. Všetko na základe vyraďovacieho protokolu, kde je potrebné uviesť akým spôsobom bol majetok vyradený.
Zita5
17.05.05,06:57
Živnostník si kúpil v decembri 2003 nábytok v hodnote 24 000,- Sk. Môže si ho po roku vyradiť, keď ho už nepotrebuje, môže si ho zobrať domov?
No keď tak rozmýšľam , možno ho už aj má doma , veď povedzme si aj to sa robí . Ale , zdá sa mi to priskoro vyradiť ten nábytok . Já by som neriskovala . Já osobne som taký tip , že by som to nespravila .
dara
17.05.05,07:01
No Zitka, ja som tiež toho názoru, že je doma, ale tiež by som vyčkala, možno v prípade, že by sa neako poškodil. Bol by zápis, že ho nie je možné už opraviť.
Zita5
17.05.05,07:11
Je to veľmi diskutabilné , ale nech sa rozhodne akokoľvek , nesie zodpovednosť on sám a musí si to obhájiť . Ak bude šikovný tak prosím , a možno ani nebude mať tak zavčasu ani daňovú kontrolu . Táto otázka má mnoho odpovedí. Ale je to len na jednotlivcovi a jeho rozhodnutí . Treba ho upozorniť a nech koná sám .
Natka
17.05.05,08:40
Ono je to vlastne tak, že sa spojil ešte s jedným živnostníkom, ktorý si chce priniesť svoj nábytok (má ho naozaj krajší a drahší).Takže by bolo dobre dať pôvodný nábytok (aj keď iba ročný) niekde, napr. domov. Lenže čo dať do vyraďovacieho protokolu, aký dôvod vyradenia? Ako by ste to vy poriešili?
Zuziana
18.05.05,07:39
Ja osobne by som ho nevyraďovala. A pri prípadnej daňovej kontrole sa dá zariadiť rôzne. Ak je to malá firma, doklady sa dajú odniesť na DÚ. Čiže vôbec nemusia vidieť, či sa ten nábytok skutočne využíva na podnikanie alebo nie. Ak tam má zariadenie jednej kancelárie, ktoré odpisuje,alebo je len zapísané v krátkodobom majetku, myslím, že nikto mu to nespochybní.
draha24
06.06.05,17:09
Ako je to v mojom prípade. Vo februári som zariaďovala kanceláriu, nábytok vyrábal manžel. Do účtovníctva som zaradila doklady o kúpe materiálu na výrobu nábytku, išlo o sumy do 1500,-Sk. Dokopy asi 8.000,- Sk. Tento mesiac budem musiet kanceláriu zrušit. Čo s nábytkom ? Musím ho niekde evidovať , absolutne neviem, či tie náklady budú brané ako opodstatnené. Ďakujem za radu.
M0NIKA
06.06.05,17:32
A vyradenie predajom?
durisovad
06.06.05,17:35
Ja by som to riesila tak, ze by som nabytok predala (sama sebe ako sukromnej osobe) za nejaku symbolicku cenu, napr. 2 tisic SK, uctovala by som vynos a danovy urad by bol spokojny. Nabytok je uz iste odpisany.
Živnostník si kúpil v decembri 2003 nábytok v hodnote 24 000,- Sk. Môže si ho po roku vyradiť, keď ho už nepotrebuje, môže si ho zobrať domov?
Zuziana
06.06.05,18:10
Ak si SZČO tak si nič nepredávaš ani za symbolickú cenu. Preradíš to do osobného užívania. Obdobne ako s osobným automobilom.
M0NIKA
06.06.05,18:16
Ak si SZČO tak si nič nepredávaš ani za symbolickú cenu. Preradíš to do osobného užívania. Obdobne ako s osobným automobilom.Toto mi nikto nevedel presne vysvetliť. Ako to teda funguje?
Keď mám auto na firmu a chcem ho preradiť do osobného užívania, stačí prepis auta a nejaký doklad o preradaní alebo čo všetko k tomu treba?
Prosím o vysvetlenie. Vopred ďakujem.