katkaeli
28.10.08,13:44
Ahojte poraďáci.Hľadám tu už hodnú chvíľku ale také niečo neviem nájsť.Mám medzinárodnú nákladnú dopravu čiže som SZČO a chcem zamestnať môjho otca ktorý je tiež SZČO ako vodiča môjho nákladného vozidla.Ale neviem akú zmluvu alebo dohodu s ním mám uzavrieť.Keď sa jedná čisto len o prácu vodiča,ktorý by my vystavoval faktúrky za prácu.Bol by platený od odjazdených km.Prooosím poradte my.Ďakujem
betka
28.10.08,13:59
Podľa mňa ide o závislú činnosť:
je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
katkaeli
28.10.08,18:44
Ďakujem.Ale ešte by som sa chcela opýtať ako mám sformulovať takú zmluvu?Ešte nikdy som zmluvy nepísala.Som nováčik.
mysimis
28.10.08,18:46
Je to pracovná zmluva.
Muška
28.10.08,18:50
Už som to sem prikladala:


Môj dopyt na DRSR:
Dobrý deň,
SZČO dopravca si chce dať do nákladov dodávateľskú faktúru od druhej SZČO , ktorá mu vyfaktúrovala: "poskytnutie služby vedenia cudzieho motorového vozidla". Tá druhá SZČO má naozaj vydaný živnostenský list na poskytovanie uvedenej služby.

Môj názor je, že výkon tejto činnosti je "zamestnanecký" vzťah.

Prosím o odpoveď, ak SZČO má živnosť na "poskytovanie služieb vedenie cudzieho motorového vozidla", môže si SZČO-dopravca náklady na tieto služby dať do nákladov, sú tam nejaké obmedzenia?

Odpoved z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonáva činnosť v súlade s vydaným živnostenským oprávnením, dosahuje teda príjmy zo živnosti podľa § 6 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ a pri takto dosahovaných príjmoch sa rozhodne pre uplatnenie skutočných preukázateľných výdavkov, musia byť splnené podmienky daňovej uznateľnosti výdavku, tak ako sú vymedzené v § 2 písm.i) cit. zákona.
Ak pri uplatňovaní daňového výdavku je splnená základná podmienka, a to že výdavok je preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 cit. zákona, je možné uplatniť ho na daňové účely ako položku znižujúcu základ dane. Súčasne výdavok musí vecne a časovo súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi). Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov samostatne, a to v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy.

Záverom si dovoľujeme upozorniť na skutočnosť, že ak sú splnené charakteristické znaky, a to závislosť medzi platiteľom príjmu a jeho poberateľom, pričom daňovník pri výkone práce nevystupuje vo svojom mene, ale je povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, vtedy sa jedná o závislú činnosť.

S problematikou vydania živnostenského oprávnenia ako aj predmetu podnikania doporučujeme obrátiť sa na miestne príslušné živnostenské oddelenie.

Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť

Môj názor:
Vyzerá to tak, že Živnostenský úrad zapíše do ŽL "čo len chceme", ale nakoniec faktúru od takéhoto živnostníka si nebudeme môcť dať do nákladov.
katkaeli
28.10.08,18:58
Môj otec čiže vodič má zatiaľ len ŽL na vnútroštátnu nákl. dopravu do 3,5t.Čiže si musí ísť vybaviť ŽL na vedenie cudzieho mot. vozidla?Takáto živnosť existuje?
A ešte keby som si to nemohla dať do nákladov.Tak čo by som si dala,že akože auto nikto neviedol?
Muška
28.10.08,19:03
Katka,
Ty nás asi zle čítaš :)
Podľa nás: Otca by ste mali zamestnať na riadny pracovný pomer. Čiže by bol vašim zamestnancom.
katkaeli
28.10.08,19:08
Aha?Ja som blbá.Dobre,ale keď môj otec nechce byť normálne zamestnaný?Tak čo mám robiť okrem toho,že zamestnám niekoho iného?
Muška
28.10.08,19:36
Neviem prečo vydávajú ŽL so znením "poskytnutie služby vedenia cudzieho motorového vozidla"

Špekulujem ako by sa dalo uvedené obhájiť.
Jedine ako náhradné riešenie /ak by náhodou šoférovi prišlo "nevoľno"/ možno by ste obhájili, ak by ste si dali objednávku, aby otec-SZČO odviezol motorové vozidlo z miesta A do miesta B, ale nič viac. Tzn., že ak by vyložil, naložil, vybavil všetky papiere závozník /zamestnanec/.
Zita5
28.10.08,19:39
Neviem prečo vydávajú ŽL so znením "poskytnutie služby vedenia cudzieho motorového vozidla"

Špekulujem ako by sa dalo uvedené obhájiť.
Jedine ako náhradné riešenie /ak by náhodou šoférovi prišlo "nevoľno"/ možno by ste obhájili, ak by ste si dali objednávku, aby otec-SZČO odviezol motorové vozidlo z miesta A do miesta B, ale nič viac. Tzn., že ak by vyložil, naložil, vybavil všetky papiere závozník /zamestnanec/.

Šoférovi nevoľno môže prísť , ale koľko krát by to muselo byť v danom prípade ?:)
Muška
28.10.08,19:44
Šoférovi nevoľno môže prísť , ale koľko krát by to muselo byť v danom prípade ?:)
Zitka,
veď presne to som myslela, že iba v prípade núdze

Len nechápem prečo vydávajú také ŽL.....netuším ešte v akých prípadoch by sa to dalo použiť.
Verci
28.10.08,19:46
No zákoník práce tvrdí jedno ale dokiaľ živnostenský úrad dude vydávať takéto živnosti ,živnostík nejde proti zákonu .Jedine ten kto dá prácu takému živnostíkovy by mohol mať opletačka z kontrolou z bezpečnosti práce no jednoznačne nemájú ani oni vtom jasno Tak jedine nejaké usmernenie o zákone by to dalo doporiadku .Píšem zvlastnej skusenosti kde živnostníci na základe týchto živností pracuju a po kontrole z bezpečnosti práce im nič nevytkli čo sa týka ich spôsobu vykonávania činnosti a ani ich t.z.zamestnávateľa neusmernili ,že by mal niečo meniť .Tak je to zložité a vôbec nejasné ale v prvom rade nesmú si zákony protirečiť no ale to mi nedoriešime je to na Vašom uvážení ako sa rozhodnete,.
katkaeli
29.10.08,19:42
Ahojte.Tak dnes som bola na ŽU.Bola som sa informovať ohľadom tej živnosti poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla.Pracovníčka na úrade my povedala,že teraz je aj taká možnosť pracovať ako vodič na tú živnosť ale nič viac my k tomu nevedela vysvetliť.Oni tú živnosť len zaregistrujú a to je všetko.Ako to je so zákonom a s nákladmi to nevedia.Takže asi to risknem.Čo myslíte?Keď my príde kontrola tak uvidíme?