eviketa
17.05.05,09:31
Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?
dara
17.05.05,07:33
Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?
Mne len spomínala moja audítorka, že kontroly začínaju robiť systémom, že si pozrú 132 a 504 a porovnávajú marže.
eviketa
17.05.05,07:34
Dara píšem o FO. ale asi je to fuk. Idu po marži
dara
17.05.05,07:37
Aha, som to nepozorne prečítala. Ale viem, že mi to spomínala, že idú po marži. Ale kde je to v zákone ukotvené teda neviem.
accad
17.05.05,08:19
Je veľmi ťažko jednoznačne povedať, kde je pravda. Na trhu je nejaká obvyklá obchodná marža, ktorú si obchodné subjekty stanovia tak, aby pokryla ich náklady. Ak je stanovená obchodná marža nízka, ide pod jeho náklady, môže to vyvolávať dojem krátenia tržieb. Obchodný subjekt asi ťažko zdôvodní prečo ide pod cenu, z ktorej nedokáže pokryť jeho náklady. Podnikanie je predsa za účelom dosiahnutia zisku. Dôležité je ale, aby obchodná marža bola jednotná pre všetkých odberateľov a rozdiel ceny bol riešený formou zľavy, ktorá má presne stanovené pravidlá (množstevný odber, lehota splatnosti a pod.).

Ak bola obchodná marža porovnateľná s obchodnou maržou bežnou v danom podnikateľskom prostredí, nedochádzalo k použitiu rozdielnej marži u rôznych klientov, odporúčam sa proti rozhodnutiu daňovej kontroly odvolať, pretože § 29 zákona 511 je dosť všeobecný na to, aby sa na neho odvolali pri svojom rozhodnutí.
Zita5
17.05.05,08:22
Je veľmi ťažko jednoznačne povedať, kde je pravda. Na trhu je nejaká obvyklá obchodná marža, ktorú si obchodné subjekty stanovia tak, aby pokryla ich náklady. Ak je stanovená obchodná marža nízka, ide pod jeho náklady, môže to vyvolávať dojem krátenia tržieb. Obchodný subjekt asi ťažko zdôvodní prečo ide pod cenu, z ktorej nedokáže pokryť jeho náklady. Podnikanie je predsa za účelom dosiahnutia zisku. Dôležité je ale, aby obchodná marža bola jednotná pre všetkých odberateľov a rozdiel ceny bol riešený formou zľavy, ktorá má presne stanovené pravidlá (množstevný odber, lehota splatnosti a pod.).

Ak bola obchodná marža porovnateľná s obchodnou maržou bežnou v danom podnikateľskom prostredí, nedochádzalo k použitiu rozdielnej marži u rôznych klientov, odporúčam sa proti rozhodnutiu daňovej kontroly odvolať, pretože § 29 zákona 511 je dosť všeobecný na to, aby sa na neho odvolali pri svojom rozhodnutí.
Já súhlasím s accad .

Nemôžem byť drahá len preto , aby som naplnila štátnu kasu . Takže je to vec ozaj na diskusiu . Ale uznám aj to , že to musia byť fakt argumenty .
Ala
17.05.05,08:25
Osobne skúsenosti s tým nemám. ale tak isto som počula, že dodaňujú, ak je marža veľmi nízka. Napr. som vedela, že potraviny by mali mať rabat okolo 12%. Je to z pohľadu DU. Ak je veľmi nízky, je potrebne ho potom dokladovať, napr. precenením, zlikvidovaním tovaru a pod. musí byť strašne veľa papierov...
Zita5
17.05.05,08:28
No toto o čom sa tu píše počujem prvý krát a som veľmi prekvapená . Pritom viem o tom , že napríklad sú profesie , ktoré 10 až 12 rokov majú daň nulovú . Takým by som dodanila . Mám jednu kaderníčku , ktorej som povedala , že aby zaplatila aspoň voľačo na dani z príjmu , ale ona tvrdohlavo nie a nie . A tu si myslím , že práve takýmto sa to vypomstí .
pyton
17.05.05,08:45
Doporučujem obrátiť sa na daňového poradcu a podať odvolanie. Boli úspešné odvolania! Pokiaľ máš preukazne vedené účtovníctvo, tak DÚ ti nemôže len tak zvýšiť maržu o 10%. Bližšie viď k tomu zákon o správe daní a poplatkov.
dara
17.05.05,08:46
Doporučujem obrátiť sa na daňového poradcu a podať odvolanie. Boli úspešné odvolania! Pokiaľ máš preukazne vedené účtovníctvo, tak DÚ ti nemôže len tak zvýšiť maržu o 10%. Bližšie viď k tomu zákon o správe daní a poplatkov.
Máš s tým skúsenosti?
pyton
17.05.05,08:57
Áno, treba dôsledne pripraviť odvolanie, pokiaľ neprihliadali na argumenty počas kontroly. Načo je potom účtovníctvo, pokiaľ by si oni mohli upravovať tvoj zisk ako chcú navýšením o nejaké percento. Musia položkovite, pokiaľ ti chcú niečo neuznať v účtovníctve.
anto
17.05.05,09:03
V každom prípade sa odvolať!!!!!! To by si potom každý daňovník stanovoval čo by sa mu chcelo a zákon je potom fuk. Aj na súd. Pevne verím, že daňový subjekt musí vyhrať. Ak správca dane takto rozhodol, musí to vyargumentovať. Platí úzus, že v prípade nedostatku dôkazov je správca dane povinný sa riadiť vyjadreniami daňového subjektu, nie naopak.!!!
Zita5
17.05.05,09:07
Nedopadne to potom tak , že si na firmu zasadnú a budú stále na kontrole a vyhľadávať blšky .
bodliak
17.05.05,09:14
Nedopadne to potom tak , že si na firmu zasadnú a budú stále na kontrole a vyhľadávať blšky .
Filozofická otázka: A ak sa neodvoláte, nedopadne to potom tak, ze o rok prídu nie s 10 ale s 20% ?
eviketa
17.05.05,09:45
Ďakujem všetkým za názor. Klient sa chce odvolať. tak uvidíme ako to dopadne. Ja som sa ich pýtala, či je niekde stanovená marža,odpoveď - nie. Tak je to dosť asi na rozhodnutí DU.
To Anto : DU nič nevyargumentoval. Urobil kolónky - odvedená daň, zvýšena daň a bolo. žiadne prečo 10% a pod. Iba odvolávka na §29, ktorý je aj podľa mňa dosť všeobecný.
Jara
17.05.05,10:23
Stretla som sa s tým, že dvíhali maržu, ale robili kontrolu na rovnaký obchod v rovnakej lokalite a mali dôvod aby to urobili, pretože napr. ak 10 podnikateľov predáva počas letnej tur. sezony napr. klobásu po 25,-/10 dkg tak aj 11 ju nepredáva za 18,- /10 dkg. Je to len príklad. To znamená nedáva všetky tržby do ERP /má aj čierne/. Teda odvolanie ÁNO ak je naozaj všetko "KOŠER" inak si kopete vlastný hrob...
olga88
17.05.05,10:59
Daňovej kontrole sa nepáčilo, že FO má nejakú nízku maržu z predaja a dodanila k tržbe 10% - čím vyšla nová daň vyššia o slušnú sumu. Nikde v zákone nie je napísaná marža, opierajú sa o § 29 zákona 511 mate niekto podobnú skúsenosť s DU ?Chcem sa spytat ci dodatocne dorubena dan po kontrole bola dohodou, alebo podla pomocok. Ak bola dohodou, tak odvolanie je pripustne, ale len proti procesnym postupom nie proti vyske dorubenej dane.
Olga
eviketa
17.05.05,11:48
Oni nám dali zatiaľ protokol o kontrole a máme 8 dní aby sme sa vyjadrili.
lino ventura
17.05.05,12:10
V protokole sú uvedené preukázané kontrolné zistenia, malo by tam byť presne popísané akého porušenia zákona sa dotyčný dopustil. Tieto porušenia by mali byť podporené dôkazmi, ktorými DÚ disponuje. Nemajú nejaké?? Predsa nikto nemôže len tak určiť niekomu maržu.
Jara
17.05.05,12:48
V protokole sú uvedené preukázané kontrolné zistenia, malo by tam byť presne popísané akého porušenia zákona sa dotyčný dopustil. Tieto porušenia by mali byť podporené dôkazmi, ktorými DÚ disponuje. Nemajú nejaké?? Predsa nikto nemôže len tak určiť niekomu maržu.Myslím, že v zákone o správe daní a poplatkov je, že daňový úrad nemusí dokazovať, ale kontrolovaný subjekt áno. Takže môže to tak presne byť, že im urobili tabuľku na základe vykonaných kontrol v bydlisku a rovnakých zameraní a dovyrubili a nesúhlasíš? Dokazuj opak...

Určite to nerobia zo zlomyselnosti, ale skôr na základe dlhodobých skúsenosti. Ak to nie je príliš čisté a dovyrub nie je príliš veľká suma, tak by som radšej odporúčala dať žiadosť o odpustenie a myslím, že by bol aj vlk sýty aj baran celý, akože uviesť dôvod, že Vás to poskladá že máte fin. problémy ap. a väčšinou odpustia... :) .
dara
17.05.05,13:05
Súhlasím s Jarkou s nimi sa zrejme neoplatí moc naťahovať.
olga88
17.05.05,13:38
Oni nám dali zatiaľ protokol o kontrole a máme 8 dní aby sme sa vyjadrili.No ved, presne zacituj z protokolu v zmysle akeho pargrafu sa dorubuje dan.
eviketa
17.05.05,14:13
Takže : FO má výrobu a predaj lahôdok a aj predaj v bufete. Vo výrobni akceptoval správca dane 15% normu strát a úbytkov, hoci túto evidenciu neviedol . V bufete neakceptoval 10% normu strát a správca dane si stanovil 5% normu strát. Neakceptoval FO 10% normu. Na základe uvedeného použil správca dane § 29 z.511 a pristúpil k prepočtu tržieb .
ALDA
17.05.05,14:27
Já osobne vidím zlú komunikáciu s daňovou kontrolou. Podľa mojich skúseností to vždy prejednávajú s daňovým subjektom. Ako daňový subjekt, buď dokáže, že som mala tovar, ktorý som musela predať dokonca pod cenu /napredajné zásoby/ a to môhlo skresliť maržu ale k tomu treba mať podklady. Nesúhlasím s tým, že len treba účtovať ako dostanem doklady, príjem, výdaj atď., ale sledovať aj túto problematiku. Ako písala accad, každý podniká, aby mal zisk, ale nie iba /bokom/, ale hlavne vo firme. Už na to prišli aj na DU, takže sa nečudujme. Ak to už takto dopadlo, odvolala by som sa iba v prípade aspom
90%-nej istoty, že mám všetko OK. V tomto prípade je ešte výhoda nepresného zákona, že sa to dá obhájiť už počas kontroly.

Držím palce, nech sa rozhodnete tak, alebo onak.
eviketa
17.05.05,15:07
Kontrola nemala námietky voči účtovníctvu. To bolo OK. Problém bol, že majiteľ (a žiaľ komunikovť mohli len s ním) moc tomu nerozumie a poskytoval nie presnné info. Tak sa do toho pustili. Ja len čakám na výsledok, lebo na jednej strane má pravdu aj DU - podnikám aby som mal zisk, na druhej strane si myslím, že by mi nemal kto určovať, aký rabat mám mať, čo je obvyké a voči čomu je to obvyklé ? Problém ktorého sa asi chytili je, že nebol nikde vykazovaný stav noriem a úbytkov . Takže vlastne vzali nákup tovaru odpočítali 5% ako stratné a dali k tomu 10%. Výsledok porovnali s príjmom za tržby a rozdiel zobrali ako základ na zvýšenie dane. A takmer 100tis. bolo na svete
Zuziana
17.05.05,15:11
Tiež to vidím tak ako ALDA. Tiež som mala daňovú kontrolu a keď našli nezrovnalosť, tak oznámili daňovému subjektu o tejto veci. Mal možnosť k tomu podať vysvetlenie a až potom sa písal protokol. Čiže ešte pred písaním protokolu dostal možnosť k danej veci sa vyjadriť.
pyton
17.05.05,16:07
eviketa, podľa toho, čo píšeš, neváhaj osloviť daňového poradcu...
Muška
17.05.05,16:15
Určite to nerobia zo zlomyselnosti, ale skôr na základe dlhodobých skúsenosti. Ak to nie je príliš čisté a dovyrub nie je príliš veľká suma, tak by som radšej odporúčala dať žiadosť o odpustenie a myslím, že by bol aj vlk sýty aj baran celý, akože uviesť dôvod, že Vás to poskladá že máte fin. problémy ap. a väčšinou odpustia... :) .Jarka, zaujal ma koniec vety :...a väčšinou odpustia... :)
No teda ja mám iné skúsenosti a nejedná sa o dane ale o penále. Klient pomaly spáva pod mostom a neodpustili mi ani korunu :D
olga88
17.05.05,20:14
Kontrola nemala námietky voči účtovníctvu. To bolo OK. Problém bol, že majiteľ (a žiaľ komunikovť mohli len s ním) moc tomu nerozumie a poskytoval nie presnné info. Tak sa do toho pustili. Ja len čakám na výsledok, lebo na jednej strane má pravdu aj DU - podnikám aby som mal zisk, na druhej strane si myslím, že by mi nemal kto určovať, aký rabat mám mať, čo je obvyké a voči čomu je to obvyklé ? Problém ktorého sa asi chytili je, že nebol nikde vykazovaný stav noriem a úbytkov . Takže vlastne vzali nákup tovaru odpočítali 5% ako stratné a dali k tomu 10%. Výsledok porovnali s príjmom za tržby a rozdiel zobrali ako základ na zvýšenie dane. A takmer 100tis. bolo na sveteUrcite hned z vykazov kontrolori vicitali nizke trzby a tak vzniklo podozrenie, ze neeviduje vsetky trzby cez ERP a tak sa pustili do vypoctu marze, asi aj ta bola nizka, tak trzby dopocitali. Majitel nevedel preukazat v zmysle par. 29 z. 511/92 dovod nizkych trzieb a este ani neviedol ziadnu evidenciu prirodzenych strat a ubytkov, takze mne z toho vyplyva, ze dodanenie bolo spravne. Teraz DU u obchodnikoch, restauraciach, pohostinstvach ... / kde je povinnost evidovat trzby cez ERP/ bezne takto dodanuju. Co viem aj su uspesny v odvolacom konani. Jednoducho dorubena dan podla pomocok/ to su tie ich vypocty/ v zmysle ich metodickeho pokynu z DR. Pri vyssom obrate 100 000 je hned.
Olga
ecuch
18.05.05,05:15
Tento postup bežne uplatňuje aj daňový úrad v našom regióne. S takým komentárom, že je nemysliteľné, aby podnikateľ obchodník predával tovar s nízou až nulovou maržou. Ak sa obchodník bráni dodaneiu, reakcia DÚ je taká, že mu teda urobia hĺbkovú kontrolu a nájdu "dôvod" nízkej marže. Nekomentujem to, ale je fakt, že to daňoví kontrolóri bežne praktizujú.
Zuziana
18.05.05,17:46
Asi vedia prečo. Ak podnikateľ nakúpi za 100, predá za 100 a ešte z toho žije on a 3 zamestnanci????? Pokiaľ nemáš všetko košer, tak sa do odvolania nepúšťaj. Moja rada. Pokiaľ je všetko OK, tak do toho.