kriketka
28.10.08,15:55
Dobry den,

kedze som tu nova netusim do ktorej rubriky som moju otazku mala smerovat, takze to skusam tu:
od leta 2006 az do juna 2008 som platila ako SZCO odvody do SP z min. vymeriavacieho zakladu + som si nemocenske odvody(kvoli buducej PN a materskej) doplacala dobrovolne z rozdielu medzi min. a max. vymeriavacieho zakladu. Na zaklade danoveho priznania za 2007 platim nemocenske odvody od jula 2008 z max. vymeriavacieho zakladu povinne a teda si nic dobrovolne nedoplacam. Som tehotna cca 1 mesiac a pravdepodobne budem musiet byt PN dlhsiu dobu.Mam spravnu informaciu ze pocas PN zivnostnik nemusi platit odvody a zdr. poistovnu? Na aku vysku PN mam narok, na maximalnu? ak ano kolko to je? ak teraz budem dlhodobo PN, na aku matersku budem mat narok? nie je mi jasne ci sa mi do juna 200á platene min.povinne +max. dobrovolne nemocenske odvody spocitavaju a teda mam narok na materske a PN z oboch, alebo ci ked som teraz zacala platit max. nemocenske odvody povinne pocita sa to cele odznovu a ak nedodrzim z dovodu PN dobu nepretrziteho poistenia 270 dni tak na materske narok mat nebudem?
Vopred dakujem za radu. Kriketka
brčko
28.10.08,15:03
kedy si sa prihlásila na DNP (ak si nemala súvislé DNP, tak kedy naposledy)? A bolo to hned z rozdielu max. a minima? DNP osoba si doteraz? t.j. nepodala si si odhlášku?

k tým 270dnom
1. nemusí to byť "nepretržitých" 270dní
2. aj dni poberania nemocenského (t.j. dni PN) sa do potrebných 270dní NP rátajú
brčko
28.10.08,15:55
nuž aj ked tu už nie si, tak odpoviem všeobecnejšie.

Ak si povinne nem.poistená ako SZčo od r.2006 nepretržite až doteraz a to:
1-9/2007 z VZ 7600,-
10/2007 - 6/2008 z VZ 8100,-
od 7/08 z VZ 30219,-

a DNP si predpokladám aspon od r.2007, t.j. aspon 270kalend.dní, t.j. máš už nárok na nemocenské aj z DNP.

POtom ak ti vznikna PN-ka v r.2008 a k tomuto dnu ti budú trvať obidve nem.poistenia a z DNP máš splnenú podmienku 270dní, tak si treba od lekára vypýtať PN-ku 2x.
Z povinného NP SZčo budeš mať nárok na nemocenské z denného vymer.základu (DVZ) z r.2007 t.j. predpokladám
DVZ 2007 = (9mesiacov x7600) +(3mesice x 8100) : 365dní v r.2007 (platí ak si nebola v r.2007 PN ani očr)
nemocenské za 1-3tí kalend.den je 25% z DVZ
nemocenksé od 4-tého dna je 55% z DVZ

Z DNP bude nárok na nemocenské ak splníš podmienku 270dní. Ak splníš aj podmienku aspon 26týždnov od posleného prihlásenia na DnP, tak sa ráta nemocenské z rozhodujúceho obdobia. Ak ti vzniklo v r.2007, tak z neho (postup ako vyššie uvedené, len si treba doplniť VZ-dy)

K materskému. Ak si teraz v 1mesiaci, tak predp.pôrod je cca 6/09, t.j. nástup na MD cca 4-5/09. To by ti predpokladám mali trvať k nástupu na MD stále obidve nem.poistenia, aj povinné NPSZčo aj DNP.

Z NP SZčo sa bude rátať materské z RO roku 2008, t.j.
DVZ 2008 = (6mesiacov x 8100) + (x mesiacov resp. treba prerátať presne na dni podla konkrét.dátumu nástupu na PNi x 30219) : (366 - kalend.dni PN v r.2008)
denné materské = 55% z Dvz

z DNP
DVZ 2008 = (6mesicov x (max28142-min.8100)) + 0 (lebo od 7/08 je VZ 0,-Sk) : (366 - kalend.dni PN v r.2008)
brčko
28.10.08,17:08
podla zákona o zdravotnom poistení § 16 ods.11 nie je povinnosť platiť preddavky na ZP počas poberania nemocenského, kedy ste poistencom štátu
- dúfam, že sa nemýlim, ak áno opravte ma :)

podla zákona o sociálnom poistení § 140 vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávatelom
nie je povinnosť povinne NP SZčo platiť poistné počas PN-ky - vid. ods.3
ani počas poberania materského - vid ods.1 písm a)
kriketka
28.10.08,17:56
ja uz ale DNP nie som, kedze si teraz povinne platim max. NP, z DNP som sa odhlasila k 01.07.2008 odkedy som zacala platit povinne, DNP som bola od leta 2006 do leta 2008 takze nepretrzite 2 roky
kriketka
kriketka
28.10.08,18:01
ja uz ale DNP nie som, kedze si teraz povinne platim max. NP, z DNP som sa odhlasila k 01.07.2008 odkedy som zacala platit povinne, DNP som bola od leta 2006 do leta 2008 takze nepretrzite 2 roky
kriketka
kriketka
28.10.08,18:10
bola som DNP nepretrzite od leta 2006 do leta 2008, cca 2 roky asi a stale som platila presne na korunu rozdiel medzi min. a max. NP tak ako sa menila vyska min. odvodov, pravidelne som to upravovala smerom hore. teraz dnp nie som som odhlasena lebo od 01.07. 2008 platim povinne max. NP.
chapem to spravne ze ak sa do 270 dni rata aj PN tak kym pojdem na matersku splnim 270 dni platenia max. povinnych NP (kedze som ich zacala platit 01.07.2008 a na matersku nastupim asi v 04/2009) a teda narok na matersku sa bude pocitat z povinnych max. NP aj ak ich nebudem realne cely cas platit z dovodu PN (netusim kolko dni/mesiacov tehotenstva budem PN a kolko prace schopna). Ak je to tak, som rada lebo by som max. moznu matersku chcela vyuzit.
taktiez by som ale chcela max. moznu PN a to som si neni ista na aku mam teraz vlastne narok?
brčko
28.10.08,18:11
takže ak ti ku dnu nástupu na MD nebude trvať DNP, tak budeš mať nárok len na materské z NP Szčo. Odvody z DNP sa bohužial na materskej nezohladnia, lebo si sa odhlásila z DnP. Ak sa ale prihlásiš na DNP pred nástupom na MD, tak podla mna by si mala mať nárok na materské aj z DNP, aj ked len (ale aspon) z minimálnej mzdy.
Predpokladám, že sa môžeš prihlásiť aj v prípade, že platiš maximum z povinného NP Szčo. Stanovíš si napr. VZ minimálnu mzdu. Tvoj skutočný VZ však bude 0,-Sk. Podmienku aspon 270dní budeš mať aj z DNP splnenú vdaka poisteniu v období do leta 2008. Ale vzhladom na to, že od posledného prihlásenia na DNP ti do nástupu na MD neuplynie 26týždnov, tvoje materské z DNP sa nebude rátať zo skutočných VZ v rozhodujúcom období, ale z pravdepodobného VZ, tj. minimálnej mzdy aktuálnej pri nástupe na MD (t.j. prilepšíš si materské o cca 163Sk( 8900:30x55%) na kalend.den) Za pokus to stojí a nič okrem prihlášky a potom odhlášky ta to nebud stát.
Inak sa ti bude počítať materské len z odvodov SZčo.

Snád sa k tomuto môjmu názoru (či je možnosť sa prihlásiť na DnP aj ked je odvod maximálny už z povinného NP SZčo) ešte niekto vyjadrí.

aha, tu ide aj o nemocenské. Pri nom platí to isté ako pri materskom. Ak sa prihlásiš nejaký den pred nástupom na PN, tak by ti mal vzniknúť nárok na nemocenské aj z DNP. Ak nastúpiš na PN v r.2008, tak nemocenké z DnP by malo byť 148,50Sk na den 8100:30x55% (od 4-tého dna). Potom treba sledovať, aby od posledného prihlásenia na DNP do nátupu na MD neuplynulo viac ako 26týždnov, ak by to hrozilo, treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť (možno aj počas PN-ky)
kriketka
02.11.08,09:09
ahoj brcko, takze nakoniec je to cele inak....
pomotala to moja uctovnicka, nevsimla si ze od 01.07.2008 sa zvysil vymeriavaci zaklad NP...bola v tom ze uz platim z maxima a tak ma z DNP odhlasila...teraz sme urobili to, ze poslala do SP storno odhlasky z DNP + som rychlo doplatila za predch. mesiace jul - september ten rozdiel z mojho povinneho NP a maximalneho, s tym ,ze budem DNP dalej platit, je to par korun to uz ma nezabije..... otazka je, ci to SP akceptuje, to storno odhlasky, mas s tym nejaku skusenost z praxe? som na nu nastvana, lebo keby mi bola povedala ze stale treba platit tych blbych 60 korun ci kolko to je tak to v pohode platim.. takto som vyhodila kopu penazi za DNP von oknom + pridem o kopu penazi na ktore by som mala z PN a materskej narok...
brčko
02.11.08,09:15
ahoj brcko, takze nakoniec je to cele inak....
pomotala to moja uctovnicka, nevsimla si ze od 01.07.2008 sa zvysil vymeriavaci zaklad NP...bola v tom ze uz platim z maxima a tak ma z DNP odhlasila...teraz sme urobili to, ze poslala do SP storno odhlasky z DNP + som rychlo doplatila za predch. mesiace jul - september ten rozdiel z mojho povinneho NP a maximalneho, s tym ,ze budem DNP dalej platit, je to par korun to uz ma nezabije..... otazka je, ci to SP akceptuje, to storno odhlasky, mas s tym nejaku skusenost z praxe? som na nu nastvana, lebo keby mi bola povedala ze stale treba platit tych blbych 60 korun ci kolko to je tak to v pohode platim.. takto som vyhodila kopu penazi za DNP von oknom + pridem o kopu penazi na ktore by som mala z PN a materskej narok...

nemám s tým skúsenosť, no pravdupovediac by som sa dosť čudovala, ak by to uznali (no nechcem ti brať nádej, tá ešte je... ). No v SP vela záleží, na akú pracovníčku narazíš.
kriketka
03.11.08,07:37
no uvidim...mam tam skusit o par dni zavolat? alebo sa ozvu sami?