eripot
28.10.08,16:01
Prosím Vás o radu. Firma má otvorený BÚ v Sk. Zahraničný spoločník však posiela každý mesiac GBP na účet v Sk, kde však vidím len vklad v slovenských korunách. Tento vklad bol už minulý rok účtovaný ako záväzok voči spoločníkovi na 365, ale len v slovenských korunách.
Teraz ma však napadlo, či nemal byť tento záväzok vedený aj v cudzej mene a ku koncu roka prepočítaný kurzom k 31.12. Bývalá účtovníčka však záväzok v cudzej mene neevidovala, ani ho neprepočítala. Ako by to malo byť správne? Tento rok účtujem od septembra, ale tiež je to všade vedené len v Sk. Keď to má byť v cudzej mene, prepočítať kurzom NBS v deň pripísania na účet?
eripot
28.10.08,15:52
:)
eripot
28.10.08,17:31
Ešte jeden úsmev :). Dúfam, že sa niekto ozve a poradí mi. Ďakujem vopred.
eripot
28.10.08,18:35
Prosím, poradte mi niekto s tým.
eripot
29.10.08,19:06
Pekný večer všetkým poraďákom. Znova sa pokúšam nájsť dobrú dušu, ktorá poradí a riadim sa heslom: Kto klope, bude mu otvorené...kto hľadá, nájde :)
Tweety
29.10.08,19:34
Prosím Vás o radu. Firma má otvorený BÚ v Sk. Zahraničný spoločník však posiela každý mesiac GBP na účet v Sk, kde však vidím len vklad v slovenských korunách. Tento vklad bol už minulý rok účtovaný ako záväzok voči spoločníkovi na 365, ale len v slovenských korunách.
Teraz ma však napadlo, či nemal byť tento záväzok vedený aj v cudzej mene a ku koncu roka prepočítaný kurzom k 31.12. Bývalá účtovníčka však záväzok v cudzej mene neevidovala, ani ho neprepočítala. Ako by to malo byť správne? Tento rok účtujem od septembra, ale tiež je to všade vedené len v Sk. Keď to má byť v cudzej mene, prepočítať kurzom NBS v deň pripísania na účet?
Kedže ich posiela na účet v slovenskej mene, aj v tej je vklad evidovaný. Takže je to správne.
eripot
01.11.08,14:13
Ďakujem za odpoveď. Takže ku konca roka nepočítam žiadny kurzový rozdiel, v novom roku ich len prepočítam na EUR.
Ale aj tak tomu celkom nerozumiem ešte celkom... čo sa bude diať, keď mu budeme peniaze vracať?
Napr. na budúci rok prepočítam jeho záväzok na EUR, pri úhrade znížime spoločníkovi záväzok, banka mu EUR prepočíta na GBP a znova nám nevznikne žiadny kurzový rozdiel? Vlastne ten kurzový rozdiel vznikne len zahr. spoločníkovi, nie?
liba2
01.11.08,15:35
Prosím Vás o radu. Firma má otvorený BÚ v Sk. Zahraničný spoločník však posiela každý mesiac GBP na účet v Sk, kde však vidím len vklad v slovenských korunách. Tento vklad bol už minulý rok účtovaný ako záväzok voči spoločníkovi na 365, ale len v slovenských korunách.
Teraz ma však napadlo, či nemal byť tento záväzok vedený aj v cudzej mene a ku koncu roka prepočítaný kurzom k 31.12. Bývalá účtovníčka však záväzok v cudzej mene neevidovala, ani ho neprepočítala. Ako by to malo byť správne? Tento rok účtujem od septembra, ale tiež je to všade vedené len v Sk. Keď to má byť v cudzej mene, prepočítať kurzom NBS v deň pripísania na účet?Treba definovať, o aký záväzok voči spoločníkovi ide - predpokladám, že je to pôžička od spoločníka. Ak áno, mala by byť vystavená Zmluva o pôžičke a v nej uvedená suma pôžičky - teda GBP alebo EUR alebo SKK. Od toho sa bude odvíjať ďalšie....
Keďže nebolo v minulosti o záväzku v cudzej mene účtované, bolo by vhodné, aby v zmluve bola suma pôžičky v SKK.
eripot
01.11.08,15:51
V bankovom výpise je napísané LOAN, takže je to pôžička. Vlastne zahraničný spoločník z GB posiela peniaze každý mesiac na rozbehnutie firmy, ide stále o inú sumu (ja však na bankovom výpise v Sk vidím len Sk - GBP prepočítané komerčným kurzom na Sk).
Keď by som urobila zmluvu v Sk, tak potom by to bolo v poriadku?
Teraz nám poskytol aj svoju zahraničnú platobnú kartu, z ktorej môžeme platiť náklady súvisiace s činnosťou firmy na slovensku, aj to účtujem podľa faktúr, alebo bločkov v Sk ako záväzok voči spločníkovi.
Kde by som našla nejaký vzor zmluvy o pôžičke? Neviete ma usmerniť? Idem skúsiť aj sama niečo pohľadať.
Ináč, ďakujem pekne za nasmerovanie... za radu :)... a pekný úsmev posielam k tomu... samozrejme, aj bodík.
eripot
01.11.08,15:53
Ale na akú sumu tú zmluvu vystavím, keď neviem, koľko nám požičia?
Za minulý rok sumu v Sk viem, tam nie je problém spätne to dorobiť.
liba2
02.11.08,04:08
Ale na akú sumu tú zmluvu vystavím, keď neviem, koľko nám požičia?
Za minulý rok sumu v Sk viem, tam nie je problém spätne to dorobiť.
..... rovnako sa to dá urobiť za tento rok, a keď používate aj platobnú kartu, tak príjem pôžičky mohol byť v mesiaci aj viac ako 2 razy, takže zvážte či mesačne alebo dvoj-mesačne, alebo pri každej prijatej sume.
Mali by ste sa o tom s majiteľom porozprávať.
Mal by vedieť ako tieto vklady budú zaúčtované (pôžička), a čo všetko k tomu treba: zmluvu..., aká bude výška pôžičky, aké podmienky splatnosti, do kedy návratnosť.. atď.
:) ďakujem za bod :) :)