Natka
17.05.05,08:52
Prosím Vás, neviem nájsť problematiku používania motorového vozidla zaradeného do podnikania. Podnikateľ používa vozidlo len na podnikanie, ale býva 20 km od sídla svojej firmy. Tú cestu domov a z domu do práce mám brať ako súkromnú cestu alebo pracovnú?
dara
17.05.05,06:53
Prosím Vás, neviem nájsť problematiku používania motorového vozidla zaradeného do podnikania. Podnikateľ používa vozidlo len na podnikanie, ale býva 20 km od sídla svojej firmy. Tú cestu domov a z domu do práce mám brať ako súkromnú cestu alebo pracovnú?
Ak nejde navštíviť napr. neakého klienta, tak cesta z domu do práce a naopak je považovaná za súkromnú jazdu.
Zita5
17.05.05,07:00
Prosím Vás, neviem nájsť problematiku používania motorového vozidla zaradeného do podnikania. Podnikateľ používa vozidlo len na podnikanie, ale býva 20 km od sídla svojej firmy. Tú cestu domov a z domu do práce mám brať ako súkromnú cestu alebo pracovnú?
Treba brať do úvahy aj to , že keď firemné auto použije na súkromné účely , tým sa mu krátia výdavky napr. za lízingové splátky , PHM atď . Netreba tam vykazovať žiadne súkromné účely , treba vymyslieť fakt nejaké obchodné rokovanie , alebo zabezpečenie obchodu , materiálu atď .
Natka
17.05.05,08:47
Niekedy ide z domu do práce a odtiaľ napr. o hodinu ide za zákazníkom a niekedy ide priamo za zákazníkom. Treba to rozlišovať? A poobede tak isto: príde od zákazníka do firmy a potom ide domov a navyše niekedy aj za zákazníkom (ale nejako sa musí dostaviť domov-súkromne alebo pracovne?). Mám v tom guľáš...:confused:
dara
17.05.05,08:52
Niekedy ide z domu do práce a odtiaľ napr. o hodinu ide za zákazníkom a niekedy ide priamo za zákazníkom. Treba to rozlišovať? A poobede tak isto: príde od zákazníka do firmy a potom ide domov a navyše niekedy aj za zákazníkom (ale nejako sa musí dostaviť domov-súkromne alebo pracovne?). Mám v tom guľáš...:confused:Domov súkromne. Pozri komentár Zitka, tam z toho je to jasné.
anto
17.05.05,09:16
Jasné že všetci podnikatelia jazdia na autách domov. A aj do práce. Nie je dôležité, kde jazdia, ale čo majú napísané v zázname o premávke motorového vozidla. Ak má napísané, že išiel firma - bydlisko, je to súkromná jazda. Ak má ale napísané, že išiel firma - zákazník tak to je v poriadku. Zákazník môže byť jeden a ten istý v bydlisku. Nikde nie je povedané, koľkokrát môže navštíviť zákazníka. Alebo, prečo si píše, že jazdí firma - bydlisko, nech si píše, že bol x krát na pošte, banke, úrade, za zákazníkom a potom mu aj kilometre budú sedieť.
Natka
17.05.05,10:44
Skúsim to nejak napasovať. Díki
dara
17.05.05,10:59
Anto, a keď v ten deň napr. nerobil, žiadnu platobnú transakciu kôli ktorej by bol v banke, neoverujú si to aj takto ? Napr. kuknú prevodné príkazy a podobne ? Ale čo sa týka pošty, ústrižky z poštovného. Ak ich nemá v ten deň môžu to napadnúť ? Na čo tam potom podnikateľ bol ? Ale to už sa asi zamotávam.
Zita5
17.05.05,11:05
Anto, a keď v ten deň napr. nerobil, žiadnu platobnú transakciu kôli ktorej by bol v banke, neoverujú si to aj takto ? Napr. kuknú prevodné príkazy a podobne ? Ale čo sa týka pošty, ústrižky z poštovného. Ak ich nemá v ten deň môžu to napadnúť ? Na čo tam potom podnikateľ bol ? Ale to už sa asi zamotávam.
dara , ale podnikateľ nemôže vedieť , že či má výpis, alebo nie a nakoniec do tej banky môže chodiť denne . Alebo , ak dáš zabezpečenie materiálu , prídeš do obchodnej firmy , a teraz nebudú mať to čo potrebuješ , tak tú cestu musíš zaevidovať aj keď nakupovanie bolo bez výsledného efektu . Nie ?
Pošta , nemusí ísť na poštu , pôjde len vtedy ak bude trebárs nejaký doklad .
Môže použiť auto aj na účtovníčku/tým nemyslím , že ju prejde;) / , odovzdanie podkladov na zaúčtovanie resp.spracovanie miezd atď,atď .
dara
17.05.05,11:10
Zitka, to je fakt, ja len overujem, máte v tomto viac skúseností a chcem od Vás postupne dostať rozumy:). S tou účtovníčkou to bolo dobré ako vtip. :p
Zita5
17.05.05,11:13
Ok , veď práve preto to píšeme , aby z toho mohli čerpať aj novší poraďáci . Veď všetci sa stále učíme , neboj sa aj mne nie je vždy a všetko jasné .:)
Mária B
18.05.05,06:48
Ak nejde navštíviť napr. neakého klienta, tak cesta z domu do práce a naopak je považovaná za súkromnú jazdu. A ak má v mieste bydliska sídlo firmy, vtedy to môže účtovať ako pracovnú cestu?
dara
18.05.05,06:57
A ak má v mieste bydliska sídlo firmy, vtedy to môže účtovať ako pracovnú cestu?Majka nerozumiem dosť dobre tvojej otázke, zrejme ide o nasledovné: môže si účtovať do nákladov služobnú cestu, ktorú vykonáva v mieste svojho bydliska, kde mu sídli aj jeho firma? Áno, predsa musí chodiť do banky, poisťovní, na poštu, ku klientom a podobne.
Zita5
18.05.05,06:57
A ak má v mieste bydliska sídlo firmy, vtedy to môže účtovať ako pracovnú cestu?

Ak má miesto podnikania na adrese trvalého pobytu tam nie je o čom hovoriť .
Ale ak by napr. býval v BA na ulici J.Hrašku a prevádzku a sídlo firmy by mal na
ul. J.Mrkvičku .tak z domu do firmy nemôže vykazovať jazdy .
Slavo zo Štiavnice
18.05.05,07:58
Zita5 prosím ťa o názor: čo ak mám sídlo v X (a na tomto sídle mám aj trvalý pobyt resp. tu bývam) a prevádzku v Y (ktorá je vzialená 20 km), tak potom sa cesta z X do Y a aj z Y do X považuje za služobnú cestu? (V podstate je to cesta z domu do práce a naopak)
Zita5
18.05.05,08:13
Zita5 prosím ťa o názor: čo ak mám sídlo v X (a na tomto sídle mám aj trvalý pobyt resp. tu bývam) a prevádzku v Y (ktorá je vzialená 20 km), tak potom sa cesta z X do Y a aj z Y do X považuje za služobnú cestu? (V podstate je to cesta z domu do práce a naopak)
Ak máš sídlo firmy na totožné s adresou trvalého pobytu a okrem toho máš ešte oficiálne zriadenú prevádzku vo vzdialenosti 20 km tak účtuješ cestu oprávnene. Čiže proti tomu nemôže mať nikto nič .


Jazda motorovým vozidlom /firemným/ z domu/adresa trvalého bydliska/ do práce a z práce domov , sa považuje za súkromnú jazdu , a tu je účtovanie do nákladov neopodstatnené .
Slavo zo Štiavnice
18.05.05,08:21
ďakujem za odpoveď. Prave som dostal telefonický typ - ak urobím zmluvu s firmou o garážovaní vozidla v mojom vlastnom dome (bezodplatne) potom môžem cestu do zamestnania a zo zamestnania považovať za služobnú cestu, pretože keždý deň podľa zmluvy budem garážovať auto vo svojom vlstnom dome a každé ráno ho budem musieť pristaviť pred budovu firmy. A toto všetko budú služobné cesty, hoci ja ich zároveň využijem na dopravu domov a do práce.
PS: Zita5 je aj toto správne a orpávnené?
Zita5
18.05.05,08:24
No neviem a čo spravíš zmluvu sám so sebou ?
Slavo zo Štiavnice
18.05.05,08:35
Ahoj Zita5: Ak chcem chrániť obchodný majetok, (v tomto prípade MV) a vo firme nemám kde parkovať a doma mám prázdnu garáž tak urobím zmluvu medzi firmou a mnou. (aj ked firma som ja takze sam so sebou). Ved aj cestovný príkaz si musím urobiť sám sebe. Postavím sa pred zrkadlo a prikážem si služobnú cestu. Potom tento príkaz dám na papier. A aj vyúčtovanie si robim sám sebe. Mám aj podobný príklad sám so sebou: vlastním budovu, ktorú firme prenajímam. Na nájomnej zmluve som opäť dvakrát podpísaný ako prenajímateľ (vlastník budovy) a nájomca ako konateľ za firmu.
Zita5
18.05.05,08:41
Ahoj Zita5: Ak chcem chrániť obchodný majetok, (v tomto prípade MV) a vo firme nemám kde parkovať a doma mám prázdnu garáž tak urobím zmluvu medzi firmou a mnou. (aj ked firma som ja takze sam so sebou). Ved aj cestovný príkaz si musím urobiť sám sebe. Postavím sa pred zrkadlo a prikážem si služobnú cestu. Potom tento príkaz dám na papier. A aj vyúčtovanie si robim sám sebe. Mám aj podobný príklad sám so sebou: vlastním budovu, ktorú firme prenajímam. Na nájomnej zmluve som opäť dvakrát podpísaný ako prenajímateľ (vlastník budovy) a nájomca ako konateľ za firmu.

Ak máš s.r.o. tak to je iné kafé ,to áno , ale já som myslela FO xxx uzavrie zmluvu o prenájme so SZČO xxx a to sa mi moc nepáči . Tak som myslela , že sám so sebou .

Veď nakoniec nemusíme si nič hovoriť , v konečnom dôsledku sa aj tak tie km prejazdené musia ukryť . Nie ?