many
28.10.08,19:26
Zdravim,

Poprosil by som vas o radu ako postupovet pri ukonceni zdruzenia podnikatelov (dvoch fyzickych osob) z dovodu ukoncenia podnikatelskej cinnosti
jedneho z ucastnikov zdruzenia. Ako vysporiadat spolocny majetok
nadobudnuty pocas fungovania zdruzenia, ktory je majetkom oboch osob
zdruzenia a je uz danovo odpisany (auto 2001-2005, pocitace, nabytok,...)?
Vsetko je odpisane a momentalne sa uz v zdruzeni nic neodpisuje.
Musim vyplatit druheho ucastnika 1/2 zo vsektych predmetov aj ked nebudu odpredane? V akej hodnote sa musi majetok vysporiadat (v trhovej alebo zostatkovej)? Mozem odkupit napr. auto pri ukonceni zdruzenia?

Dakujem za radu.
ekopo
28.10.08,18:28
Všetko má byť a malo byť zmluvne podchytené. Je to o dohode oboch strán.
Zita5
28.10.08,18:48
Pozrite si aj tieto témy ......http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html


Záleží ako sa obaja dohodnete .
Máte dve možnosti :
a/ predať všetok spoločne nadobudnutý majetok a príjem z predaja rozdeliť na polovicu a je to bez problémov

b/ alebo zistiť trhovú cenu , za akú by bolo možné v danom čase napr. MV alebo ďalší odpísaný majetok predať a stanoviť si cenu,z ktorej budete vychádzať pri vysporiadaní .

Ja som tento rok vysporiadavala podiel vystupujúceho člena zo združenia a použili sme spôsob b/.
Jednalo sa o dlhodobý majetok , ktorý už bol odpísaný .
Krátkodobý majetok -prevažne pracovné náradie vzhľadom na opotrebenie stanovili napr. že to má hodnotu z OC vo výške 40%, iné zasa 20% atď. ...a z toho vychádzali pri delení .Pri tomto ocenení samozrejme zavážil aj rok obstarania t.j. prac.prostriedky zakúpené koncom roka 2007 mali ocenenie vo výške 70% z OC ....
Ale ....všetko je zaznamenané v zápise o vystúpení člena zo združenia , ktorý spečatili podpisom každého člena združenia a prílohou zápisu je kompletná mimoriadna závierka účtovníctva .

P.S.Samozrejme, že treba prihliadať aj na Zmluvu o združení , ako ste tam mali majetkové vysporiadanie zmluvne ošetrené .
lulko
09.02.10,19:43
dobrý večer,

chcem podakovat vsetkym poradakom za skvele prispevky, momentálne riesim problem s vysporiadanim majetku pri vystupeni clena zo zdruzenia. Ide o majetok, kt. bol nadobudnuty leasingom posledna splatka je 28.02.2009. Zostatková hodnota k 31.12.2008 bola 274,38 eur. Jeden z clenov zdruzenia vystupuje zo zdruzenia 1.4.2009. Majetok ostava v zdruzeni. Nie som si celkom ista ci ma vystupujúci clen narok na odpis z majetku, kedze k 31.12.2009 ho nemal vo svojej evidencii. Z akej sumy sa ma vyplatit vystupujuci clen z majetku? zo sumy 274,38 eur kedze odpis sa vypocitava v jednoduchom uctovnictve k 31.12.2009 alebo z trhovej hodnoty majetku? Pripadne je mozne aby vystupujuci clen si nenarokoval na vyplatenie z uvedeneho majetku?