ja-ne
28.10.08,20:18
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu. Som zacinajúca mzdarka. Neviem si velmi rady. Co som mohla vycitat z internetu a z porady som vycitala, ale myslim, ze to nieje vsetko.:mee:
Mam 2 problemy:
1. Zamestnanec je na PN od 3.10. 2008.Kedze je na nej dlhsie ako 10 dni, posielam do soc.poistovni potvrdenie od lekara, kde na druhej strane vypisem kolonky s 50% a 20% z vymeriavacieho zakladu za rok 2007(nastupila v septembri 2007) spravne?
Takto vypocitane to poslem do soc poist?Nepotrebujem nic viac?
2. Zamestnankyna nastupila 6.10.2008 a od 14.10. 2008 je na PN. Vypocitam si pravdepodobny vymeriavaci zaklad. Nasledne to poslem s vypisanym potvrdenim od lekara do poistovni.
Co sa bude diat potom? a hlavne ake su terminy a podmienky sa musia dodrziavat??
prosim o pomoc...
Muška
28.10.08,20:12
bod 1, bod 2
Vyplníš tlačivo v prílohe , opečiatkuješ, podpíšeš PN-ku, nič nevypočítavaš na PN-ke.
....a prílohu spolu s PN-kou zašleš na SP.
ja-ne
29.10.08,05:55
Muška, ďakujem velmi pekne..
ZDENIELA
29.10.08,06:11
Co sa bude diat potom? a hlavne ake su terminy a podmienky sa musia dodrziavat??
prosim o pomoc...

Termíny: po 10-tich kalendárnych dňoch, ktoré platí zamteľ odovzdáš PN-ku - časť žiadosť o nemocenksé do 3 dní na SP spolu s potvrdením, ktoré máš v príspevku hore.
Na konci mesiaca, ak PN-ka trvá ti zamestnanec doručí potvrdenie o trvaní PN, tú následne tiež postúpiš na SP.
A na záver už len ukončenie PN-ky na SP.
Nezabudni ohlásiť na zdravotnú poisťovňu zmenu platiteľa poistného (začiatok a potom i koniec) - počas PN-ky platí za zamestnancov poistné štát.
ja-ne
29.10.08,09:03
A na záver už len ukončenie PN-ky na SP.
Nezabudni ohlásiť na zdravotnú poisťovňu zmenu platiteľa poistného (začiatok a potom i koniec) - počas PN-ky platí za zamestnancov poistné štát.[/quote]

Aké sú termíny pri prihláseni (zamestnanca na PN) do zdravotnej poisťovni? Jedná sa o kolonku Dátum zrušenia prihlásenia? Dátum tam dám 11. deň po vzniku nemocenskej(za predpokladu, že PN stále trvá)
Ešte nikdy neriešila PN, rada príjmem akukolvek radu.. nieje niekde na porade rozpísaný presný a postup, návod ako postupovat?
ludmila12
29.10.08,09:14
JA-NE k bodu 2. Ak zamestnankyňa nastúpila 6.10.2008 a pracovala do 13.10.2008 tak do potvrdenia dáš príjem za tieto dni ktoré odpracovala nie predpokladaný príjem pretože ten platí len keď by ochorela hneď prvý deň nástupu do zamestnania.
Ja si robím fotokópie všetkých dokladov ktoré posielam do Sociálky a posielam to na doručenku ktorú si prikladám k dokladom. Máš prehľad aj ty aj prípadná kontrola , že si všetko doručila. Ludka
abel
29.10.08,09:53
Aké sú termíny pri prihláseni (zamestnanca na PN) do zdravotnej poisťovni? Jedná sa o kolonku Dátum zrušenia prihlásenia? Dátum tam dám 11. deň po vzniku nemocenskej(za predpokladu, že PN stále trvá)
Ešte nikdy neriešila PN, rada príjmem akukolvek radu.. nieje niekde na porade rozpísaný presný a postup, návod ako postupovat?
Pre zdravotnú poisťovňu vyplníš tlačivo: Oznámenie zamestnávateľa o poistencovi pri zmene platiteľa poistného - tam nikde kolónka dátum zrušenia prihlásenia nie je, tá je len v tlačive pre soc. poisťovňu. Vrchnú časť tlačiva vyplníš, o akého zamestnávateľa sa jedná, v dolnej časti uvedieš rodné číslo a meno zamestnanca, ktorý bol PN, do kolónky kód uvedieš 1O (1 znamená zamestnanec a písmeno O znamená že ide o zamestnanca, ktorý je PN, potom uvedieš platnosť zmeny - Z = začiatok PN, nie až 11. deň, K = koniec PN a do poslednej kolónky uvedieš dátum - buď začiatku alebo konca práceneschopnosti.
Každá zdravotná poisťovňa má svoje tlačivo, ľahko ho nájdeš na internete, posielaš ho do tej poisťovne, v ktorej je zamestnanec poistený.

Ešte chcem upozorniť na chybu, ktorú mi často robia klienti, keď mi telefonicky nahlasujú ukončenie PN. Často uvedú ako dátum ukončenia ten dátum, ktorý je uvedený na PN-ke. Neuvedomujú si, že tam sa píše už dátum, kedy je zamestnanec práceschopný a teda že PN bol len do predchádzajúceho dňa.
jankasm
29.10.08,10:00
Aké sú termíny pri prihláseni (zamestnanca na PN) do zdravotnej poisťovni? Jedná sa o kolonku Dátum zrušenia prihlásenia? Dátum tam dám 11. deň po vzniku nemocenskej(za predpokladu, že PN stále trvá)
Ešte nikdy neriešila PN, rada príjmem akukolvek radu.. nieje niekde na porade rozpísaný presný a postup, návod ako postupovat?

Do ZP nahlasuješ PN od 1. dňa. Stačí to nahlásiť do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom PN vznikla. Takže ak bude začiatok aj koniec PN vrámci jedného mesiaca, stačí to nahlásiť na jednom tlačive. Myslím, že vo vysvetlivkách je síce rozpísané pod rozdielnymi kódmi prvých 10 dní náhrada príjmu a potom od 11 dňa pod iným kódom poberanie nemocenského. Ale pokiaľ viem, tak všetky ZP žiadajú dávať od 1. dňa PN nahlásenie ZMENY s kódom poberania nemocenského. A pozor, nejedná sa o žiadne zrušenie prihlásenia, len o nahlásenie ZMENY. ;)

A neviem presne, aký presný návod by si chcela.
V skratke: zamestnaec Ti donesie žiadosť o náhradu príjmu a zároveň žiadosť o nemocenské. Ak PN trvá do 10 kalendárnych dní, tak si žiadosť o nemocenské nevšímaš. Zamestnanec podpíše žiadosť o náhradu príjmu, a potvrdí ju zamestnávateľ. Ty si vypočítaš DVZ z príjmu od 6.-13.10.2008 /myslím, že toľko si písala, že odpracoval/ no a potom mu z toho vyplatíš náhradu príjmu prvé 3 dni 25% a ďalších 7 dní 55%. Pozor, berú sa kalendárne dni.
Rovnako PN nahlásiť na ZP, ako som už písala vyššie.
Ak PN trvá viac ako 10 dní, vypíšeš potvrdenie o príjme, vyplníš žiadosť o nemocenské /myslím, že tam treba podpis zamestnanca, potvrdenie zamestnávateľa, a číslo účtu, na ktorý sa bude nemocenské zasielať/ a obidve tieto tlačivá doručíš na SP, ktorá bude od 11. dňa vyplácať nemocenské. Po skončení PN doručíš na SP jej ukončenie. :)
Evelinkaa
29.10.08,10:23
Do ZP nahlasuješ PN od 1. dňa. Stačí to nahlásiť do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom PN vznikla. Takže ak bude začiatok aj koniec PN vrámci jedného mesiaca, stačí to nahlásiť na jednom tlačive. Myslím, že vo vysvetlivkách je síce rozpísané pod rozdielnymi kódmi prvých 10 dní náhrada príjmu a potom od 11 dňa pod iným kódom poberanie nemocenského. Ale pokiaľ viem, tak všetky ZP žiadajú dávať od 1. dňa PN nahlásenie ZMENY s kódom poberania nemocenského. A pozor, nejedná sa o žiadne zrušenie prihlásenia, len o nahlásenie ZMENY. ;)

Takže v prípade, že bol zamestnanec PN od 22.09.2008 do 26.10.2008 doručím teraz(30.10.2008):
- za obdobie 09/2008 začiatok PN 22.09. a kód 1O,
- za obdobie 10/2008 koniec PN 26.10., tiež kód 1O
A bude teda v poriadku, že to doručím až teraz aj za obdobie 09/2008, kedy PN vznikla?
Evelinkaa
29.10.08,10:51
Ďakujem Vám! :)