Aťka
28.10.08,22:06
ahojte potrebovala by som poradit.

Chcem zamestnat dochodcu na dohodu o vykonani prace a potrebovala by som vediet, kolko % a kam sa platia odvody a aku vysoku odmenu mozem dat aby si nemusel robit RzD a RzZP.
vopred dakujem :o
Hansa
29.10.08,05:32
Dôchodca na DoVP - platíš úrazové a garančné poistenie na sociálku /0,8% a 0,25%/, odmenu môže mať akúkoľvek. Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia nerobí. Ak chce, aby sa mu strhnutá daň vrátila, mal by zarobiť v tomto roku max. 49248.
Jajka77
20.08.10,05:42
Dobry den, aka je pre tento rok ciastka ktoru moze maxim.zarobit dochodca aby sa mu vratila dan?
a to iste plati i pre invalidneho dochodcu?
dakujem
veronikasad
20.08.10,09:51
Dobry den, aka je pre tento rok ciastka ktoru moze maxim.zarobit dochodca aby sa mu vratila dan?
a to iste plati i pre invalidneho dochodcu?
dakujem
Invalidný dôchodca má nárok na celú NČZD. Starobný dôchodca (ak bol poberatelom k 1.1. kal.roku), môže mať príjem do výšky 1/2 NČZD (NČZD pre rok 2010 = 4025,70€)
trevize
27.08.10,15:00
Dobry den,

som SZCO a chcel by som zamestnat dochodcu na dohodu (starobny dochodok). V podstate vsetky svoje povinnosti viem len jednou vecou si nie som isty. Na tlacive "dohoda o pracovnej cinnosti" je uvedeny bod "dohodnuta odmena". Mam tam vypisat sumu v hrubom (teda aj s tou preddavkovou danou, ktoru za nu odvediem)?

Dakujem
Tweety
27.08.10,15:02
Dobry den,

som SZCO a chcel by som zamestnat dochodcu na dohodu (starobny dochodok). V podstate vsetky svoje povinnosti viem len jednou vecou si nie som isty. Na tlacive "dohoda o pracovnej cinnosti" je uvedeny bod "dohodnuta odmena". Mam tam vypisat sumu v hrubom (teda aj s tou preddavkovou danou, ktoru za nu odvediem)?

Dakujem
Áno, odmena za prácu na dohodu musí byť uvedená. Uvádzame ju v hrubom.
trevize
27.08.10,15:57
Ďakujem Tweety za rýchlu odpoveď. Predpokladám, že úrazové a garančné poistenie (1,05%), ktoré zaňho budem platiť do sociálky sa do tejto odmeny v hrubom nezapočítavajú.
Ingrid G.
27.08.10,16:49
Do dohody sa uvádza výška odmeny v hrubom (bez odvodu na garančné a úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ).
Tweety
28.08.10,10:20
Ďakujem Tweety za rýchlu odpoveď. Predpokladám, že úrazové a garančné poistenie (1,05%), ktoré zaňho budem platiť do sociálky sa do tejto odmeny v hrubom nezapočítavajú.
ÁNo, nezapočítavajú. Oni nie sú súčasťou HM.
GAP
09.10.10,19:36
Chcela by som sa spýtať, keď mám zamestnanca ktorý je zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti, teda sustavne vykonanva tu istu činnosť 8 hodín mesačne, tak či s ním možem uzatvoriť aj dohodu o vykonaní práce kde odpracuje asi 1 týždeň. A keďže je teraz nahlasený na SP na DoPČ od zaciatku roka a uzatvorím s ním DoVP tak ho musím nahlasiť opať na SP? A odvody , ktoré budem za nho odvadzat tak mam dať spolu na výkaz pre SP?
ďakujem
evina
09.10.10,19:38
Chcela by som sa spýtať, keď mám zamestnanca ktorý je zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti, teda sustavne vykonanva tu istu činnosť 8 hodín mesačne, tak či s ním možem uzatvoriť aj dohodu o vykonaní práce kde odpracuje asi 1 týždeň. A keďže je teraz nahlasený na SP na DoPČ od zaciatku roka a uzatvorím s ním DoVP tak ho musím nahlasiť opať na SP? A odvody , ktoré budem za nho odvadzat tak mam dať spolu na výkaz pre SP?
ďakujem

Môžeš uzatvoriť, nenahlasuješ osobitne do SP, odvody odvádzaš spolu.

Správna odpoveď príspevok 30.
veronikasad
09.10.10,19:51
Môžeš uzatvoriť, nenahlasuješ osobitne do SP, odvody odvádzaš spolu.
Evina, nie som si celkom istá, či sa každá dohoda nenahlasuje samostatne. Inšpekcia práce pri kontrole nelegálnej práce posudzuje každú prácu samostatne.
GAP
10.10.10,07:05
Myslím že na SP by mali z toho trocha hokej, kedže na zaciatku roka som napisala prihlasku zamestnanca a teraz zas napisem prihlasku, keby aspon sa tam nejak clenily tie dohody ale tam je len jedno policko ktore treba zaskrtnut, takze im je asi jedno či to bude DoVP alebo DoPČ. A inšpekcia prace mi bude kontrolovať uzavrete dohody, ktore samozrejme budu sediet s odvodami do SP. Alebo sa mylim?
evina
10.10.10,07:13
Myslím že na SP by mali z toho trocha hokej, kedže na zaciatku roka som napisala prihlasku zamestnanca a teraz zas napisem prihlasku, keby aspon sa tam nejak clenily tie dohody ale tam je len jedno policko ktore treba zaskrtnut, takze im je asi jedno či to bude DoVP alebo DoPČ. A inšpekcia prace mi bude kontrolovať uzavrete dohody, ktore samozrejme budu sediet s odvodami do SP. Alebo sa mylim?

Ja si myslím to isté a môj predchádzajúci príspevok vychádzal aj z mojej predošlej komunikácie so SP, kde mi takýto postup odobrili.
Myslím si, že aj inšpektorát práce posudzuje nelegálnosť práce a zamestnanec ako taký prihlásený je a aj odvody ako píšeš odvádza správne.
Keďže v minulosti takéto podľa mňa nezmyselné dvojité prihlasovanie bolo a ak sa vyskytne, čo i jeden protinázor snažím sa veci overiť tak sa ešte k tomuto vrátim....
Dve prihlášky sa určite posielajú, ak je jeden pracovní ka HPP a ešte dohodu, ale to je už o inom....
veronikasad
10.10.10,07:13
Myslím že na SP by mali z toho trocha hokej, kedže na zaciatku roka som napisala prihlasku zamestnanca a teraz zas napisem prihlasku, keby aspon sa tam nejak clenily tie dohody ale tam je len jedno policko ktore treba zaskrtnut, takze im je asi jedno či to bude DoVP alebo DoPČ. A inšpekcia prace mi bude kontrolovať uzavrete dohody, ktore samozrejme budu sediet s odvodami do SP. Alebo sa mylim?
je to výkon tej istej práce, len kvoli hodinám potrebuješ väčší rozsah týždenne ?
GAP
10.10.10,07:18
Su to dve rozdielne prace.
veronikasad
10.10.10,07:20
Su to dve rozdielne prace.
V tom prípade SP z toho nebude mať žiadny hokej, lebo každá dohoda je samostatnou položkou v mesačnom výkaze. A k tomu patrí aj samostatná prihláška. Zdaňujú sa spolu.
GAP
10.10.10,07:35
Takze dam prihlasku, a ked budem písať mesačný výkaz na SP tak tam uvediem 2x toho isteho zamestnanca teda jeho rodné cislo, a pekne to rozpisem kazdu dohodu zvlast. A dan samozrejme pojde spolu.
Este sa chcem spýtať ako je to so stupnom naročnosti prace? Pri dohodach to nieje potrebne len pri TTP? Existuje nejaky predpis alebo vzor odkial by som vedela ze aka prac. cinnosť je v akom stupni?
veronikasad
10.10.10,07:39
Takze dam prihlasku, a ked budem písať mesačný výkaz na SP tak tam uvediem 2x toho isteho zamestnanca teda jeho rodné cislo, a pekne to rozpisem kazdu dohodu zvlast. A dan samozrejme pojde spolu.
Este sa chcem spýtať ako je to so stupnom naročnosti prace? Pri dohodach to nieje potrebne len pri TTP? Existuje nejaky predpis alebo vzor odkial by som vedela ze aka prac. cinnosť je v akom stupni?
v akom mzdovom SW robíš - v SW je to ošetrené ?

Za prácu na dohodu vyplácaš dohodnuté odmenu, nie je stanovená žiadna minimálna mzda (stupne náročnosti platia pre pracovný pomer)

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#223
GAP
10.10.10,07:46
Robim v oberone. Neziada to odomna aby som aj pri dohode mala stupne narocnosti , len som chcela do buducna ak zamestname na TTP aby som vedela. Prečítam si pozorne zákonník a snad na to prijdem. A ak predseda chce ku koncu roka dat kazdemu odmeny, musim napist dodatok k dohode? A nemalo by to byť schvalené na VZ? Sme Pozemkove spoločenstvo Lesa.
veronikasad
10.10.10,07:54
Robim v oberone. Neziada to odomna aby som aj pri dohode mala stupne narocnosti , len som chcela do buducna ak zamestname na TTP aby som vedela. Prečítam si pozorne zákonník a snad na to prijdem. A ak predseda chce ku koncu roka dat kazdemu odmeny, musim napist dodatok k dohode? A nemalo by to byť schvalené na VZ? Sme Pozemkove spoločenstvo Lesa.
Nemôžeš dať odmeny k dohodám (ako samostatnú zložku mzdy), nahodí ti z nich odvody ...(aspoň v Olympe to tak funguje).
mzdarka renca
10.10.10,08:16
Nemôžeš dať odmeny k dohodám (ako samostatnú zložku mzdy), nahodí ti z nich odvody ...(aspoň v Olympe to tak funguje).

Veronika, aj ja robím v Olympe a odvody ak nahodím mimoriadnu odmenu neodvádza, resp. počíta klacicky len ÚP a GP.
GAP
10.10.10,09:36
Nevadili by mi odvody je to malo, ale zrazkova daň sa predpokladam ze musi odviesť. Alebo sa da tomu nejako predísť?
Tweety
10.10.10,09:38
Nevadili by mi odvody je to malo, ale zrazkova daň sa predpokladam ze musi odviesť. Alebo sa da tomu nejako predísť?
Áno, musí.
veronikasad
10.10.10,09:46
Veronika, aj ja robím v Olympe a odvody ak nahodím mimoriadnu odmenu neodvádza, resp. počíta klacicky len ÚP a GP.
sama som to neskúšala, len som cez SS riešila s jednou poraďáčkou "úpravu" hodín pri DoBPŠ a vraj keď rozdiel nahodila cez mimoriadnu odmenu, hodil jej tam SW odvody do ZP.
mzdarka renca
10.10.10,10:06
sama som to neskúšala, len som cez SS riešila s jednou poraďáčkou "úpravu" hodín pri DoBPŠ a vraj keď rozdiel nahodila cez mimoriadnu odmenu, hodil jej tam SW odvody do ZP.

zaujímavé, že jej tam hodilo aj odvody, ja som to skúsila a odvody mi to nedalo, len tie, čo platia pri dohodách.
GAP
10.10.10,11:16
Ja som si nahodila v oberone a vobec mi nedalo ani odvody ale ani zrazkovu daň.
veronikasad
10.10.10,11:22
Ja som si nahodila v oberone a vobec mi nedalo ani odvody ale ani zrazkovu daň.
o akú sumu sa jedná? Máš ho zaradeného ako dôchodcu - bez nároku na odpočet NČZD ?
GAP
10.10.10,11:28
Ano, ja som si len tak fiktivne vytvorila zamestnanca kde som mu dala na dohodu 50€ z coho sa mi zrazili aj odvody aj zraz. dan. A ked som potom dala upraviť mzdu di kolonky odmena 100€ tak mi to nic nespravilo akurat cisty zisk o 100€ navyse bez odvodov a zrazok. Takze mal cisty prijem 140,50€. Ale ak som zadala do kolonky premie tak uz mi vzalo vsetko aj odvody aj dan.
evina
11.10.10,07:38
V tom prípade SP z toho nebude mať žiadny hokej, lebo každá dohoda je samostatnou položkou v mesačnom výkaze. A k tomu patrí aj samostatná prihláška. Zdaňujú sa spolu.

Potvrdzujem na základe stanoviska SP /teda moja odpoveď nebola správna/.
To znamená dva RL, dva riadky vo Výkaze.
GAP
11.10.10,09:49
Potvrdzujem na základe stanoviska SP /teda moja odpoveď nebola správna/.
To znamená dva RL, dva riadky vo Výkaze.
Ano, aj ja to mám potvrdené od SP