SlavkaS
29.10.08,05:32
Dobrý deń,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom:

Zamestnanec je od roku 2007 na dlhodobej PN, V roku 2008 neodpracoval ani jeden deň. Dňa 31.10.2008 mu PN končí, zamestnanec už nechce vykonávať prácu a žiada o ukončenie pracovného pomeru k 31.10.2008. Nejedná sa tu o PN z dôvodu prac.úrazu ani z choroby z povolania.

Z roku 2007 mu ostala nevyčerpaná dovolenka, ktorá sa mu krátiť nebude a preplatím mu ju.

Otázne je pre mňa či mu vzniká nárok na dovolenku za rok 2008, keď nič neodpracoval z dôvodu PN.

Pokiaľ budem preplácať iba nevyčerpanú dovolenku bude potrebné vyplatiť plné odvody, alebo je tam nejaké oslobodenie?

Vopred ďakujem
ZDENIELA
29.10.08,05:20
V roku 2008 mu nárok na dovolenku nevznikol, preplatiť len nevyčerpanú z roku 2007. Odvody z vymeriavacieho základu, ktorý ti pri výpočte preplácanej dovolenky vznikne.
Ataga
29.10.08,11:42
presne aj ja mám ten problém a neivem či vzniká zamestnancovi nárok na dovolenku v roku 2008, prosím ak ti niekto poradí - napíš mi to
dakujem veľmi pekne
jankasm
29.10.08,12:07
Nárok na dovolenku vzniká za odpracované dni. Keď je niekto PN, žiadne odpracované dni nemá, teda ani žiadnu dovolenku.

Čo sa týka tých odvodov, pokiaľ je celý mesiac PN a vy mu vo výplate za ten mesiac preplatíte dovolenku, tak odvody idú len do ZP a do SP len na úrazové poistenie. Bolo to tu mimochodom dnes preberané. ;)

http://www.porada.sk/t93599-odmena-pocas-pn.html

A teraz pozerám, že dokonca to bola otázka od tej istej osoby. Takže pre budúcnosť Ťa prosím, nezadávaj rovnaké otázky 2x.
brčko
29.10.08,12:10
Ak zamestnanec neodpracoval v kalendárnom roku "aspon 21" dní (víkendy sa samozrejme nerátajú), tak mu nárok na žiadnu dovolenku za daný kalend.rok nevznikol.
Ak by odrobil 21-59dní, tak má nárok na dovolenku za odprac.dni.
Ak odrobil 60dní a viac, tak má nárok na dovolenku za kal.rok (príp. pomernú časť dovolenky, ak prac.pomer netrval celý rok) a ak počas trvania PP má "neodpracovných" 100dní a viac (víkendy sa zase do neodpracovaných dní nerátajú), tak táto dovolenka bude krátená podla počtu neodpr.dní.
MIRKA111
16.12.08,06:03
Máme zamestnanca, ktorý je od začiatku februára na PN, ako to je z dovolenkou, mám mu aj na začiatku roka evidovať nekrátenú dovolenku, alebo mu ju na konci roka alekvótne krátim?
ZDENIELA
16.12.08,07:23
Máme zamestnanca, ktorý je od začiatku februára na PN, ako to je z dovolenkou, mám mu aj na začiatku roka evidovať nekrátenú dovolenku, alebo mu ju na konci roka alekvótne krátim?
Ak pracovný pomer trvá k 31.12. tak mu k tomutu dátumu aj prepočítaj dovolenku a prípadný krátený zostatok prenes do ďalšieho roku. Myslím, že by si si narobila chaos v evidencii, keby si krátenie dovolenky z roku 2008 začala evidovať až v roku 2009. A účto musí byť predsa prehľadné ;)
kovex
14.01.09,09:46
Dobrý deň, prosím vás, potrebujem poradiť:
Máme zamestnanca, ktorý nastúpil do zamestnania 1.10.2008, od 14.10.2008 je na PN až doteraz, čiže do konca roku 2008 bol PN. Odpracoval iba 9 dní, čiže patrí mu dovolenka za odpracované dní a nie za kalendárny rok. Podľa mojich výpočtov by mal mať nárok na 1 deň dovolenky. Mám to správne? Ak nie ako to vypočítam? Ďakujem.
Jara
14.01.09,09:55
Nijako ju nevypočítaš, lebo nemá nárok na dovolenku. Píšeš že odpracoval len 9 dní. Nárok by mal, keď by odpracoval aspoň 21 dní.
kovex
14.01.09,10:05
Ďakujem Jarka za reakciu, ja viem, že mu nepatrí dovolenka za kalendárny rok, pretože neodpracoval 60 dní, ale dovolenka za odpracované dni podľa § 105 by mu mohla patriť, aj keď odpracoval len 9 dní, neviem teda či je tam podmienka odpracovať 21 dní - 59 dní a vtedy by mal nárok na dovolenku za odpracované dní.
V zákone je toto a teda skúmam:

Dovolenka za odpracované dni
Na začiatok

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Tweety
14.01.09,10:08
Ďakujem Jarka za reakciu, ja viem, že mu nepatrí dovolenka za kalendárny rok, pretože neodpracoval 60 dní, ale dovolenka za odpracované dni podľa § 105 by mu mohla patriť, aj keď odpracoval len 9 dní, neviem teda či je tam podmienka odpracovať 21 dní - 59 dní a vtedy by mal nárok na dovolenku za odpracované dní.
V zákone je toto a teda skúmam:

Dovolenka za odpracované dni
Na začiatok

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Pri odpracovaní 9 dni nemá nárok ani na 1/12 dovolenky za odpracované dni, musel by ich odpracovať aspoň 21.
kovex
14.01.09,10:13
Ďakujem Tweety, presne to som potrebovala vedieť, či je tam podmienka pri dovolenke za odpracované dní odpracovať 21 dní alebo nie. Ak by nebola vyšiel by jeden deň, ale ak je podmienka tak nebude žiadna dovolenka. Správne som to pochopila?
Tweety
14.01.09,10:17
Ďakujem Tweety, presne to som potrebovala vedieť, či je tam podmienka pri dovolenke za odpracované dní odpracovať 21 dní alebo nie. Ak by nebola vyšiel by jeden deň, ale ak je podmienka tak nebude žiadna dovolenka. Správne som to pochopila?
Je tam tá podmienka:
§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

kovex
14.01.09,10:22
Jasné, ďakujem za vyrozumenie sa v našich zákonoch. Takže
do 20 dní mu nepatrí žiadna dovolenka,
od 21 - 59 dní patrí dovolenka za odpracované dni,
od 60 a viac patrí mu dovolenka za kalendárny rok.
Ok?
Tweety
14.01.09,10:27
Jasné, ďakujem za vyrozumenie sa v našich zákonoch. Takže
do 20 dní mu nepatrí žiadna dovolenka, správne
od 21 - 59 dní patrí dovolenka za odpracované dni, správne
od 60 a viac patrí mu dovolenka za kalendárny rok, za predpokladu, že odpracuje celý rok, ak nie, jej pomerná časť, za každý celý odpracov. mesiac
Ok?
odpovede v texte:)
elenka
13.02.09,06:32
Dlhoročný zamestnanec nastúpil na PN 10. februára 2008 bol na pn do januára 2009 - nárok na dovolenku na rok 2008 nevznikol ???
ďakujem za rýchlu odpoveď