SlavkaS
29.10.08,06:41
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu pri nasledovnom.

Zamestnanec sa po dlhodobej PN ktorú končí 31.10.2008 rozhodol, že chce ukončiť pracovný pomer dohodou dňom 31.10.2008.

Budem mu preplácať nevyčerpanú dovolenku + by sme mu chceli dať odmenu za za jeho prínos do firmy počas jeho pôsobenia.

Voľakedy platilo, že pokiaľ bol zamestnanec celý mesiac PN a dostal odmenu tak sa s toho platilo iba zdravotne, GP a úrazové. Platí to aj teraz?
Nebude mať na to vlyv preplatenie nevyčerpanej dovolenky?

Vopred ďakujem
Andyke
29.10.08,05:54
Do SP odvediete iba úrazové poistenie.

§ 140 Zák. o soc.poistení:

6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

§ 140 ods. 2 zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého je uznaný dočasne PN,

Do zdravotnej odvody idú.
milagros208
29.10.08,11:03
Ešte by ma zaujímalo, či by sa niečo zmenilo, ak by zamestnanec odpracoval v tomto mesiaci 1 deň, napr. 500 SK?
jankasm
29.10.08,11:08
Ešte by ma zaujímalo, či by sa niečo zmenilo, ak by zamestnanec odpracoval v tomto mesiaci 1 deň, napr. 500 SK?

Áno, zmenilo, v tom prípade by už nebol celý mesiac PN a odvody by museli ísť aj z odmeny aj z preplatenej dovolenky.
Ale keďže by odpracoval len 1 deň, tak odvod pôjde maximálne z maximálneho VZ pripadajúceho na tento 1 deň. Čiže to si potom treba prepočítať. Ak máš dobrý soft, prepočíta si to sám. ;)
milagros208
29.10.08,13:20
Ďakujem. Už som oba prípady v minulosti mala a vedela som, že aj ten jeden deň robí vo výpočte odvodov veľký rozdiel, len už som si nepamätala, v čom to presne bolo. Takže ešte raz. Vďaka.