vanilka
29.10.08,07:56
ak nakupim tovar z EU bez DPH (samozdanenie) a chcem ho predat v tuzemsku, musim na neho naratat 19% dan.... alebo existuju aj nejake vynimky? minule mi totiz poslali z jednej firmy opravenu fakturu (ide o tuzemsku firmu, platca DPH) v ktorej uz DPH nefigurovalo (ta predosla bola aj s danou) a odovodnili to tym, ze dany tovar bol nakupeny v Nemecku tak nam ho vyfakturovali bez DPH...

dakujem za kazdu radu
sway
29.10.08,07:01
doplním svoj názor


ak nakupim tovar z EU bez DPH (samozdanenie) a chcem ho predat v tuzemsku, musim na neho naratat 19% dan.... samozrejme že áno
alebo existuju aj nejake vynimky? nie
minule mi totiz poslali z jednej firmy opravenu fakturu (ide o tuzemsku firmu, platca DPH) v ktorej uz DPH nefigurovalo (ta predosla bola aj s danou) a odovodnili to tym, ze dany tovar bol nakupeny v Nemecku tak nam ho vyfakturovali bez DPH...toto som dosť dobre nepochopila, skús dať viac info...

dakujem za kazdu radu
vanilka
29.10.08,07:11
k tomu prvemu pripadu: a ak by sa dany tovar predal nie cez fakturu ale cez kupno-predajnu zmluvu? moj byvaly sef to tak robil..hoci islo len o pouzity tovar..co vy nato? kupujuci je fyzicka osoba nie SZCO ani podnikatel

a k tej fakturke: prva faktura bola vystavena v EUR aj s DPH, je to tuzemska firma, je platcom...a potom mi chlapik z firmy volal, vraj chce opravit povodnu fakturu lebo mu jeho uctovnicka povedala, ze tu fakturu mal vystavit bez DPH lebo tovar bol dodany z Nemecka...tak mi poslal novu fakturu bez DPH... ale mne sa to nezda
ZDENIELA
29.10.08,07:14
Nezálaží na tom kto je kupujúci...
platca DPH svoje výstupy proste zdaňuje DPH-čkou (okrem výnimiek samozrejme) ale ak ide o klasický nákup tovaru z EU a následný predaj v SR v tvojom prípade mu nepomôžu žiadne zmluvy - proste s DPH
ZDENIELA
29.10.08,07:19
A ten druhý prípad, neviem, či to správne chápem ...
Niekto nakúpi tovar v EU dovezie do SR, urobí samozdanenie, lebo spĺňa podmienky ... tento tovar už dovezený na slovensko ide predávať ďalej - tu už nepozeráme odkiaľ tovar pochádza, kde bol vyrobený, raz je už na slvovensku a hotovo, predáva ho predsa slovenský platca DPH - takže určite s DPH
mimotemy Zaujímavé, na čo všetko tí podnikatelia neprídu - Zákon o DPH si vykladám ako mi pasuje. To by sa hodilo do témy Perličky účtovnej kancelárie
sway
29.10.08,07:21
takže


k tomu prvemu pripadu: a ak by sa dany tovar predal nie cez fakturu ale cez kupno-predajnu zmluvu? nepomôže, každý predávaný tovar platca DPH musí fakturovať v tuzemsku s DPH
moj byvaly sef to tak robil..hoci islo len o pouzity tovar..co vy nato? kupujuci je fyzicka osoba nie SZCO ani podnikatel ak už bol platca DPH tak by mal rýchlo podať dodatočné DPH priznania a daň odviesť, lebo mu stále rastú penále na neodvedenej DPH

a k tej fakturke: prva faktura bola vystavena v EUR aj s DPH, je to tuzemska firma, je platcom...a potom mi chlapik z firmy volal, vraj chce opravit povodnu fakturu lebo mu jeho uctovnicka povedala, ze tu fakturu mal vystavit bez DPH lebo tovar bol dodany z Nemecka...tak mi poslal novu fakturu bez DPH... ale mne sa to nezda tak to sa ti veru správne nezdá, pri predaji (výstupe) ťa nezaujíma odkiaľ si tovar kúpil ale komu a kde ho predáva a podľa toho s alebo bez DPH, a pri predaji v tuzemsku jednoznačne s DPH, určite by som im zavolala a pýtala faktúru s DPH.