Jana Bělohoubková
29.10.08,10:24
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť ako získať chýbajúcich päť dní, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti?

- zamestnanie trvalo od 7. novembra 2006 do 31. novembra 2008.
- podľa zákona potrebujem byť poistená 3 roky v posledných 4 rokoch
- zo zápočtového mám len 2 roky a 360 dní

Dá sa s tým niečo urobiť?

Ďakujem za radu.

Janka
Monika Kováčová
29.10.08,09:26
zamestnať sa od 1.12. do 5.12. ? :)
milagros208
29.10.08,09:46
Nie som si istá, ale nestačilo by sa poistiť na tých 5 dní na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti?
Katy a R
29.10.08,09:46
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť ako získať chýbajúcich päť dní, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti?

- zamestnanie trvalo od 7. novembra 2006 do 31. novembra 2008.
- podľa zákona potrebujem byť poistená 3 roky v posledných 4 rokoch
- zo zápočtového mám len 2 roky a 360 dní

Dá sa s tým niečo urobiť?

Ďakujem za radu.

Janka
.. a bol to pp na dobu neurčitú? Ak by bol pp na dobu určitú.. tak máš nárok (4 mesiace) §104 ods 2
... aj DPvN by mohlo pomôcť:confused:
Jana Bělohoubková
29.10.08,09:47
To hej, to aj mňa napadlo, ale to by musel byť pracovný pomer a kto vás zamestná na 5 dní alebo aj keď odídem z "nového" zamestnania po tých piatich dňom - to nie je celkom fér... :o

brigáda asi do úvahy neprichádza... :confused:

fyi: moja chyba - pracovný pomer končí už v 31. októbra - teraz v piatok... a zdá sa mi to nemožné nájsť si robotu za dva dni...
slabikar
29.10.08,09:49
dalsi dovod preco neplatit odvody do SP!
Jana Bělohoubková
29.10.08,09:49
Ak chápem správne... normálne sa nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná s tým, že si zaplatiť poistenie dobrovoľne, keďže štát ho neplatí a potom by som mala mať nárok?
Jana Bělohoubková
29.10.08,09:56
.. a bol to pp na dobu neurčitú? Ak by bol pp na dobu určitú.. tak máš nárok (4 mesiace) §104 ods 2
... aj DPvN by mohlo pomôcť:confused:

... práveže na dobu neurčitú... :mee:
milagros208
29.10.08,09:59
Podľa mňa prihlásiť sa 31.10. na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od 01.11. do 5.11. a až potom sa prihlásiť na ÚP.
Jana Bělohoubková
29.10.08,10:30
Podľa mňa prihlásiť sa 31.10. na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od 01.11. do 5.11. a až potom sa prihlásiť na ÚP.

ale to by znamenalo, že za tých 5 dní budem dobrovoľne nezamestnaná... nemôžu to napadnúť? síce zákon hovorí o tom, že musím zaplatiť pred zaradením do evidencie... takže jednoznačne najprv zaplatiť a až potom ísť na ÚP... kde sa musí prihlásiť do siedmich pracovných dní...

a čo keby sa to urobilo takto: pôjdem do konca mesiaca do poisťovne, kde sa nahlásim ako dobrovoľne poistená osoba v nezam. za tých pár dní v novembri, hneď to aj zaplatím a 1. novembra sa pôjdem nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná... :rolleyes:
Katy a R
29.10.08,10:34
ale to by znamenalo, že za tých 5 dní budem dobrovoľne nezamestnaná... nemôžu to napadnúť? síce zákon hovorí o tom, že musím zaplatiť pred zaradením do evidencie... takže jednoznačne najprv zaplatiť a až potom ísť na ÚP... kde sa musí prihlásiť do siedmich pracovných dní...

a čo keby sa to urobilo takto: pôjdem do konca mesiaca do poisťovne, kde sa nahlásim ako dobrovoľne poistená osoba v nezam. za tých pár dní v novembri, hneď to aj zaplatím a 1. novembra sa pôjdem nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná... :rolleyes:

.. tým, že zaplatíš poistné do 30.10. si predsa obdobie nepredĺžiš :confused::D:confused:
Jana Motyčková
29.10.08,10:44
Obdobie, kým sa zaeviduješ na ÚP, budeš dobrovoľne nezamestnaná, to hlásiš v ZP a zaplatíš za tie dni zdravotné poistenie. na ten čas sa prihlásiš aj na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Potom pôjdeš na ÚP, zároveň sa zo ZP odhlásiš, resp. prihlásiš sa v ZP ako poistenec štátu. Na ÚP môžeš ísť až keď získaš tie 3 roky, nie predtým. Ešte si daj pozor, ak si mala nejaké neplatené voľno v zamestnaní, tie dni sa tiež nepočítajú do 3 rokov poistenia.
milagros208
29.10.08,10:53
ale to by znamenalo, že za tých 5 dní budem dobrovoľne nezamestnaná... nemôžu to napadnúť? síce zákon hovorí o tom, že musím zaplatiť pred zaradením do evidencie... takže jednoznačne najprv zaplatiť a až potom ísť na ÚP... kde sa musí prihlásiť do siedmich pracovných dní...

a čo keby sa to urobilo takto: pôjdem do konca mesiaca do poisťovne, kde sa nahlásim ako dobrovoľne poistená osoba v nezam. za tých pár dní v novembri, hneď to aj zaplatím a 1. novembra sa pôjdem nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná... :rolleyes:
To by nepomohlo. Ak sa obdobia prekrývajú, tak to dni poistenia nepredĺži.
Podstatnou podmienkou pre získanie podpory v nezamestnanosti je obdobie poistenia v nezamestnanosti 3 roky v posledných štyroch rokoch. Dobrovoľným pripoistením v nezamestnanosti by táto podmienka bola splnená.
A neviem o tom, aby sa muselo nahlásiť do 7 dní na ÚP, aj keď by sa to malo stíhať. Je to dôležité len preto, lebo keď sa prihlási uchádzať o zamestnanie do 7 dní , tak ho prihlásia od nasledujúceho dňa po skončení zamestnania. Teda nebude tam chýbať žiaden deň.
Za tých 5 dní dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti je potrebné len zaplatiť poistenie v nezamestnanosti a zdravotné poistenie.
Jana Bělohoubková
29.10.08,10:54
Takže ďalšia alternatíva: :(

čo ak sa prihlásim do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne poistená osoba na tých 5 dní a na úrad práce sa pôjdem prihlásiť až po uplynutí tých dní?

Pretože zákon hovorí, že: posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov...bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky...

Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Ja z toho chápem toľko, ak sa dobrovoľne poistím a zaplatím to a až potom sa prihlásim na úrad práce... malo by to byť v poriadku... či nie?

už som z toho zmagorená...:o
Katy a R
29.10.08,11:15
Takže ďalšia alternatíva: :(

čo ak sa prihlásim do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne poistená osoba na tých 5 dní a na úrad práce sa pôjdem prihlásiť až po uplynutí tých dní?

Pretože zákon hovorí, že: posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov...bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky...

Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Ja z toho chápem toľko, ak sa dobrovoľne poistím a zaplatím to a až potom sa prihlásim na úrad práce... malo by to byť v poriadku... či nie?

už som z toho zmagorená...:o

.. tak ako ti Janka písala...v žiadnom prípade nie 1.11. ..ja by som pre istotu skôr ako 15teho nešla
Zaplatiť pol mesiaca dobrovoľne zdravotné poistenie nie je tak veľa..
...alebo by som sa poistila hneď - na celý mesiac, dva s vysokým VZ - na vylepšenie dávky. Ale to závisí aj od toho, aký si mala plat. :)
jankasm
29.10.08,11:15
Takže ďalšia alternatíva: :(

čo ak sa prihlásim do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne poistená osoba na tých 5 dní a na úrad práce sa pôjdem prihlásiť až po uplynutí tých dní?

Pretože zákon hovorí, že: posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov...bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky...

Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Ja z toho chápem toľko, ak sa dobrovoľne poistím a zaplatím to a až potom sa prihlásim na úrad práce... malo by to byť v poriadku... či nie?

už som z toho zmagorená...:o

Áno, ten postup by mal byť správny. A aj keď budeš 5 dní dobrovoľne nezamestnaná, nemusíš sa na ÚP prihlásiť až keď ho zaplatíš. Podstatné je, aby si ho zaplatila v termíne splatnosti. Neviem teraz kedy to je, ale napr. u dobrovoľného nemocenského poistenia je splatnosť do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. Takže predpokladám, že aj tu to tak bude. :cool:
Andyke
29.10.08,11:51
pre Janu Bělohoubkovú :
Keď Tvoj prac. pomer trval od 7.11.2006 do 31.10.2008 tak nemáš u nich odpracované 2 roky a 360 dní (to si odkiaľ čerpala ?, alebo pred týmto prac.pomerom si pracovala aj niekde inde a máš to spolu spočítané ? )

A ešte jedna dôležitá vec :
Predpokladám, že počas trvania PP si nečerpala OČR a ani si nečerpala rodič. dovolenku (lebo Ti potom aj toto obdobie bude chýbať do 3 rokov poistenia v nezamestnanosti).
Katy a R
29.10.08,12:01
pre Janu Bělohoubkovú :
Keď Tvoj prac. pomer trval od 7.11.2006 do 31.10.2008 tak nemáš u nich odpracované 2 roky a 360 dní (to si odkiaľ čerpala ?, alebo pred týmto prac.pomerom si pracovala aj niekde inde a máš to spolu spočítané ? )

A ešte jedna dôležitá vec :
Predpokladám, že počas trvania PP si nečerpala OČR a ani si nečerpala rodič. dovolenku (lebo Ti potom aj toto obdobie bude chýbať do 3 rokov poistenia v nezamestnanosti).

tak vidíš, ... na tú dobu trvania pp sme sa nepozreli :D:D
ivka70
29.10.08,12:17
tak vidíš, ... na tú dobu trvania pp sme sa nepozreli :D:D
ale mozno uz predtym pracovala ....
brčko
29.10.08,12:37
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť ako získať chýbajúcich päť dní, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti?

- zamestnanie trvalo od 7. novembra 2006 do 31. novembra 2008.
- podľa zákona potrebujem byť poistená 3 roky v posledných 4 rokoch
- zo zápočtového mám len 2 roky a 360 dní

Dá sa s tým niečo urobiť?

Ďakujem za radu.

Janka

ako kočky píšu, údaj zo zápočtového listu nemôžeš považovať za dni poistenia v nezamestnanosti.
Ak sa prihlásiš na UP v období od 1.11.08 do 7.11.08, t.j. do 7kalendárnych dní od ukončenia prac.pomeru, tak ťa zaregistrujú od 1.11.08. Potom budú sledovať obdobie od 1.11.04 do 31.10.08, či si bola v tomto období poistená v nezamestnanosti aspon 3roky t.j. 3x365dní = 1095kalend.dní

v období 7.11.06 až 31.10.08 je len 725dní, takže záleží, či máš ešte cca v období od 1.11.04 nejaké dni poistenia v nezamestnanosti. Ale pozor, do zápočtového listu ti rátajú aj dni napr. neplateného volna, rodičovskej dovolenky alebo napr. očr-ky nad 10dní. Počas týchto dní však "nie si poistená v nezamestnanosti", treba ich odčítať (aby som bola presná, tak obdobie čerpania rodič.dovolenky sa ráta do dní poistenia v nezamestnanosti len ak si čerpala RD do 30.6.2005 počas trvania PP, od 1.7.05 počas trvania RD už nie).

Ak ti však " teoreticky ozaj" chýba v tomto období len 5dní, tak podla mna by si sa mala dobrovolne poistiť v nezamestnanosti od 1.11.08 minimálne na tých 5dní prípadne na 7, nech máš rezervu (podať prihlášku a odhlášku) a na UP sa prihlásiť až 8.11.08 (najskôr!)aby ťa zaevidovali až od 8.11.08. Ak by si sa prihlásila do 7.11.08 tak ťa zaevidujú od 1.11.08 a aj sledovať sa budú 4 roky späť od tohto dna. Splatnosť dobrovolného poistného je do 8-meho dna nasledujúceho mesiaca (t.j. do 8.12.08 za 11/08), ako písala Janka. No ak zaplatíš skôr, asi aj skôr môžu vybaviť tvoju žiadosť o podporu v nezamestnanosti.
Potom však treba rátať s tým, že sa sleduje obdobie od 8.11.04 do 7.11.08 a znovu treba prerátať dni poistenia v nezamestnanosti.
Za tých 7dní (1.-7.11.08) čo budeš dobrovolne nezamestnaná, si ako už bolo písané musíš sama platiť zdravotné poistenie a teda sa musíš nahlásiť na ZP. Dôchodkové ani nemocenské poistenie si platiť nemusíš, ani UP ho za zaregistrovaných nezamestnaných neplatí.
Jana Bělohoubková
29.10.08,12:50
:eek:
Vau, perfektné!!!

Ďakujem Vám všetkým za cenné rady... urobím to tak, že sa dobrovoľne poistím a na úrad práce pôjdem až po 8. novembri... ale predtým si ešte checknem ako je to s tým obdobím poistenia...

Ešte raz ďakujem, especially brčkovi!!!
breckova
30.10.08,09:15
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako získať chýbajúce 2 mesiace, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti?
Tiež sa mám prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba?

Ďakujem.
brčko
30.10.08,15:13
Dobrý deň.
Vie mi niekto poradiť ako získať chýbajúce 2 mesiace, aby som mala nárok na dávku v nezamestnanosti?
Tiež sa mám prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba?

Ďakujem.

možno áno, možno nie.
uved tvoje obdobia poistenia v nezamestnanosti v poslendých 4-och rokoch + či išlo o PP na dobu určitú alebo neurčitú + či ti nejaký PP trvá
breckova
02.11.08,14:33
Celý rok 2005 do 30.6.2006 SZČO, neplatila som odvody do SP.
Od1.7.2006 zamestnaná, PP na dobu neurčitú trvá, pravdepodobne do 30.4.2009. Prepustená budem z organizačných dôvodov.
brčko
02.11.08,14:54
Celý rok 2005 do 30.6.2006 SZČO, neplatila som odvody do SP.
Od1.7.2006 zamestnaná, PP na dobu neurčitú trvá, pravdepodobne do 30.4.2009. Prepustená budem z organizačných dôvodov.

Takže v tvojom prípade ak by si bola poistená v nezamestnanosti do konca juna 2009 (ak si mala ozaj súvislé poistenie v nezame. od 1.7.06 bez medzery), tak by si mala nárok na podporu v nezamestnanosti.

Ak by ti však skončil PP 30.4.09, tak by si sa musela zaregistrovať až odo dna, ked už túto podmienku splníš, takže až od 1.7.09 (možno o 1den skôr).

Ak by si však nebola zamestnaná od 1.5.09, tak sa mi to nezdá príliž rozumné, lebo za tie 2mesiace už si možno nájdeš novú prácu. Ak by si si tie dva mesiace 5+6/09 platila dobrov. poistenie v nezamestnanosti a nebola si evidovaná na UP, tak si musíš platiť sama zdrav.poistenie (ak napr nebudeš poberať nemocesné, ošetrovné alebo sa napr. starať o svoje dieťa do 6rokov)
breckova
02.11.08,16:19
Mala som súvislé zamestnanie, najprv na dobu určitú a potom predĺžené na dobu neurčitú, len škoda že to asi nedotiahnem do 3 rokov. Ešte som nebola evidovaná na ÚP a s prácou to nevidím práve ružovo.
Ďakujem za radu.
lilly1210
14.11.08,07:48
uz som sa pytala v inom blogu, ale dam to aj sem. kamaratka ma zaplatenych 1085 dni PvN. takze jej nevznika narok na davku v nezamestnanosti. bola studentkou VS do 2004. potom nezamestanana a od 1.10.2005 az do 31.12.2007 bola na doktorantskom dennom studiu a zaroven vedena ako zamestananec skoly, takze za nu PvN platili. Od 1.1. 2008 ju zacali viest ako studentku, nie zamestnankynu a preto si od 8.1.2008 zacala platit dobrovolne PvN az do 1.10.2008. Studium ukoncila 26.9.2008. Od 27.9.2008 je vedena na urade prace. Ako ma chybaje dni dohnat, ked jej uz nechcu dovolit doplatit si ich? Ma sa odhlasit, doplatit si ich a znova prihlasit?
brčko
14.11.08,09:03
uz som sa pytala v inom blogu, ale dam to aj sem. kamaratka ma zaplatenych 1085 dni PvN. takze jej nevznika narok na davku v nezamestnanosti. bola studentkou VS do 2004. potom nezamestanana a od 1.10.2005 az do 31.12.2007 bola na doktorantskom dennom studiu a zaroven vedena ako zamestananec skoly, takze za nu PvN platili. Od 1.1. 2008 ju zacali viest ako studentku, nie zamestnankynu a preto si od 8.1.2008 zacala platit dobrovolne PvN az do 1.10.2008. Studium ukoncila 26.9.2008. Od 27.9.2008 je vedena na urade prace. Ako ma chybaje dni dohnat, ked jej uz nechcu dovolit doplatit si ich? Ma sa odhlasit, doplatit si ich a znova prihlasit?

aj ked jej chýba len 10dní, už sa zaregistrovala naUP. Ak by tak urobila o 10dní neskôr a platila by si tých 10dní PvN (ale tiež zdrav.poistenie), tak by mala mať nárok na podporu.

Teraz, ak by sa dobrovolne odhlásila, tak ju zaevidujú až po nejakom čase (myslím po 3-och mesiacoch). Takže to asi riešenie nie je. Teraz najlepšie čo najskôr nájsť prácu. Ak by si našla prácu a jej PP/PvN trval aspon 10dní (samozrejme je lepšie viac, aj ked vlastne má ešte dni dobr.PvN v období 27.9.-1.10.08), tak by po jeho ukončení a opätovnom zaregistrovaní nárok na podporu mala. Pri vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu prijatia do prac.pomeru nie je problém so zaregistrovaním po ukončení tohto PP.
lilly1210
14.11.08,16:46
dakujem. pomohlo.
maria.zelinska
14.11.08,17:22
Ak Vám chýba preukázanie doby zamestnania, už sa nedá nič robiť. Zákon je nekompromisný a nemali by ste nárok aj keď by Vám chýbal jeden deň.