samo1
29.10.08,10:03
Ahojte. Mam takuto otazku. Moja manzelka si chce zobrat uver v banke a mna by zaujimalo ci sa tento uver dotkne aj mna, konkretne ci budem mat aj ja ako manzel povinnosti tykajuce sa jeho platenia. Dakujem
Martin Mocko
29.10.08,09:05
Ahojte. Mam takuto otazku. Moja manzelka si chce zobrat uver v banke a mna by zaujimalo ci sa tento uver dotkne aj mna, konkretne ci budem mat aj ja ako manzel povinnosti tykajuce sa jeho platenia. Dakujem

Zalezi od toho..aky uver. Ale standardne banky beru do uvahy celu rodinu..pri vyssich sumach.
duves
29.10.08,11:33
Ahojte. Mam takuto otazku. Moja manzelka si chce zobrat uver v banke a mna by zaujimalo ci sa tento uver dotkne aj mna, konkretne ci budem mat aj ja ako manzel povinnosti tykajuce sa jeho platenia. Dakujem
Ak nemate vysporiadanu BSM, bude to aj tvoj záväzok.
samo1
29.10.08,12:16
BSM? neviem co ta skratka znamena
duves
29.10.08,12:17
Bezpodielove spoluvlastnictvo manželov. Vsetko co nadobudnete počas manželstva je spoločné. Aj dlhy.
99ivana
30.10.08,12:32
urcite sa to bude tykat aj teba
samo1
31.10.08,08:19
a co sa stane ked sa napr. pocas doby splacania pozicky rozvedieme? aj nadalej budeme spolocne splacat tu pozicku alebo ako to potom bude?
brčko
31.10.08,10:56
a co sa stane ked sa napr. pocas doby splacania pozicky rozvedieme? aj nadalej budeme spolocne splacat tu pozicku alebo ako to potom bude?

podla mna budete nadalej obaja dlžníkmi spoločne a nerozdielne až do splatenia dlhu.
Bola som ručitelom v jednom takomto spore pri pôžičke so Slov.sporitelne, kde sa veritelia počas "splácania" rozviedli.
samo1
31.10.08,11:23
podla mna budete nadalej obaja dlžníkmi spoločne a nerozdielne až do splatenia dlhu.
Bola som ručitelom v jednom takomto spore pri pôžičke so Slov.sporitelne, kde sa veritelia počas "splácania" rozviedli.

mna to zaujima z toho dovodu ze ak sa nahodou rozvedieme a napr. exmanzelka odmietne platit svoju cast tak kto z toho bude mat zle ci obaja alebo ona
Chobot
31.10.08,11:40
mna to zaujima z toho dovodu ze ak sa nahodou rozvedieme a napr. exmanzelka odmietne platit svoju cast tak kto z toho bude mat zle ci obaja alebo ona

Kým nebudete mať rozdelené BSM, tak celý majetok aj dlhy sú vaším spoločným majetkom - bez rozdielu. V prípade rozdelenia BSM sa nedelí len majetok, ale aj záväzky (teda dlhy a úvery).
samo1
31.10.08,11:59
tomuto ja rozumiem len nerozumiem ako je to riesene pri splacani, napr. budeme teraz mesacne splacat 4000 SK, zrejme to pojde z jedneho uctu jedna splatka a po rozvode je to ako? rozdeli sa ta splatka napoly a kazdy bude zo svojho uctu platit 2000?
Chobot
31.10.08,12:04
tomuto ja rozumiem len nerozumiem ako je to riesene pri splacani, napr. budeme teraz mesacne splacat 4000 SK, zrejme to pojde z jedneho uctu jedna splatka a po rozvode je to ako? rozdeli sa ta splatka napoly a kazdy bude zo svojho uctu platit 2000?

Záleží na tom, ako sa dohodnete. Ak sa nedohodnete, tak potom ako rozhodne súd. Môže napr. rozhodnúť, že úver bude splácať jeden z manželov a druhý mu uhradí nejakú sumu, rovnajúcu sa polovici úveru (plus úroky). Čo poznám v praxi rozvody, tak sa väčšinou dohodli - rozdelili si majetok a ten, kto dostal väčšiu časť majetku, tak splácal naďalej aj úver.
willma
31.10.08,12:20
mimotemy neber úver, nebudeš musieť rozmýšľať čo s ním v prípade rozvodu.
duves
31.10.08,16:47
tomuto ja rozumiem len nerozumiem ako je to riesene pri splacani, napr. budeme teraz mesacne splacat 4000 SK, zrejme to pojde z jedneho uctu jedna splatka a po rozvode je to ako? rozdeli sa ta splatka napoly a kazdy bude zo svojho uctu platit 2000?Stale točíš o tom istom.
Už ti napisali, že ten zaväzok je spoločny a nerozdielny, lebo:
1. Ak si berie úver jeden z manželov, druhy z manželov je automaticky spoludlžník
2. Váš záväzok je, že sa zväzujete splatiť dlh s príslušenstvom (úroky, poplatky...atd) spoločne a nerozdielne. T.j. nie každý iba polovicu.

Nuž a ak ta zaujima postup po rozvode, ešte si treba spraviť vysporiadanie BSM, u notara, alebo sudne, žiadny zdrap papiera, kde su iba overene podpisy sa neuznáva (veru aj to nosia klienti:eek:). V rozhodnuti budete mat dohodu co sa ma diať s úverom, no a ten žiadny notár, ani súd nemôže delit 50%:50%. Jeden z manželov bude mať povinnosť dlh splácať nadalej (podla znenia vysporiadania BSM). Niekedy sa môže stať, že banka bude požadovať výmenu spoludlžníka, t.j. aby mal úver aj nadalej dvoch dlžníkov. A spravidla sa to žiada vždy, ak pri takej žiadosti sa zistí, že jeden z vás, komu zostane povinnosť splácať dlh, nemá dostatočný príjem (robí sa financna analyza schopnosti splácať dlh).
Paňatno?
suse
31.10.08,18:04
samo1: Ak chce manželka požiadať o úver a Ty sa z nejakého dôvodu niečoho obávaš (nemysli na najhoršie:-)), tak potom to funguje takto:
Choďte spolu na notársky úrad a notár obmedzí Vaše BSM - bezpodielové spoluvlastíctvo manželov za účelom vybavenia úveru, ktoré výlučnou vlastníčkou sa stane Tvoja manželka. Neuvádzajte sumu úveru, že ešte neviete, pretože výška poplatku sa odvodzuje od sumy a bez uvedenie sú to nejaké 3 tisícky.