pavol156
29.10.08,10:16
Prajem pekný deň. Neviem či som vošiel do dobrej porady, ale snáď áno.
V roku 2002 som uzatvoril v súkromenj poisťovni zmluvu "Kapitálové životné poistenie" s mesačným poistným 480,- Sk po dobu 25 rokov.
Tento rok som zistil (moja chyba, že až teraz), že mi nebolo z poisťovne doručené „Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane fyzických osôb“ v zmysle ustanovenia § 11 ods. 4 písm. a) až c) zákona č. 595/2003 Z.z.
Po telefonických rozhovoroch mi bolo oznámené, že oni majú v návrhu zmluvy dobu poistného 20 r., teda že nespĺňam podmienky v zmysle zákona, no na môj argument, že spĺňam mi k môjmu prekvapeniu povedali (0 2dni - pričom ma mali kontaktovať), že návrh je prepísaný na dobu 20 rokov, pričom ja disponujem dokladom na dobu 25 rokov.
Napísal som teda sťažnosť, výsledkom ktorej bolo to, že chybu uznali, ospravedlnili sa a oznámili mi, že s mojim súhlasom (podpisal som) vykonajú zmenu zmluvy na 25 rokov, pričom sumu znižujú na 402,- Sk mesačne a preplatok mi vracajú na účet.
Včera mi prišlo oznámenie o preplatku, pričom je podľa môjho názoru vypočítaný nesprávne (menej o 402,- Sk).
Moja otázka znie: Mám nárok na nejaké úroky za to, že poisťovňa neoprávnene disponovala s mojimi peniazmi a ak áno, ako by som si ich vedel prebežna vypočítať, resp. akým vhodným spôsobom vyzvať, požiadať poisťovňu o jeho výpočet a vyplatenie?
Viem, že neide o nejakú horibilnú sumu, ale už len z princípu by som to rád dotiahol do konca.
Celkom som od 23.05.2002 do 23.10.2008 uhradil celkom 77 splátok po 480,- Sk.
Za každú radu ďakujem.
Pavol