verca2
29.10.08,13:12
Ahojte.
Stala sa mi takáto vec. Predali sme byt aj s parkovacím miestom v objetke. V kúpnej zmluve bola dohodnutá cena, pričom sa nedefinovalo, že cena bytu je toľko SK a cena pozemu toľko SK, cena parkovacie státia toľko SK . Účtovníčka kupujúcej spoločnosti chce odo mňa oddelenie bytu a spoluvlastníckeho podielu na pozemku kvôli odpisom. Moja otázka:
1. nemôže ona zaradiť danú nehnuteľnosť v celku ako byt (stavba - a odpisovať), predsa byt a pozemok k nemu sa nedá z pohľadu majetkových práv odčleniť, teda nemôžem predať podiel na pozemku bez toho, aby som nepredala aj byt...
2. ak neplatí bod 1, tak potom by sa v každej kúpnej zmluve musela uvádzať hodnota samotného bytu, pozemku zvlášť. čo mi pripadá dosť bláznivé :-( :confused:

ďakujem za všetky odpovede
Vladimír Ozimý
29.10.08,12:23
pani účtovníčka vie čo chce...pretože pozemok je vždy neodpisovaným majetokom nemožno ho priradiť k cene bytu a odpisovať. na tieto účely chce odčleniť cenu pozemku od bytu. Avšak v praxi sa často stáva že cena je uvedená spolu, t.j. nehnuteľnosť+pozemok. V takom to prípade je možnosť oceniť pozemok a byt či už súdnym znalcom poprípade reprodukčnou cenou ktorú viem dokázať v danom čase a v rovnakom pomere rozdeliť hodnotu bytu a pozemku ocenených jednou cenou.

Napr.

predaj bytu s pozemkom - 2 mil Sk

súdny znalec ocení byt na 2,2 mil a pozemok 1 mil Sk...spolu je to 3,2 mil čo činí na byt 68,75 % a na pozemok 31,25%

V rovnakom pomere sa rozdelí OC na pozemok a byt t.j.

2 mil x 68,75% 1375000,-
2 mil x 31,25% 625000,-

v tomto členení účtovná jednotka zaradí majetok do účtovníctva pričom byt odpíše a pozemok odpisovať nebude
verca2
29.10.08,12:30
pani účtovníčka vie čo chce...pretože pozemok je vždy neodpisovaným majetokom nemožno ho priradiť k cene bytu a odpisovať. na tieto účely chce odčleniť cenu pozemku od bytu. Avšak v praxi sa často stáva že cena je uvedená spolu, t.j. nehnuteľnosť+pozemok. V takom to prípade je možnosť oceniť pozemok a byt či už súdnym znalcom poprípade reprodukčnou cenou ktorú viem dokázať v danom čase a v rovnakom pomere rozdeliť hodnotu bytu a pozemku ocenených jednou cenou.

Napr.

predaj bytu s pozemkom - 2 mil Sk

súdny znalec ocení byt na 2,2 mil a pozemok 1 mil Sk...spolu je to 3,2 mil čo činí na byt 68,75 % a na pozemok 31,25%

V rovnakom pomere sa rozdelí OC na pozemok a byt t.j.

2 mil x 68,75% 1375000,-
2 mil x 31,25% 625000,-

v tomto členení účtovná jednotka zaradí majetok do účtovníctva pričom byt odpíše a pozemok odpisovať nebude

o.k. Sme sa zatiaľ dohodli tak, že jej vyjadrím percentuálne hodnoty podľa zostatkových cien u mňa v účte a podľa toho si zistí tú svoju OC bytu aj pozemku.

Díky moc
elisabeth
29.10.08,12:43
ak ide o byt spolu s podielom na pozemku, tak by som to zaradila ako stavbu a odpisovala z celej ceny, ale cenu toho parkovacieho miesta by som k tomu určite nedávala. Ak ten kúsok pozemku, na ktorom je to parkovacie miesto, sa kúpou stáva vlastníctvom firmy (je zapísaný na LV), tak by som
ho neodpisovala. Ak je vo vlastníctve niekoho iného a ide len o právo užívania
tak je to služba. Som zvedavá, aký bude názor ďaľších kolegov, ktorých týmto prosím, aby sa vyjadrili aj k môjmu (podobnému) problému:
Firma kúpila dom v r. 2006 so záhradou, pergolou, dláždenými plochami, jazierkom, prípojkou plynu, vody, atď., v dome mal byť show room a v záhrade výstavba bytového domu s bytmi na predaj, celkom za 24 mil. Sk. Následne sa urobil znalecký posudok, ktorým bola ohodnotená každá položka
osobitne a určitým spôsobom zaradená ako drobná stavba, inžinierska stavba
a pod. s určenou dobou životnosti, celkové ocenenie podľa znalca je 17 mil.,
takže o 7 mil. menej ako obstarávacia cena. Kolegyňa, ktorá to účtovala predtým, to dala na 042 a nechala 2 roky tam. A ja teraz neviem, čo s tým.
Mám tam napr. jazierko za 22 tis. alebo záhradný krb za 20 tis., ktoré podľa klasifikácie sú inžnierske stavby a odpisujú sa 20 rokov, oplotenie, ktoré sa
skladá zo 4 roznych druhov plotov (napr. murovaný + kov,) celkom za 675 tis., spevnené plochy (rôzne - vymývaný betón, terazzo, zámková) tiež za cca 600 tis a neviem, ako to oceniť a zaradiť - keď budem postupovať podľa
znaleckého posudku, čo s tými 7 mil. zaplatenými naviac a čo napr. s položkou plynová prípojka 6400 Sk - to ju mám odpisovať 12 rokov ako drobnú stavbu?
Prosím, poraďte.