m1234
29.10.08,13:39
Dobrý deň,
získal som darom polovicu domu, v ktorom bývam a mám aj trvalé bydlisko. Druhú polovicu vlastní živnostník, ktorý tam má zapísanú prevádzku. On v tomto dome nebýva, nemá trvalý pobyt ani sídlo firmy a v tomto dome už ani nepodniká. Nesúhlasím s tým, aby tam mal zriadenú prevádzku (aby na jeho živnostenskom liste bola napísaná táto prevádzka), čo mám robiť? Na základe čoho zruší živnostenský úrad prevádzkáreň?
Ďakujem za odpovede.
hanelie
29.10.08,12:48
na základe zrušenia živnosti / dá sa zistiť v živnostenskom registri
m1234
29.10.08,13:00
živnosť nemá zrušenú, aktívne podniká na inej prevádzke. Potrebujem len aby mu bola zrušená táto prevádzka - v dome kde bývam.
hanelie
29.10.08,13:51
m1234
30.10.08,05:44
Táto prevádzka nie je zrušená, on ju odmieta zrušiť. Ja ale nesúhlasím s tým, aby mal prevádzku v dome v ktorom bývam. Čo mám predložiť na živnostenskom úrade aby mu tú prevádzku zrušili?
Zita5
30.10.08,05:51
Táto prevádzka nie je zrušená, on ju odmieta zrušiť. Ja ale nesúhlasím s tým, aby mal prevádzku v dome v ktorom bývam. Čo mám predložiť na živnostenskom úrade aby mu tú prevádzku zrušili?

Neviem o akú prevádzku sa jedná , ale skúste zistiť , či k zriadeniu prevádzky dostal aj súhlas mesta resp.obce.

Vy prevádzku zrušiť nemôžete , nie ste na to oprávnená osoba , jedine podnikateľ ju môže zrušiť .Skúste zájsť na mesto Odd.podnikateľskej činnosti a informovať sa , že ako máte konať v prípade ,ak nesúhlasíte so zriadením prevádzky v dome , v ktorom bývate .

Ale s Vami na živnostenskom sa baviť o zrušení prevádzky ani nebudú , to je môj názor .

P.S. Ak tam už ani nepodniká , nie je tam ani sídlo firmy ...prevádzka mala byť už dávno odhlásená zo strany živnostníka , mohol by za to dostať aj pokutu .Ale na druhej strane , sme ľudia , niekedy stačí spoločná dohoda, ale samozrejme to záleží od Vašich vzťahov .
Zita5
30.10.08,05:58
Živnostenský zákon

PORUŠENIE INÝCH USTANOVENÍ ZÁKONA

§ 65a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 100 000 Sk, ak podnikateľ

a) neustanoví v prípadoch, keď je povinný to urobiť, zodpovedného zástupcu pre koncesovanú živnosť,
b) nedodržiava podmienky ustanovené na prevádzkovanie koncesovanej živnosti (§ 27 ods. 3).

(2) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 50 000 Sk, ak podnikateľ

a) neustanoví v prípadoch, keď je povinný to urobiť, zodpovedného zástupcu pre ohlasovaciu živnosť (§ 11 ods. 6 až 8),
b) neohlási zriadenie prevádzkarne živnostenskému úradu,
c) nedodržiava podmienky podľa § 29 ods. 1; pokutu nemožno uložiť, ak iný orgán začal v rovnakej veci konanie o uloženie pokuty podľa osobitných predpisov.

(3) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 20 000 Sk, ak podnikateľ

a) neohlási živnostenskému úradu, že ustanovil zodpovedného zástupcu, hoci nebol povinný to urobiť (§ 11 ods. 7 prvá veta),
b) neoznámi ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu alebo neoznámi ustanovenie nového zodpovedného zástupcu, alebo neohlási, že zodpovedný zástupca už nemá bydlisko na území Slovenskej republiky v prípadoch, keď je povinný to urobiť (§ 11 ods. 9),
c) neohlási zmeny údajov obsiahnutých v ohlásení (§ 49 ods. 1) alebo v žiadosti, na ktorej základe sa rozhodlo o udelení koncesie (§ 56 ods. 1),
d) poruší povinnosť podľa § 30 ods. 5,
e) neoznámi zrušenie prevádzkarne (§ 17 ods. 6).
Zita5
30.10.08,06:02
Ak píšete , že sa tam žiadna podnikateľská činnosť nevykonáva , tak podnikateľ , pri zrušení prevádzkarne bol povinný toto oznámiť živnostenskému úradu ....



§ 49
Zmeny údajov uvedených v ohlásení
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Podnikateľ je povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu všetky zmeny a doplnky týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásenie živnosti a predložiť o nich doklady spôsobom uvedeným v § 46 do 15 dní od vzniku týchto zmien, ak tento zákon neustanovuje inak. Oznámenie nového predmetu podnikania nie je zmenou údajov uvedených v ohlásení, ale novým ohlásením.

(2) Na základe oznámenia podľa odseku 1 živnostenský úrad potvrdí podnikateľovi oznámenie zmien a doplnkov, alebo podľa okolností prípadu rozhodne o pozastavení prevádzkovania živnosti, alebo o zrušení živnostenského oprávnenia. Potvrdenie zmien vyznačí na živnostenskom liste.
(3) Pri premiestnení sídla alebo bydliska je miestne príslušný na postup podľa odseku 2 živnostenský úrad podľa nového sídla alebo bydliska.
m1234
30.10.08,07:21
Neviem o akú prevádzku sa jedná , ale skúste zistiť , či k zriadeniu prevádzky dostal aj súhlas mesta resp.obce.

Vy prevádzku zrušiť nemôžete , nie ste na to oprávnená osoba , jedine podnikateľ ju môže zrušiť .Skúste zájsť na mesto Odd.podnikateľskej činnosti a informovať sa , že ako máte konať v prípade ,ak nesúhlasíte so zriadením prevádzky v dome , v ktorom bývate .

Ale s Vami na živnostenskom sa baviť o zrušení prevádzky ani nebudú , to je môj názor .

P.S. Ak tam už ani nepodniká , nie je tam ani sídlo firmy ...prevádzka mala byť už dávno odhlásená zo strany živnostníka , mohol by za to dostať aj pokutu .Ale na druhej strane , sme ľudia , niekedy stačí spoločná dohoda, ale samozrejme to záleží od Vašich vzťahov .


Prevádzka živnosti: sprostredkovanie obchodu.
Na to asi netreba povolenie mesta.
Ako dokážem že tam v skutočnosti nepodniká keď na vystavených faktúrach má uvedenú túto prevádzku?