Economic
29.10.08,14:34
Dobrý deň poraďáci. Robím síce účtovníctvo, no zatiaľ som nepotrebovala dostať sa do problematiky spotrebných daní. Robím len v rámci klasických obchodných záležitostí viac menších firiem. Chcela by som vedieť jednu vec pre môjho klienta.
V prípade, že spoločnosť vyrába biopalivá a tieto by využívala vo svojej činnosti v nákladnej cestnej preprave, je povinná platiť i z takto vyrobených PHM spotrebnú daň z palív.... ? Veľmi pekne ďakujem
jezko1
29.10.08,19:34
Dobrý deň poraďáci. Robím síce účtovníctvo, no zatiaľ som nepotrebovala dostať sa do problematiky spotrebných daní. Robím len v rámci klasických obchodných záležitostí viac menších firiem. Chcela by som vedieť jednu vec pre môjho klienta.
V prípade, že spoločnosť vyrába biopalivá a tieto by využívala vo svojej činnosti v nákladnej cestnej preprave, je povinná platiť i z takto vyrobených PHM spotrebnú daň z palív.... ? Veľmi pekne ďakujem

dobrý večer, zdaňovanie minerálnych olejov je upravené v § 6 zákona č.98/2004 Z. z. Vo všeobecnosti možno povedať, že sadzba dane je určená iba na tie minerálne oleje, ktoré sa primárne používajú ako pohonná látka alebo palivo.
Biopalivá, t.j. minerálne oleje, ktoré sú zmesou minerálneho oleja a biogénnej látky sú v zmysle § 10 ods. 4 písm. a) bod 1 oslobodené od dane v prípade, ak sú použité ako pohonná látka právnickou osobou, ktorá ich vyrobila.
v tejto súvislosti je ešte potrebné spomenúť § 19 ods. 12, t.j. Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má v predmete podnikania pôdohospodársku produkciu a ktorá vyrába rastlinné oleje uvedené v kapitole 15 colného sadzobníka, určené na použitie ako pohonná látka alebo ako palivo, nie je povinná požiadať colný úrad o registráciu a o vydanie povolenia na prevádzkovanie daňového skladu. Daňová povinnosť podľa § 12 ods. 1. písm. g) nevzniká, ak nadväzuje oslobodenie od dane podľa § 10 ods. 4.
z uvedeného vyplýva, že biopalivá musia byť vyrobené právnickou alebo fyzickou osobou, ktorá má v predmete podnikania pôdohospodársku produkciu, a v prípade, že takéto rastlinné oleje (samozrejme upravené, aby vyhovovali požiadavkám STN na pohonné látky) sám použije ako pohonnú látku, z takto spotrebovaných minerálnych olejov daňová povinnosť nevzniká.
Excise Duty
30.10.08,01:48
Pri výklade ustanovení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov by som sa rozhodne vyhol používaniu pojmu „biopalivá“. Je to triviálny pojem, s obľubou používaný najmä v médiách, zákon sa však tomuto pojmu dôsledne vyhýba, pretože používa definície podľa príslušných ustanovení smernice Rady č. 2003/96/ES o reštrukturalizácii právneho rámca spoločenstva pre zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny.
Ako vyplýva z ustanovenia § 4 ods. 7 písm. a) zákona, biogénnou látkou sú rastlinné (preto biogénne) tuky a oleje, tiež chemicky modifikované, uvedené v kapitole 15 colného sadzobníka, ako aj estery z nich vyrobené, čiže neupravené látky prírodného charakteru alebo chemicky modifikované alebo esterifikované. Už samotné tieto biogénne látky je možné použiť ako pohonnú látku (napr. repkový olej), preto sú zákonom súčasne definované ako minerálny olej, čo je vyjadrené v ustanovení ods. 2 písm. a) a sú preto predmetom dane. Keďže sú použiteľné ako pohonná látka aj v ich prírodnej podobe, teda bez chemickej modifikácie alebo esterifikácie, zákon tak rešpektuje prirodzený obsah uhľovodíkových látok v takejto biogénnej látke. Rešpektovaný prirodzený obsah sa v legislatíve členských štátov EÚ líši, Slovenská republika zvolila 5 %, ako je uvedené v tretej časti vety uvedeného ustanovenia zákona. Rozhodne teda nemožno vysvetľovať pojem „biopalivo“ len ako zmes vytvorenú miešaním biogénnej látky a minerálneho oleja, biopalivom môže byť i samotná biogénna látka, v tomto prípade ide len a len o čistotu biogénnej látky. A preto práve z tohto dôvodu sa i na zmes, ktorá vznikla skutočným zmiešaním biogénnej látky a iného minerálneho oleja uplatní sadzba dane podľa ustanovenia § 6 ods. 5 písm. b). Podmienkou je však vyrobenie takejto zmesi prevádzkovateľom daňového skladu, ktorý musí mať aj povolenie na výrobu zmesí, ako vyplýva z ustanovenia § 19.
Otázka položená zadávateľkou témy je žiaľ málo obsažná, je treba podrobne uviesť, či ide len o výrobu biogénnej látky alebo o výrobu zmesi, potom je treba ale uviesť, v akom daňovom režime boli nadobudnuté komponenty a aj to, aké je postavenie subjektu, či je prevádzkovateľom daňového skladu alebo či je poľnohospodárskym podnikom, až potom je možné ďalej rozvíjať výklad a dať odpoveď v súlade so zákonom.
jezko1
30.10.08,05:39
z položenej otázky podľa mna vyplýva, že to je subjekt, ktorý vyrába biogénnu látku. V takom prípade musia byť splnené podmienky, ktoré som uviedol, Sám si ju vyrobí, musí mať v predmete podnikania poľnohospodársku produkciu a sám ju aj spotrebuje ako pohonnú látku.
V prípade, ak by to bol podnik na výrobu a vyrábal by zmes, z takto vyrobenej zmesi, resp. použitím komponentov (MERO v kvalite nafty) ako pohonnej látky by prevádzkovateľovi daňového skladu s poukazom na § 10ods. 2 písm. a) vznikala daňová povinnosť.
Economic
30.10.08,05:41
Veľmi krásne ďakujem za obsiahlu odpoveď. Môj klient to všetko len plánuje ešte, no a ja som mu nevedela dať dostatočnú, resp. žiadnu odpoveď. V tomto naozaj nie som doma. Ešte raz velikánska vďaka.