grušina
29.10.08,18:11
Dobrý večer,
potrebujem poradiť ohľadom registrácie DPH. Jeden môj klient sa chce registr.ako dobrovoľ.platca DPH - chce nakupovať a predávať auta v rámci EU (trojstr.obchod). Prišlo mi však z DU, že treba doložiť nejakú zmluvu, alebo zmluvu o budúcej zmluve. Má prosím vás niekto vzor takejto zmluvy, alebo čo by mala obsahovať? A potom ešte, že máme predložiť dôkaz o skutočnosti, že vykonáva nezávisle ekonomickú činnosť,... ( môžu to byť npr.vystavené faktúry,..alebo aký dôkaz majú na mysli..??)
Ak mi vie niekto pomôcť budem vďačná.
vikinka
29.10.08,17:27
Zmluvu alebo zmluvu o budúcej zmluve s dodávateľom a odberateľom,dôkaz o skutočnosti je podľa mňa živnostenský list.
grušina
29.10.08,18:55
Ja si tiež myslím, že živnostenský list, ale či možno chcú vidieť, že je aktívny...a nevieš prosím Ťa vikinka, aké náležitosti by mala mať taká zmluva..stačí ak tam bude uvedené kto vystupuje ako dodávateľ, 1. odberateľ,...čo bude ich predmetom činnosti atď. Alebo nie je niekde na internete vzor takej zmluvy?
ďakujem
Jana Acsová
30.10.08,07:41
Ja si tiež myslím, že živnostenský list, ale či možno chcú vidieť, že je aktívny...
Jediné, čo by mohli pri registrácii žiadať, je preukázať, či sa jedná o zdaniteľnú osobu. Ak osoba už podnikala aj v minulosti, nemali by podmieňovať registráciu žiadnou zmluvou. Ak sa však jedná o podnikateľa nového, ktorý ešte nezačal vykonávať "zdaniteľnú činnosť", stretla som sa s tým, že to požadujú. Už prvá faktúra by však mala vylúčiť podmieňovanie registrácie. Ak máte aktívnu živnosť, dokladujte trebárs aj už fakturovanými dodávkami. Ak nemáte tak vyberám z Obchodného zákonníka:

DIEL IV
Zmluva o uzavretí budúcej zmluvy

§ 289
Základné ustanovenia
(1) Zmluvou o uzavretí budúcej zmluvy sa zaväzuje jedna alebo obe zmluvné strany uzavrieť v určenej dobe budúcu zmluvu s predmetom plnenia, ktorý je určený aspoň všeobecným spôsobom.

(2) Zmluva vyžaduje písomnú formu.

Pozrite si ďalej OZ, je aj na tejto stránke v sekcii zákonov. K dokladovaniu obchodu je možné odporučiť napríklad "objednávku" od tuzemského subjektu k dodávke automobilu. Zmluva o budúcej zmluve je tiež riešenie. Zvážte, čo urýchli vybavenie Vašej žiadosti.

P.S.:
Zdôrazňujem však, že podmieňovanie registrácie dokladovaním zluvy nie je namieste v prípade, že sa jedná o aktívnu zdaniteľnú osobu.