grupe
29.10.08,19:56
Prosím poraďte, bola som zamestnaná 3 mesiace u zamestnávateľa, ktorý ma neprihlásil do Sociálnej poistovne a ani neodvádzal odvody za mňa a ani kolegov. ked som sa to dozvedela, v soc. postovni, tak som rozviazala pracovný pomer. Na moje prekvapenie mi v soc.poistovni povedali, že sa nič nedá robiť, že ma neprihlásil a nebude sa mi to rátať do dôchodku, je toto môžné, povedali, že nič s tým nemôžu robiť, ukázala som aj riadnu pracovnú zmluvu, napriek tomu trvajú na svojom, je toto možné?, kde sa mám obrátiť , musí predsa existovať niečo na ochranu zamestnanca, či???
Tweety
29.10.08,18:56
Prosím poraďte, bola som zamestnaná 3 mesiace u zamestnávateľa, ktorý ma neprihlásil do Sociálnej poistovne a ani neodvádzal odvody za mňa a ani kolegov. ked som sa to dozvedela, v soc. postovni, tak som rozviazala pracovný pomer. Na moje prekvapenie mi v soc.poistovni povedali, že sa nič nedá robiť, že ma neprihlásil a nebude sa mi to rátať do dôchodku, je toto môžné, povedali, že nič s tým nemôžu robiť, ukázala som aj riadnu pracovnú zmluvu, napriek tomu trvajú na svojom, je toto možné?, kde sa mám obrátiť , musí predsa existovať niečo na ochranu zamestnanca, či???
Skús sa obrátiť na Inšpektorát práce.
grupe
29.10.08,19:08
ale aký máte na to vy názor??
veronikasad
29.10.08,19:12
Súhlasím s Tweety, prefoť pracovnú zmluvu a pošli na IP. Čo sa týka neplatenia odvodov, to nie je "starosťou" zamestnanca. Podstatné je zjednať nápravu v prihlásení a to môže len IP. Nedoplatky si bude SP vymáhať od zamestnávateľa - aj s penálmi.
Tweety
29.10.08,19:13
ale aký máte na to vy názor??
SP má pravdu, ak si nebola prihlásená ako zamestnanec ( čo je v rozpore so Zákonom o SP), de jure si tam ani nepracovala. Takže to treba dať do poriadku cez IP, alebo s pôvodným zamestnávateľom. A podotázka, v ZP si prihlásená bola?
judita1971
29.10.08,19:19
Ja by som sa s tým neuspokojila, sociálna poisťovňa vykonáva aj kontroly prihlásenia do SP a poistného. Neuspokoj sa s tým. Ak nepochodím pri jednom okienku SP idem do druhého. Určite by som to podala na Inšpektorát práce. a neopomenula by som v podaní uviesť ako ti pomohli na pobočke v SP. Skús ísť ešte raz do SP, hoc sa poradiť za ich právnikom čo máš robiť. Alebo za riaditeľ, veď to sa budeš presúvať len od jedných dverí ku druhým :cool:. Ale nedaj sa odbiť.
grupe
29.10.08,19:19
SP má pravdu, ak si nebola prihlásená ako zamestnanec ( čo je v rozpore so Zákonom o SP), de jure si tam ani nepracovala.

Tak s týmto vôbec nesúhlasím, že ak som nebola prihlásená, som de jure nepracovala, de jure sa pracovný vzťah zakladá pracovnou zmluvou, nie prihlásením do SP, tak, prečo by som mal ako zamestnanec, trpieť za chybu zamestnávateľa??? prečo toto SP nerieši, ked som im doručila pracovnú zmluvu, oni by sa mali obrátiť na inšpektorát práce
Čo keby som to nebola zistila, ? zamestnanec predsa nie je povinný overovať si, či zamestnávateľ platí, či ho vôbec prihlásil, napadlo by vás to vôbec prešetrovať, bola to úplnná náhoda........je to celé postavené na hlavu, tento systém
JankaO
29.10.08,19:22
Súhlasím s Tweety, prefoť pracovnú zmluvu a pošli na IP. Čo sa týka neplatenia odvodov, to nie je "starosťou" zamestnanca. Podstatné je zjednať nápravu v prihlásení a to môže len IP. Nedoplatky si bude SP vymáhať od zamestnávateľa - aj s penálmi.
Súhlasím s veronikasad. Ak si zamestnávateľ nesplnil povinnosť prihlásiť svojich zamestnancov, tým ste sa nestali poistencami Sociálnej poisťovne a nemali by ste nárok na plnenie z ich strany. Jednoznačne si zamestnávateľ nesplnil svoju povinnosť. To ale vy nevyriešite, kompetentný je Inšpektorát práce, ktorý nariadi zamestnávateľovi, aby vás prihlásil ako poistencov k dátumu, kedy bol uzatvorený pracovný pomer. Môžte dať oficiálne podnet na prešetrenie aj SP.Sankcie zamestnávateľovi za nesplnenie povinnosti, vrátane nezaplatenia poistného, určí IP a SP. Či poistné bude alebo nebude zaplatené, nebude to mať vplyv na váš dôchodok, príp. PN. Dôležité je, aby ste sa stali poistencami.
JankaO
29.10.08,19:26
Ja by som sa s tým neuspokojila, sociálna poisťovňa vykonáva aj kontroly prihlásenia do SP a poistného. Neuspokoj sa s tým. Ak nepochodím pri jednom okienku SP idem do druhého. Určite by som to podala na Inšpektorát práce. a neopomenula by som v podaní uviesť ako ti pomohli na pobočke v SP. Skús ísť ešte raz do SP, hoc sa poradiť za ich právnikom čo máš robiť. Alebo za riaditeľ, veď to sa budeš presúvať len od jedných dverí ku druhým :cool:. Ale nedaj sa odbiť.

Od dverí k dverám by som nechodila. Stačí raz napísať.
grupe
29.10.08,19:29
SP má pravdu, ak si nebola prihlásená ako zamestnanec ( čo je v rozpore so Zákonom o SP), de jure si tam ani nepracovala. Takže to treba dať do poriadku cez IP, alebo s pôvodným zamestnávateľom. A podotázka, v ZP si prihlásená bola?
nie, nebola som prihlásená ani v ZP, ale tam som ukázala pracovnú zmluvu, a povedali, že všetko je vyriešené, že to oni budú riešiť
Tweety
29.10.08,19:38
nie, nebola som prihlásená ani v ZP, ale tam som ukázala pracovnú zmluvu, a povedali, že všetko je vyriešené, že to oni budú riešiť
Zamestnáv. bude mať riadne opletačky, pretože v tomto prípade,( neprihlásenia) to bola nelegálna práca, takže si poriadne zavaril.