Mirkaska
17.05.05,12:13
Chcem sa poradiť, ako spravne a prakticky účtovať tržbu na základe dennej uzávierky ERP. Čistý obrat je tržba, ktorá je hradená rôznymi spôsobmi - v hotovosti, kartou, stravnými lístkami. Firma uvažuje o účtovaní mesačných uzávierok, v tomto prípade treba ešte nejako rozlíšiť časový posun medzi odvodom tržby (denne 5 prevádzok) a mesačnou uzávierkou.
Súrne!!
Dakujem za odpovede.
heket
17.05.05,10:19
Ked máš tak veľa prevádzok prečo sa rozhodujete účtovať len mesačnú uzávierku. Asi by bolo praktickejšie účtovať dennú a mesačnou si to len odkontrolovať.Ale keď veľmi chceš asi by som to účtovala cez 261 peniaze na ceste. Predpokladám , že účtuješ v PU.
Ivenka
17.05.05,10:21
Ja učtujem denne a je to hlavne kvoli platobnym kartam. Cez internet baiking si hneď odkontrolujem v obratovke, ktoré karty ma nabehli. Je to prehľadnejšie.
Janca1
17.05.05,12:36
Ako uctujete dennu trzbu, celu? A potom akym zapisom zauctujete ked Vam na ucet nabehne platba kartou?
Mirkaska
17.05.05,15:06
Klient chce kvôli šetreniu času účtovať len mesačné uzávierky.
Môže to byť takto? :
denne odvod tržby od zamestnancov
211/ záv. voči zamestnancovi

mesačne uzávierka ERP
MD
261 01 plat.karta
261 02 str. lístky
záv. voči zamest.
D 602 tržby

Vdaka
ondrejvla
17.05.05,16:10
Ako uctujete dennu trzbu, celu? A potom akym zapisom zauctujete ked Vam na ucet nabehne platba kartou?
Dennú tržbu určite celú:
211/A / 604,príp.602
211/A / 343/A
261/A / 604 platba kartou
378/A / 604 platba strav.poukážkami

keď príde platba na účet -platobná karta
221/A / 261/A
keď príde platba na účet -za strav.poukážky
221/A / 378/A( alebo 315/A)
Fintax
07.06.05,16:50
Zákon o účtovníctve hovorí, že účtovať sa má priebežne. Nestačí účtovať mesačné uzávierky, daňová kontrola vám to vytkne a dá pokutu za účtovníctvo.
ondrejvla
07.06.05,19:27
Zákon o účtovníctve hovorí, že účtovať sa má priebežne. Nestačí účtovať mesačné uzávierky, daňová kontrola vám to vytkne a dá pokutu za účtovníctvo.
No Fintax, objavil si Ameriku! Keby si si prečítal poriadne všetko, prišiel by si na to, že tu o tom hovoríme o dennej tržbe, viď môj príspevok! A je to staré už takmer mesiac!
babenko1
07.06.05,19:37
Fintax.. záleží od kontrolóra...
Paula
07.06.05,19:55
Tržbu účtujem :
211/604
211/343
261/211 (platba kartou )
378/211 (platba poukážkou)

Vlasti, prečo máš platbu kartou 261/604, a poukážkou 378/604,keď tá 604-ka je už v prvom riadku zahrnutá?
ondrejvla
07.06.05,20:04
Tržbu účtujem :
211/604
211/343
261/211 (platba kartou )
378/211 (platba poukážkou)

Vlasti, prečo máš platbu kartou 261/604, a poukážkou 378/604,keď tá 604-ka je už v prvom riadku zahrnutá?
Haha, to by si rada vedieť! a pri tom také jednoduché!
Pauli, jednoducho preto, lebo ich nemám v prvom riadku zahrnuté, poukážky prijmem do pokladnice namiesto hotovosti, a keď mi ich uhradí gastro spoločnosť, tak sa mi vyrovnajú na strane D a potom ich už neúčtujem ako tržbu, tá platba mi príde buď na účet, alebo do pokladnice v hotovosti, na a 261, platba kartou mi príde na účet a tiež nie je v prvom riadku na 604!
Paula
07.06.05,20:17
dobre, a potom prečo nie aj 343 pri kartách a poukážkach? Alebo tú máš v druhom riadku zahrnutú? :D
ondrejvla
07.06.05,20:27
dobre, a potom prečo nie aj 343 pri kartách a poukážkach? Alebo tú máš v druhom riadku zahrnutú? :D
Áno, tá je v druhom riadku!
Príklad: tržba celkom 20 000,-
211/A /604 12 806,70 hotovosť ERP
211/A /343 3 193,30 DPH z celej tržby
261/A /604 3 000,00 plat.karty
378/A /604 1 000,00 strav.poukážky
spolu 20 000,00

Možno, že tebe nebude vyhovovať, ale ja som to riešila týmto spôsobom, a mala som vždy prehľad, koľko mi ktorá plat.karty(VISA,MASTER...) dlhuje podľa denných rozpisov, koľko ktorá stravovacia spoločnosť!
Stačí, alebo ak chceš, môžem ešte doplniť potrebné!
Paula
07.06.05,20:32
netreba Vlasti, zvykla som si ja na svoje už dlhé roky, tvoj systém mi bol na začiatku kúštik nejasný, už som v obraze :)
ondrejvla
07.06.05,20:35
netreba Vlasti, zvykla som si ja na svoje už dlhé roky, tvoj systém mi bol na začiatku kúštik nejasný, už som v obraze :)
To som rada! Každá sme hľadali spôsob, ako to urobiť čo najlepšie, dôležité je, aby to bolo prehľadné a jasné a aby nebol porušený zákon!
Pá!
Zuzka
08.06.05,05:22
Ja si myslím, že zúčtovanie platobnej karty cez 261 AU je nesprávne. Tento účet sa používa iba pri prevode firemných (mojich) peňazí medzi pokladňou a bankou, medzi bankami a medzi pokladňami. Ak čakám na pripísanie hotovosti na bank. účet od zákazníka - odberateľa, ktorý zaplatil pl. kartou, tak je to pohľadávka.
ondrejvla
08.06.05,12:48
Ale nepovedz! A čo je potom, keď máš úhradu platobnou kartou do ERP, platba ti príde na bežný účet! To nie sú peniaze na ceste??????!!!!!!!!

Ak máš poruke Účtovné súvzťažnosti, pozri si ich, čo všetko môžeš cez tento účet robiť! Nielen, že mi to odobrila kontrola, ale sa to náramne páčilo i auditorovi! I keď o auditoroch vieme svoje!
evina
08.06.05,16:49
Ale nepovedz! A čo je potom, keď máš úhradu platobnou kartou do ERP, platba ti príde na bežný účet! To nie sú peniaze na ceste??????!!!!!!!!

Ak máš poruke Účtovné súvzťažnosti, pozri si ich, čo všetko môžeš cez tento účet robiť! Nielen, že mi to odobrila kontrola, ale sa to náramne páčilo i auditorovi! I keď o auditoroch vieme svoje!

Musím sa priznať, že od včera rozmýšľam nad týmto účtovaním a neviem sa vysporiadať s nasledovnými vecami /zatiaľ sa prikláňam k tomu, žeby to tak nemalo byť/:

1. ÚS 26- sú prevody medzi finančnými účtami, t.j. vklady a výbery z BÚ a pokladne. prijatý krátkodobý alebo dlhoodbý bankový úver v SKK na samostatný účet /ak nie je k dispozícii výpis z úverového účtu, poskytnutie krátkodobého bankového úveru na účet v banke atď.

2. skupina 60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.

Neviem sa teda stotožniť s účtovaním 261/604- myslím si totiž, že tržba mi vznikne v okamihu predaja, a teda jej nablokovania v kase, a platenie kartou je spôsob úhrady-pohľadávka voči odberateľovi- ide tu o časový posun medzi úhradou na terminále a pripísaním na účet.-teda v tomto sa prikláňam k názoru Zuzky..

Účtovala by som ako Paula
211/604
343
378x/211 platba poukážkou

378xx/211 platba kartou - tu by som účtovala ako Zuzka

a pripísanie na účet je jasné 221/378x, 378xx

Viem, že niektorí zareagujú, že v odb. lit. sa požíva i účet 261, ale nemôžem si pomocť mne to z postupov účtovania vychádza takto.
ondrejvla
08.06.05,17:07
Evina, ale ty predsa neprijmeš do pokladne platbu kartou! Tá ti príde až na účet! takže je to medzi účtom a pokladňou! Potom ti nebude súhlasiť pokladňa, lebo ty fyzické a ani žiadne peniaze tam neprijímaš! - je to len o karte, kde sa ti to dostáva do tržieb!
evina
08.06.05,17:18
Evina, ale ty predsa neprijmeš do pokladne platbu kartou! Tá ti príde až na účet! takže je to medzi účtom a pokladňou! Potom ti nebude súhlasiť pokladňa, lebo ty fyzické a ani žiadne peniaze tam neprijímaš! - je to len o karte, kde sa ti to dostáva do tržieb!Celkové tržby mám 211/604-nerozlišujem ich podľa spôsobu úhrady.
Platbu kartou /teda fyzicky peniaze do pokladne nepríjmem/ - mám tam pohľadávku v sume tej platby kartou 378/211, ktorá sa mi vyrovná pripísaním na účet 221/378, takže pokladňa mi bude sedieť.
ondrejvla
08.06.05,18:11
Ja mám na 378/A pohľadávky voči Gastro spoločnosti.
evina
08.06.05,18:15
Ja mám na 378/A pohľadávky voči Gastro spoločnosti.
No veď tam mam naznačenú analytiku 378x pohľadávka voči Gastrospol. a 378 xx voči potenciálnym odberateľom platiacimi kartami. Môže to byť teoreticky aj 315
Zuzka
08.06.05,18:42
Ale nepovedz! A čo je potom, keď máš úhradu platobnou kartou do ERP, platba ti príde na bežný účet! To nie sú peniaze na ceste??????!!!!!!!!

Ak máš poruke Účtovné súvzťažnosti, pozri si ich, čo všetko môžeš cez tento účet robiť! Nielen, že mi to odobrila kontrola, ale sa to náramne páčilo i auditorovi! I keď o auditoroch vieme svoje!Vlasti prepáč, ale povedala som iba svoj názor, toto je diskusné fórum. Úhrada zákazníka jeho platobnou kartou nie je moja platobná karta. Podľa mňa je to pohľadávka.
ondrejvla
08.06.05,18:53
Vlasti prepáč, ale povedala som iba svoj názor, toto je diskusné fórum. Úhrada zákazníka jeho platobnou kartou nie je moja platobná karta. Podľa mňa je to pohľadávka.
Ale veď ja sa nehnevám, len som bola prekvapená, že práve ty s tvojimi správnymi postrehmi sa búri proti môjmu, no, nie búri, ale sa jej nepáčia. Ja myslím, že je to správne. No, nikomu samozrejme neberiem jeho názor. A už just nedám výkričník.
evina
08.06.05,19:12
[
Andrej budem o tom uvažovať, písala som v mojom prvom príspevku, že nejak sa s tým neviem sama vysporiadať. Mne ináč osobne v tom viac prekáža to účtovanie 261/604 /tu mi ten účet 261 prekáža viac/ , najmä keď pozriem do postupov:
60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
andrej_rv
08.06.05,19:35
[
Andrej budem o tom uvažovať, písala som v mojom prvom príspevku, že nejak sa s tým neviem sama vysporiadať. Mne ináč osobne v tom viac prekáža to účtovanie 261/604 /tu mi ten účet 261 prekáža viac/ , najmä keď pozriem do postupov:
60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.Hej, aj ja som sa nad tou 604-kou zháčil, keď som sa nad tým zamyslel. Ale na druhej strane náklady platené kartou (PHM, nákupy v Metre...) som účtoval aj doteraz cez 261A. Pozrel som si viacero príkladov na účtovanie od rôznych autorov - všetci uvádzali pre karty v PÚ 261 a v JÚ priebežné položky. Určite by prispelo, keby to v Postupoch bolo jednoznačne výslovne definované, ale taký stav nebude asi nikdy... A mne sa zdá byť menej v rozpore dať to na 261, ako to účtovať do pohľadávok, pretože toto podľa mňa pohľadávka nie je, je to len časový nesúlad medzi prijatím platby a jej zaúčtovaním, bez nejakej možnosti aby bola táto platba nezaplatená, postúpená, dobropisovaná -> proste podľa mňa nemá atribúty pohľadávky. Ale nakoniec, v konečnom dôsledku je to aj tak "búrka v nočníku", na daň to vplyv nemá a pri rôznych možnostiach výkladu to ani daňováci určite nebudú brať nejak prísne (myslím ako nedodržanie zákona o účtovníctve).
evina
08.06.05,19:39
Hej, aj ja som sa nad tou 604-kou zháčil, keď som sa nad tým zamyslel. Ale na druhej strane náklady platené kartou (PHM, nákupy v Metre...) som účtoval aj doteraz cez 261A. Pozrel som si viacero príkladov na účtovanie od rôznych autorov - všetci uvádzali pre karty v PÚ 261 a v JÚ priebežné položky. Určite by prispelo, keby to v Postupoch bolo jednoznačne výslovne definované, ale taký stav nebude asi nikdy... A mne sa zdá byť menej v rozpore dať to na 261, ako to účtovať do pohľadávok, pretože toto podľa mňa pohľadávka nie je, je to len časový nesúlad medzi prijatím platby a jej zaúčtovaním, bez nejakej možnosti aby bola táto platba nezaplatená, postúpená, dobropisovaná -> proste podľa mňa nemá atribúty pohľadávky. Ale nakoniec, v konečnom dôsledku je to aj tak "búrka v nočníku", na daň to vplyv nemá a pri rôznych možnostiach výkladu to ani daňováci určite nebudú brať nejak prísne (myslím ako nedodržanie zákona o účtovníctve).
Listujem tu teraz kopec múdrych časopisov, ak niečo nájdem napíšem.S tou platbou kartou možno nebudú, ale tá tržba má tam hodne znervózňuje :)
Zuzka
08.06.05,19:54
Hej, aj ja som sa nad tou 604-kou zháčil, keď som sa nad tým zamyslel. Ale na druhej strane náklady platené kartou (PHM, nákupy v Metre...) som účtoval aj doteraz cez 261A. Pozrel som si viacero príkladov na účtovanie od rôznych autorov - všetci uvádzali pre karty v PÚ 261 a v JÚ priebežné položky. Určite by prispelo, keby to v Postupoch bolo jednoznačne výslovne definované, ale taký stav nebude asi nikdy... A mne sa zdá byť menej v rozpore dať to na 261, ako to účtovať do pohľadávok, pretože toto podľa mňa pohľadávka nie je, je to len časový nesúlad medzi prijatím platby a jej zaúčtovaním, bez nejakej možnosti aby bola táto platba nezaplatená, postúpená, dobropisovaná -> proste podľa mňa nemá atribúty pohľadávky. Ale nakoniec, v konečnom dôsledku je to aj tak "búrka v nočníku", na daň to vplyv nemá a pri rôznych možnostiach výkladu to ani daňováci určite nebudú brať nejak prísne (myslím ako nedodržanie zákona o účtovníctve).
Andrej, píšeš nákup v Metre, ja to chápem, že si Ty nakupoval svojou firemnou kartou, ale tržbu mi zaplatil klient - oberateľ, tak podľa mňa to je pohľadávka. On predsa platil svojou kartou, nepoužil moju firemnú.
andrej_rv
08.06.05,19:55
Listujem tu teraz kopec múdrych časopisov, ak niečo nájdem napíšem.S tou platbou kartou možno nebudú, ale tá tržba má tam hodne znervózňuje :) Evina, ja som u Cenigovej súvzťažnosť 261/604 pre platbu kartou našiel (aj keď to samozrejme nie je nejaký oficiálne uznateľný dôvod správnosti takéhoto účtovania). Aj ja skúsim ešte inde popozerať. Takže príjemné hľadanie :) .
evina
08.06.05,19:57
Evina, ja som u Cenigovej súvzťažnosť 261/604 pre platbu kartou našiel (aj keď to samozrejme nie je nejaký oficiálne uznateľný dôvod správnosti takéhoto účtovania). Aj ja skúsim ešte inde popozerať. Takže príjemné hľadanie :) .
Ja viem, že Cenigová to tak má, ale napr. našla som u nej už aj nepatrné rozdiely pri leassingu. Takže hľadám :)
evina
10.06.05,14:17
Vážení poraďáci, ako to už býva, keď človek potrebuje nenašla son nič konkrétne, ale prezretím ďalších predpisov som prišla podľa mojej mienky k nasledovnému kompromisu:

1. problém platobnej karty:

-Zákon o obchodných reťazcoch č. 358/2003 zo 4.7.2003 vysvetľujeu v § 2 písmeno b úhradu v hotovosti:
úhradou v hotovosti zaplatenie peniazmi v hotovosti, ako i zaplatenie platobným prostriedkom nahrádzajúcim peniaze v hotovosti, najmä platobnou kartou alebo poukážkou oprávňujúcou na odber tovaru,

- Zákon o platobnom styku a o zmene niektorých zákonov
č. 510/2002 z 19.8.2002 o.i. v § 21 odst. 6 hovorí:

Elektronické peniaze predstavujú peňažnú hodnotu v
elektronickej forme, ktorá predstavuje peňažný záväzok
vydavateľa / myslí sa tým banka/ (tu môže byť tá diskusia aj o pohľadávke) a ktorá je uchovávaná
na platobnom prostriedku elektronických peňazí.
Z § 24 tohto zákona vyplýva , že zúčtovanie pri použití
elektronického platobného prostriedku vykoná
vydavateľ /čiže banka/, ktorý zodpovedá za správnosť a
včasnosť zúčtovania a s ním sa riešia aj prípadneé opravy
a nezrovnalosti..
Samozrejme držiťel platobnej karty zodpovedá za jej
krytie.
Čiže, keď som si to preložila do ľudského jazyka môžeme
povedať, že platobá karta=elektronické peniaze, ktoré sú
takými istými peniazmi ako napr. tisíckorunáčka len majú
iný tvar, farbu a formu. To znamená, že platbu platobnou
kartou by som mohla , resp. mala podľa týchto tvrdení
brať za úhradu "v hotovosti", t.j. získavam peniaze, ktoré
sú už moje /za ich zúčtovanie zodpovedá banka/ a len
čakám na ich pripísanie na účet. Záver: tu je môj
kompromis, že platba platobnou kartou by sa mala
zúčtovávať cez účet 261-sú to už moje zinkasované
peniaze, len nepripísané bankou. Ako správne hovorí
Andrej v príspevku 24, nemôže sa stať, že by mi tieto
neboli bankou pripísané, lebo všetci vieme, že ak nie je na
účte dosť peňazí, platba platobnou kartou
neprebehne /nehovorím o debetných kartách a pod./ a
všetky nezrovnalosti rieši banka.

2. účtovanie tržieb
Tu sa nemôžem stotožniť a ani sa asi nestotožním z
účtovaním 261/604, 602. Prečo? Preto, lebo tržba, t.j.
zdaniteľný príjem v PÚ mi vzniká v okamihu
predaja/výdaja dokladu z ERP /bez ohľadu na úhradu/ -
proces pripísania peňazí je len finančný tok -, a taktiež
s prihliadnutím na postupy účtovania:
2. skupina 60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
Napadá ma tu jedna veta, aj keď určite budete hľadať
dvojzmyselnosť, ale nemôžem si pomôcť, proste mám
pocit, že peniaze na ceste nemôžu dať tržbám :)

Rozpísala som sa, ale žiadalo sa mi :) a teda môj záver
je :

celkové tržby ERP 211/604, 602
DPH 211/343
platba kartou 261/211 s analytikou plat. karta, lebo podľa vyššie uvedeného je to prevod mojich peňazí z pokladne na účet
pripísanie peňazí 221/261

Dúfam, že som bola zrozumiteľná a bola by som rada,
keby sa vyjadrili min. Tí, ktorí sme boli zainteresovaní na
tejto téme. :)
ondrejvla
10.06.05,14:41
2. účtovanie tržieb
Tu sa nemôžem stotožniť a ani sa asi nestotožním z
účtovaním 261/604, 602. Prečo? Preto, lebo tržba, t.j.
zdaniteľný príjem v PÚ mi vzniká v okamihu
predaja/výdaja dokladu z ERP /bez ohľadu na úhradu/ -
proces pripísania peňazí je len finančný tok -, a taktiež
s prihliadnutím na postupy účtovania:
2. skupina 60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.
Napadá ma tu jedna veta, aj keď určite budete hľadať
dvojzmyselnosť, ale nemôžem si pomôcť, proste mám
pocit, že peniaze na ceste nemôžu dať tržbám :)

Andrej k tomu len toľko, že ten spomínaný nákup PHM a
nákup v Metre je nákup Tvojou kartou, ako pripomína
Zuzka, takže je to asi trocha iný prípad/.

Rozpísala som sa, ale žiadalo sa mi :) a teda môj záver
je :

celkové tržby ERP 211/604, 602
DPH 211/343
platba kartou 261/211 s analytikou plat. karta, lebo podľa vyššie uvedeného je to prevod mojich peňazí z pokladne na účet
pripísanie peňazí 221/261

Dúfam, že som bola zrozumiteľná a bola by som rada,
keby sa vyjadrili min. Tí, ktorí sme boli zainteresovaní na
tejto téme. :)[/QUOTE]__________________________________________________ ____________
Áno Evina, dá sa aj tak! Ja osobne som bola zainteresovaná na tejto téme, nakoľko ja som tvrdila, že to tak môže byť! A teraz mi povedz, čo som porušila, keď som to dala tak, ako som vyššie napísala? Zaúčtovala som len podľa skutočnosti, nakoľko fyzické peniaze neprešli pokladnicou, ale na účet cez 261! Vieš, nie každému vyhovuje systém toho druhého, ale ja si hovorím, že keď som vychovala viac generácii účtovníkov, a podotýkam, že niektorí sú skutočne dobrí, že sa nemusím báť obzrieť dozadu a ani sa pozrieť do zrkadla!
A potom, kontrola bola na výsosť spokojná, auditor tiež a pre mňa bolo dôležité, že mi súhlasila inventúra všetkých účtov, ktorú som mimochodom robila a aj robím každý mesiac.
Takže potiaľ moja zainteresovanosť!
evina
10.06.05,14:47
Vlasti ja nehovorím o tom, že niekto robil niečo zle alebo dobre a ani, že to nemôžeš účtovať ako účtuješ.. Vyjadrujem tu svoj myšlienkový pochod k tomu, že jedno je finančný tok
peňazí a jedno tržba a jednoducho mne nesedí účtovanie 261/604,602 a snažím sa to zdôvodniť, že prečo.
andrej_rv
10.06.05,16:05
Andrej, píšeš nákup v Metre, ja to chápem, že si Ty nakupoval svojou firemnou kartou, ale tržbu mi zaplatil klient - oberateľ, tak podľa mňa to je pohľadávka. On predsa platil svojou kartou, nepoužil moju firemnú.Zuzka, asi sme sa nepochopili. Samozrejme, že jedno je tržba a druhé výdavok - ja som ten príklad použil len ako analógiu - ak sa na jednej strane výdavky platené kartou účtujú 5xx/261 a nie 5xx/211 alebo 5xx/379 (aspoň ja som to doteraz tak robil), tak som predpokladal, že rovnakým spôsobom zaúčtujem aj tržby. No ale to len na okraj..
V prvom rade by som sa chcel poďakovať Evine, že strávila toľko času hľadaním odpovede. Ak som dobre pochopil, keďže v podstate karta sú elektronické peniaze, mala by sa účtovať ako samostatná pokladnica (nie v rámci analytiky príslušnej ERP) ? Proste podobne, keď je tržba okrem Sk platená ešte napr. EUR, CZK atď, tak ďalšia "cudzia mena" je karta ? A hneď súčasne s tržbou preúčtovať na 261, keďže sa tie peniaze fyzicky neobdržali ?
Pre toho, komu je proti srsti priame účtovanie 261/604, je to zrejme najpriechodnejšie riešenie. Ja našťastie takého tržby nemám, takže si spôsob účtovania nemusím vyberať. (A kým nebudú za to vyslovene postihy, asi z vrodenej lenivosti budem účtovať priamo a 261/604 a zápisy 211/604 a 261/211 ušetrím). Ale z hľadiska dodržania znenia náplne účtov máš Evina zrejme pravdu. (Názor audítora by som bral do úvahy, ale len vtedy, ak ho zdôvodní nejakým predpisom, usmernením a pod. Ináč je to tiež len jeden z názorov :) ). Takže Evina ešte raz vďaka za výklad k problematike.
evina
10.06.05,16:17
Ak som dobre pochopil, keďže v podstate karta sú elektronické peniaze, mala by sa účtovať ako samostatná pokladnica (nie v rámci analytiky
príslušnej ERP) ? Proste podobne, keď je tržba okrem Sk platená ešte napr. EUR, CZK atď, tak ďalšia "cudzia mena" je karta ? A hneď súčasne s tržbou preúčtovať na 261, keďže sa tie peniaze fyzicky neobdržali ?

Andrej, pokiaľ ide o SK nemyslím si, že by to musela /mohla ?/ byť analytika. Skôr som chcela odobriť to, že účtovanie platobnou kartou môže ísť cez účet 261. § zákona o obchodných reťazcoch podľa mňa odobruje, že ide o tú istú platbu ako platbu v hotovosti, len dochádza k tomu časovému posunu medzi pripísaním na účet.Peniaze strhnuté boli /teda v ERP zaplatené bolo/ len budú pripísané na účet neskôr, ale sú už moje, takže ich teda nebudem účtovať cez pohľadávku ako som uvádzala pôvodne. Vlastne som sa stotožnila s tým čo si písal o skupine 26. vo svojom príspevku. Zápis 211/604 zahŕňa i tržby hradené kartou a zápis 261 A karta/211 a 221/261 zohľadňuje tento nesúlad. /pôvodne som mala 378/

Niektoré veci by mi bolo lešie vyjadriť slovne, lebo kladením myšlienok na papier sa človek niekedy zamotá. :)
ondrejvla
10.06.05,16:24
Ja už sa k tomu nevyjadrím. Alebo predsa, ale len ako torzo spomienky na moju nebohú mamu. Hovorievala:
...nepľuj proti vetru, lebo budeš mať uslintanú tvár!...
Vieš, radšej sa budem držať toho. Je v tom kus obyčajnej ľudskej múdrosti. A ja si to vážim nadovšetko, viac ako hádky a nezhody.
Pekný večer želám.
evina
10.06.05,16:27
Ja už sa k tomu nevyjadrím. Alebo predsa, ale len ako torzo spomienky na moju nebohú mamu. Hovorievala:
...nepľuj proti vetru, lebo budeš mať uslintanú tvár!...
Vieš, radšej sa budem držať toho. Je v tom kus obyčajnej ľudskej múdrosti. A ja si to vážim nadovšetko, viac ako hádky a nezhody.
Pekný večer želám.Vlasti prepáč, nepochopila som Tvoj príspevok ani trochu. Ty máš pocit, že sa tu niekto háda a vyvoláva nezhody? Ak áno to je mi úprimne ľúto. Ja si myslím, že tu ide o diskusiu ľudí rovnakej profesie, ktorí sa snažia si svojími názormi uľahčiť prácu a je na každom ako si urobí záver z problematiky.
Zuzka
10.06.05,17:17
Andrej, ospravedlňujem sa za nedorozumenie a moju unáhlenú reakciu. To čo píšeš v svojom príspevku, že karta sú v podstate elektronické peniaze a mala by sa viesť samostatná pokladnica, sa mi páči a má to svoju logiku.
Evi, pred Tebou dávam klobúk dolu, že si si dala toľkú námahu, že si to nevzdala a hľadala si riešenie. Uznávam, že to nie je pohľadávka, keďže platba kartou sú "peniaze". Obom vám ďakujem.
A zopakujem, to čo tu odznelo už niekoľkokrát. Vďaka za túto stránku, pretože tá je hlavne o diskusii a "načúvaní" názoru aj toho druhého. Tak ako píšeš Evi, uľahčiť si prácu navzájom. :) :)
Jana Acsová
11.06.05,10:07
Vidím, že v účtovníctve je veľa horúcich tém. Ja sa niekedy ani nezamýšľam nad tým, či je to nejako nalinkované alebo nie a snažím sa riešiť problém logicky. Tiež som riešila podobný problém a to takto:

Zložený účtovný zápis všetkých položiek, ku ktorým mám údaje a podklady:
211 MD hotovosť prijatá
261 MD platba platobnou kartou (považujem to za svoje inkaso peňazí, ktoré som si dala poslať na účet namiesto úhrady v hotovosti. Bez ohľadu, čo je pri účte 6xx, lebo následne 261 toto účtovanie podporuje. Postupy sú iba "rámcové", takže to nepovažujem za príkry rozpor s účtovnými zásadami.)
213 MD platba poukážkami (tak toto riešenie som nevidela v predchádzajúcich príspevkoch, preto som sa pripojila. Tiež nie je v postupoch, ale postupy vlastne boli tvorené v dobe, keď v obchodoch nebolo až také bežné použitie poukážok a zároveň tak ako som uviedla postupy sú iba "rámcové" a dávajú účtovnej jednotke aj veľa voľnosti.)
604 D podľa uzávierky ERP
343 D podľa uzávierky ERP
Účet 213 preto, lebo ho riadne inventarizujem spolu s hotovosťou a pri odvode tržby musí predavačka odviesť celú tržbu, kde započítam aj spomínané "ceniny". Z vecného hľadiska je to pre mňa prijaté platidlo. Pohľadávkou sa mi stáva v momente odovzdania tohto platidla k preplateniu napr. Vašej stravovacej a vtedy účtujem: 378/213 (ID dokladované predložením na preplatenie - "mincovka" a potvrdenie prevzatia poukážok) 518/321 (fakturácia provízie), 321/378 (zápočet ihneď, lebo sa robí jednostranný, alebo sa pri odovzdaní lístkov podpíše oboma stranami).
221/378 - úhrada ostávajúcej časti k úhrade za poukážky.
Všetky operácie viem zdokladovať, viem určiť dátum vzniku účtovného prípadu, takže ja takto.
A ešte to zaklincujem. Účtujem mesačne, lebo všetky prevádzky si vedú pokladničné knihy podľa všetkých pohybov, t.j. viem aktuálne zostatky pokladne priebežne a zároveň si vedú podrobné výkazy o pohybe pokladničnej hotovosti a tržbe, ktoré musia sedieť na mesačné pohyby: hotovosť, platby kartou, poukážky podľa druhu (máme ich aj 5 druhov), vydané zálohy na nákupy a pod.. Výkazy pokladne (tržby) považujem v zmysle smernice za operatívnu evidenciu k zbernému pokladničnému dokladu. Zároveň dodržím povinné "mesačné účtovanie", ako aj rozpis pohybov za jednotlivé dni. Nič nemôže uniknúť, lebo to súhlasí aj na uzávierku ERP.
Berte tento príspevok ako doplnenie predchádzajúcich a možno aj ďalšiu možnosť.
evina
11.06.05,11:38
AVO priznám sa, že pri riešení tohto problému som sa nad účtom 213 v prípade strav. lístkov zamýšľala /ja som to zatiať nepotrebovala účtovať-nemám prípady strav.lístkov v kase/, ale tento spôsob účtovania by som podporila. Čo sa týka účtovania tržieb mesačne pre mňa si to nezaklincovala-robímto tiež tak.
Aj tak si myslím, že sa nám podarilo prísť k slušnému záveru- už sme sa všetci zhodli na úhradu platobnou kartou cez účet 261 /zhodli sme sa, že je to inkaso našich peňazí/, účtovanie tržieb je na každého rozhodnutí /konečný výsledok zdniteľného príjmu bude totožný/ a Tvoje oživenie 213 som zobrala a pozdáva sa mi. Pekný deň
Paula
11.06.05,11:44
Aj mne sa 213 pozdáva , asi si to preúčtujem :)
Jana Acsová
11.06.05,11:56
AVO priznám sa, že pri riešení tohto problému som sa nad účtom 213 v prípade strav. lístkov zamýšľala /ja som to zatiať nepotrebovala účtovať-nemám prípady strav.lístkov v kase/, ale tento spôsob účtovania by som podporila. Čo sa týka účtovania tržieb mesačne pre mňa si to nezaklincovala-robímto tiež tak.
Dievčence nejedná sa iba o stravné lístky. Všetky spoločnosti (alebo takmer a aj iné), ktoré sa zaoberajú sprostredkovaním stravovania cez poukážky vydávajú aj tzv. darčekové poukážky, alebo poukážky na nákup zo zmluvnými partnermi. Dôvodom je podpora predaja, čerpanie sociálneho fondu a pod. Memusí sa jednať len o stravné lístky. Sú variantné a preto používam 213 (sedí mi to pekne aj na párovanie s následnou pohľadávkou) a mám v tom jasno - čo sa týka množstva a druhu, lebo to mám na analytikách.
A čo sa týka tých mesačných tržieb, tak som mala pocit z predchádzajúcich príspevkov, že boli veľké tlaky na denné účtovanie, preto som uviedla, že to "zaklincujem". Som rada, že nie som sama zástancom takého účtovania.
evina
11.06.05,12:04
Dievčence nejedná sa iba o stravné lístky. Všetky spoločnosti (alebo takmer a aj iné), ktoré sa zaoberajú sprostredkovaním stravovania cez poukážky vydávajú aj tzv. darčekové poukážky, alebo poukážky na nákup zo zmluvnými partnermi. Dôvodom je podpora predaja, čerpanie sociálneho fondu a pod. Memusí sa jednať len o stravné lístky. Sú variantné a preto používam 213 (sedí mi to pekne aj na párovanie s následnou pohľadávkou) a mám v tom jasno - čo sa týka množstva a druhu, lebo to mám na analytikách.
A čo sa týka tých mesačných tržieb, tak som mala pocit z predchádzajúcich príspevkov, že boli veľké tlaky na denné účtovanie, preto som uviedla, že to "zaklincujem". Som rada, že nie som sama zástancom takého účtovania.AVO tá 213 je jasná, ak budem mať taký prípad určite to budem robiť cez tento účet :)
bepo
28.12.06,07:22
Pripojím sa do debaty aj ja citátom

Účtovanie tržby platenej kartou na 378 (alebo nejaký iný účet pohľadávkok) nie je podľa mňa správne, pretože pri platbe kartou nejde o pohľadávku ? je to len časový posun medzi zaúčtovaním tržby a jej pripísaním na účet. Kritérium pohľadávky platba kartou nespĺňa napr. preto, že kým pohľadávku odberateľ môže alebo nemusí zaplatiť, platbu odúčtovanú z karty pri nákupe musí Zúčtovacie centrum na účet dodávateľa pripísať vždy, pretože to vyplýva zo zákona o elektronických obchodoch či ako sa to presne volá.
Podľa mňa pripísanie platby z platobnej karty je vyrovnanie pohľadávky voči banke nakoľko banka má zriadený zberný účet kde nabiehajú všetky platby napr Visa kartou pre daného obchodníka a je na jeho rozhodnutí kedy si ich nechá bankou poslať- môže to byť denne,1krát za týždeň alebo 1krát za mesiac. Druhá vec je že z tejto sumy peňazí sa platí provízia banke - nie poplatok- a zdá sa mi prirodzenejšie rátať províziu z Pohľadávky ako províziu z Peňazí na ceste. A či musí alebo nemusí zaplatiť- banka to zaplatiť v špecifických prípadoch nemusí ale ak by toto malo byť kritérium tak aj každá faktúra kde je istota že bude zaplatená by sa aspoň z časti mala účtovať ako Peniaze na ceste a nie ako Pohľadávka. Platba vlastnou kartou u obchodníka a pripísanie cudzej platby kartou vo vlastnom obchode sú úplne odlišné veci a preto sa nemôžu účtovať cez rovnaké účty len s opačnými stranami takže podľa mňa by sa to malo účtovať ako pohľadávka nie Peniaze na ceste.
1novacik1
07.02.07,09:05
ja to uctujem takto som sice zaciatocnik ,a preto prosim o vyjadrenie
celkom trzba v Reg pokladni 22300,-skk
trzba v hotovosti 211/602 21000,-skk
trzba seky-strav pou 211/213 1300,-skk
k preplateniu seky 213/211 1300,-skk
pohl voci spoloc 378/602AE 1300,-skk
sluzba 518/321 119,-skk
zapocet DF od spoloc 321/378 119,-skk
uhr na BU 221/378 1181,-skk
mozem to aj takto byt? dakujem za kazde vyjadrenie
Zuzana Boháčová
29.01.08,05:34
Dobrý deň,
prosím vás,a ako na konci roka?
príjem do pokladne 261/604
a tie peniaze,ktoré prídu na účet až začiatom januára preúčtujete až v januári,áno?

2. Ja mám ešte rozdiely: v mesačnej závierke mám inú sumu -platba cez terminál,ako v skutočnosti /podľa rozpisu banky,koľko prijala banka platbu cez terminál/
akoby mali v obchode zle nastavenú registračnú pokladnicu
riešim to cez interný doklad
doúčtovanie tržby 261/211
len neviem,či to je správne:mad:
poradíte mi prosím?

ďakujem veľmi
Zuzana Boháčová
30.01.08,05:28
Dobrý deň,
prosím vás,a ako na konci roka?
príjem do pokladne 261/604
a tie peniaze,ktoré prídu na účet až začiatom januára preúčtujete až v januári,áno?

2. Ja mám ešte rozdiely: v mesačnej závierke mám inú sumu -platba cez terminál,ako v skutočnosti /podľa rozpisu banky,koľko prijala banka platbu cez terminál/
akoby mali v obchode zle nastavenú registračnú pokladnicu
riešim to cez interný doklad
doúčtovanie tržby 261/211
len neviem,či to je správne:mad:
poradíte mi prosím?

ďakujem veľmi

posúvam ďalej
sway
30.01.08,05:46
rozdielnu sumu môžeš mať preto, že sistiahli zmluvný poplatok, za použitie terminálu... tekže by si mala mať na základe 1 riadku v BV dva účtovné zápisy, resp. jeden ako príjem plusom- celú očakávanú sumu a jeden výdavok mínusom- poplatok a mala by si mať sumu ako v RP.
Zuzana Boháčová
01.02.08,11:26
rozdielnu sumu môžeš mať preto, že sistiahli zmluvný poplatok, za použitie terminálu... tekže by si mala mať na základe 1 riadku v BV dva účtovné zápisy, resp. jeden ako príjem plusom- celú očakávanú sumu a jeden výdavok mínusom- poplatok a mala by si mať sumu ako v RP.
ďakujem sway
prosím ťa,môžeš mi to napísť ako predkontáciu?
nerozumiem "RP".. čo to je prosím ťa?

ďakujem veľmi moc
sway
03.02.08,14:46
rozdielnu sumu môžeš mať preto, že sistiahli zmluvný poplatok, za použitie terminálu... tekže by si mala mať na základe 1 riadku v BV dva účtovné zápisy, resp. jeden ako príjem plusom- celú očakávanú sumu a jeden výdavok mínusom- poplatok a mala by si mať sumu ako v RP.


ďakujem sway
prosím ťa,môžeš mi to napísť ako predkontáciu?
nerozumiem "RP".. čo to je prosím ťa?

ďakujem veľmi moc

RP = registračná pokladnica.

1.Napríklad klient uhradí kartou 100 korún
2.Stiahnú si poplatok 10 korún
3.Na účet ti príde 90 korún

Naúčtuješ si:
1.Banka príjem 221 / 261 suma 100 korún - tu sa ti odúčtuje tržba z RP na 261, ak si ju dávala pri účtovaní RP do tržieb 261 / 604 mal ísť terminál
2. poplatok 10 korún 568 / 221
3. na účet ti prišlo 90 korún po sčítaní týchto dvoch zápisov
;)
Beatrice
26.02.08,16:46
Chcem sa spýtať, ako správne učtovať tržby cez reg. pokladňu pekárne na účet 601 alebo na 602 ?
Nákup materiálu dávame na 501.

Ďakujem za odpoveď
Tanče
26.02.08,17:02
Chcem sa spýtať, ako správne učtovať tržby cez reg. pokladňu pekárne na účet 601 alebo na 602 ?
Nákup materiálu dávame na 501.

Ďakujem za odpoveď

prečo 602, veď predávate rožky, či nie?
Beatrice
26.02.08,17:13
Dobre, ďakujem pekne
lidus
26.07.08,12:36
Dobrý deň,
chcela by som sa Vás opýtať, či je možné účtovať tržby cez RP nasledovne:
1. mesačne 1x vystavím príjmový pokladničný doklad na základe mesačnej uzávierky z RP.
2. Na platby cez terminál vystavím na každú jednu platbu výdavkový doklad - odvod na bankový účet.

Ide mi hlavne o to, či musím účtovať tržby denne, alebo stačí mesačne.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
26.07.08,13:06
Dobrý deň,
chcela by som sa Vás opýtať, či je možné účtovať tržby cez RP nasledovne:
1. mesačne 1x vystavím príjmový pokladničný doklad na základe mesačnej uzávierky z RP.
2. Na platby cez terminál vystavím na každú jednu platbu výdavkový doklad - odvod na bankový účet.

Ide mi hlavne o to, či musím účtovať tržby denne, alebo stačí mesačne.
Ďakujem.

Stačí mesačne.
lidus
26.07.08,13:16
Ďakujem, samozrejme si dávam pozor, aby pokladňa nebola v mínuse.:)
majernikova
19.09.08,04:09
Ahojte , poradníci.
Mám otázku no nie som si istá či v správnej téme ale myslím , že áno. Mám ERP počas užívanie som sa stala platcom DPH a pokladnicu som nedala prestaviť. To je jeden problém čo teraz? Druhá vec čo ma trápi je , že keď som blokovala na ERP zasekla sa mi a doklad mi to tam tlačilo len na jedno miesto. Dala som spraviť dennú závierku a ono mi to nevytlačilo lebo bola zaseknutá. Čo teraz? Ďakujem za radu skúste mi niekto poradiť ako teraz postupovať. Pekný dník
Anja111
19.09.08,04:31
Ahojte , poradníci.
Mám otázku no nie som si istá či v správnej téme ale myslím , že áno. Mám ERP počas užívanie som sa stala platcom DPH a pokladnicu som nedala prestaviť. To je jeden problém čo teraz? Druhá vec čo ma trápi je , že keď som blokovala na ERP zasekla sa mi a doklad mi to tam tlačilo len na jedno miesto. Dala som spraviť dennú závierku a ono mi to nevytlačilo lebo bola zaseknutá. Čo teraz? Ďakujem za radu skúste mi niekto poradiť ako teraz postupovať. Pekný dník
Platiteľ DPH musí uvádzať na bločkoch z ERP základ dane, 19% DPH a sumu k úhrade... Aj DPH prislúchajúcu k tržbe cez ERP si povinná uviesť v DP k DPH na výstupe...
ERP by som zverila do rúk servisného technika, ktorý o oprave vykoná aj zápis do Knihy pokladnice... Taktiež Ti nastaví DPH...
majernikova
19.09.08,06:25
Ďakujem
NICOLETTA
23.09.08,09:27
Dobrý deň,

prosím Vás aký príznak treba dať pri platbe kartou v OMEGE?

Účtujem tržbu kde mám uvedenú sumu spolu S, 19% , A ale nedovolí mi to preúčtovať na platbu kartou.

Musím to robiť cez ID?
sway
23.09.08,09:36
Dobrý deň,

prosím Vás aký príznak treba dať pri platbe kartou v OMEGE?

Účtujem tržbu kde mám uvedenú sumu spolu S, 19% , A ale nedovolí mi to preúčtovať na platbu kartou.

Musím to robiť cez ID?

a kde to účtuješ? - tržbu kartou by si mala mať zahrnutú riadne v tržbách ERP - teda cez pokladňu, a tú by si si mala len rozúčtovať na 211 - tržby v hotovosti a 261/xxx tržby kartou a keď ti príde úhrada na banku tak sumu dáš z 261 celú sumu dole, pričom si musíš dať pozor pri účtovaní stiahnutého poplatku na banke za platbu kartou.
NICOLETTA
23.09.08,09:57
Ano mam to v tržbach v ERP. Učtujem:

napr. tržba spolu 19 240 (Hot.aj kartou)
MD 211 : 19 240 typ sumy S
D 602: 15 853,10 typ sumy 03
D 343: 3 011,90 typ sumy 04
D 648: 375 poplatok mestu typ sumy 13

Ako mam vybrať z tej tržby tržbu zaplatenu kartou?
sway
23.09.08,11:13
Ano mam to v tržbach v ERP. Učtujem:

napr. tržba spolu 19 240 (Hot.aj kartou)
MD 211 : 19 240 typ sumy S
D 602: 15 853,10 typ sumy 03
D 343: 3 011,90 typ sumy 04
D 648: 375 poplatok mestu typ sumy 13

Ako mam vybrať z tej tržby tržbu zaplatenu kartou?


MD 211: 19 240 si len rozdelíš na 2 sumy
( po zaúčtovaní nedaj OK, ale zruš si v OMNEGA makro a daj kopia na riadok kde máš 211 a v skopírovanom riadku prepíš sumy aj účet a nezabudni opraviť aj sumu v pôvodnom riadku, na 211 daj sumu hotovosť a na 261/xxx - sprav si anal. na prevod peňazí - platba kartou a sem dáš sumu platby kartou a tie sa ti potom pri úhrade na BU vynulujú lebo príjem budeš už účtovať na 261/xxx DAL a BV MD;)
NICOLETTA
23.09.08,11:25
AHA ! O.K. Dakujem
evinka33
27.09.09,17:50
Prosím o radu:
V mesačnej uzávierke mám inú sumu platieb cez posterminal, ako v skutočnosti prišli platby na účet, ale nie je to spôsobené odpočítaním provízie - tá je na výpise samostatne rozpísaná (výpis je z Tatrabanky). Podrobne som porovnala všetky denné uzávierky s výpisom a zistila som, že tri platby, ktoré prišli na účet ako platba cez posterminál v uzávierke z ERP vôbec evidované nie sú. Netuším, ako sa to mohlo stať, ale ako to mám zaúčtovať?
Môžem takto?:
211, 343/604 suma podľa výpisu -DPH ručne dopočítam (nemám však doklad k tomuto PPD, iba ten výpis)
a potom 261-karta/211 a 221/261-karta ??
evinka33
28.09.09,04:56
Prosím, prosím, vie mi niekto poradiť, či to môžem dať ako tržbu alebo radšej nejaký nedaňový výnos??
sybila3
28.03.10,21:16
zrátavam tržby, no katastrofa. vôbec nie sú nalepené bločky denné a mesačná páska je vytlačená nie 31.12. ale 2.1.2010, čo s tým?
sybila3
29.03.10,13:33
neviem čoho sa mám držať. vôbec nesedí denná tržba a kumulatívny súčet. bola to nová pokl. takže začínali od nuly a líši sa to aj o 2000 eur. z čoho vychádzať? dík
Vivi
27.05.10,06:21
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?
evina
27.05.10,06:30
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?

aj aj...
Zita5
27.05.10,06:49
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?

My účtujeme denne .
Vivi
27.05.10,07:04
ja tiez uctujem denne - jedna sa mi o to,ci si nerobim zbytocnu pracu a ci nestaci to nauctovat len jednym zapisom na konci mesiaca podla mesacnej uzavierky....?:confused:
EMILY04
27.05.10,07:11
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?


Kedže účtuješ v účtovnom denníku tak denné tžby, kontrolu správneho zaúčtovania denných tržieb si odkontroluješ na mesačnú uzávierku tržieb.
evina
27.05.10,07:53
ja tiez uctujem denne - jedna sa mi o to,ci si nerobim zbytocnu pracu a ci nestaci to nauctovat len jednym zapisom na konci mesiaca podla mesacnej uzavierky....?:confused:

Môžeš aj tak. Žiadny predpis Ti to nezakazuje. Daj si do lišty hľadať napr. účtovanie tržieb denne" a pod. nájdeš tu viacero polemík.

napríklad
http://www.porada.sk/t50998-p2-uctovanie-trzby-z-erp-v-ju.html
Zita5
27.05.10,07:59
ja tiez uctujem denne - jedna sa mi o to,ci si nerobim zbytocnu pracu a ci nestaci to nauctovat len jednym zapisom na konci mesiaca podla mesacnej uzavierky....?:confused:
Však evina sa tu už zmienila o tom, že je možný spôsob aj ...aj .:)
evina
27.05.10,08:04
Kedže účtuješ v účtovnom denníku tak denné tžby, kontrolu správneho zaúčtovania denných tržieb si odkontroluješ na mesačnú uzávierku tržieb.

O tom, že slovo denník, nie je to isté ako výraz denné účtovanie super píše v jednom dávnejšom príspevku mne veľmi,veľmi chýbajúci člen na POrade :)


§ 4 ods. 6 ZÚ:
"(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom."
Týždenný či mesačný súhrn ERP možno podľa mňa nepochybne považovať za súhrnný účtovný záznam, ktorý (po pripojení všetkých náležitostí) je zároveň aj účtovným dokladom. A tento doklad sa potom priebežne zaúčtuje do denníka bežným spôsobom podľa platných účtovných zásad a postupov.
§ 12 ods. 1 ZÚ:
"(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v denníku, v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú chronologicky a ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,"
Aj keď sa tá účtovná kniha volá denník, podľa mňa z jeho zákonom určenej obsahovej náplne vôbec nevyplýva účtovanie denne, ale priebežne - t.j. v časovej následnosti.
Polemika (opakovaná) o tom, či účtovať tržbu z ERP denne, týždenne, dekádne alebo mesačne je aj podľa mňa už zbytočná. Ak účtovná jednotka dodrží vecné i formálne požiadavky účtovných predpisov a stanoví si konkrétny spôsob účtovania v internej smernici, podľa môjho názoru pôjdevo všetkých prípadocho účtovanie, ktoré nie je v rozpore s ustanoveniami ZÚ.
EMILY04
27.05.10,10:40
Evina súhlasím s tebou, že denník nie je o účtovaní denných pohybov napr. týchto tržieb, no vieme veľmi dobre, ako to je v praxi práve pri týchto tržbách, že nie vždy je presne v posledný deň v mesiaci urobená mesačná uzávierka. Preto som odporučila účtovať o dennej uzávierke. V jednej firme som účtovala mesačné uzávierky a bolo mi to vytknuté pri daňovej kontrole. Bolo mi povedané, ak by sedela každá mesačná uzávierka presne na ten dátum kedy má byť urobená tak vtedy by som mohla účtovať aj mesačne, v opačnom prípade mám účtovať denné uzávierky.
marjankaj
27.05.10,10:52
Evina súhlasím s tebou, že denník nie je o účtovaní denných pohybov napr. týchto tržieb, no vieme veľmi dobre, ako to je v praxi práve pri týchto tržbách, že nie vždy je presne v posledný deň v mesiaci urobená mesačná uzávierka. Preto som odporučila účtovať o dennej uzávierke. V jednej firme som účtovala mesačné uzávierky a bolo mi to vytknuté pri daňovej kontrole. Bolo mi povedané, ak by sedela každá mesačná uzávierka presne na ten dátum kedy má byť urobená tak vtedy by som mohla účtovať aj mesačne, v opačnom prípade mám účtovať denné uzávierky.


Tak si to dajte do smernice, že budete účtovať mesačne.
Neviem na základe čoho to tvrdia. Podľa §3 zákona o účtovníctve, sa má účtovať v období, s ktorým vecne a časovo súvisia. A na mesačnej uzávierke je to predsa napísané, za aké obdobie je urobená.
evina
27.05.10,10:57
Evina súhlasím s tebou, že denník nie je o účtovaní denných pohybov napr. týchto tržieb, no vieme veľmi dobre, ako to je v praxi práve pri týchto tržbách, že nie vždy je presne v posledný deň v mesiaci urobená mesačná uzávierka. Preto som odporučila účtovať o dennej uzávierke. V jednej firme som účtovala mesačné uzávierky a bolo mi to vytknuté pri daňovej kontrole. Bolo mi povedané, ak by sedela každá mesačná uzávierka presne na ten dátum kedy má byť urobená tak vtedy by som mohla účtovať aj mesačne, v opačnom prípade mám účtovať denné uzávierky.

Mohli vytknúť, nemohli pokutovať, ničím nepodložené. Viem, že aj na Porade je niekde príspevok /možno v téme daňová kontrola/, kde ktosi písal, že DK im vytkla denné účtovanie, kvôli tuším množstvu položiek, dokladov, už si nespomínam/. Bohužiaľ stále platí, že DK závisí vo veľmi veľkej miere od ľudí a ani nie tak vždy o predpisoch ....

Priznám sa, že červenému nerozumiem. neviem v akom inom dátume by mala byť robená mesačná uzávierka k 30.4. ako 30.4.? S tým som sa ešte nestretla....

Takže môj záverečný názor je ako na začiatku tak aj na konci :) aj aj..... a každý si to musí rozhodnúť sám.
marjankaj
27.05.10,11:07
Mohli vytknúť, nemohli pokutovať, ničím nepodložené. Viem, že aj na Porade je niekde príspevok /možno v téme daňová kontrola/, kde ktosi písal, že DK im vytkla denné účtovanie, kvôli tuším množstvu položiek, dokladov, už si nespomínam/. Bohužiaľ stále platí, že DK závisí vo veľmi veľkej miere od ľudí a ani nie tak vždy o predpisoch ....

Priznám sa, že červenému nerozumiem. neviem v akom inom dátume by mala byť robená mesačná uzávierka k 30.4. ako 30.4.? S tým som sa ešte nestretla....

Takže môj záverečný názor je ako na začiatku tak aj na konci :) aj aj..... a každý si to musí rozhodnúť sám.

Ak posledný deň pripadne na víkend, uzávierku niekedy urobia v pondelok ráno. Zabudnú alebo neviem prečo.:eek: Videl som dokonca, že jeden mesiac zabudli na to úplne.:eek::confused:
evina
27.05.10,11:11
Ak posledný deň pripadne na víkend, uzávierku niekedy urobia v pondelok ráno. Zabudnú alebo neviem prečo.:eek: Videl som dokonca, že jeden mesiac zabudli na to úplne.:eek::confused:

Nestretla som sa s tým, ale aj tak v ten pondelok to urobia snáď ešte pred účtovaním.
EMILY04
27.05.10,11:16
Daňovníci to nepokutovali, ale mali výhrady prečo ja účtujem o mesačnej uzávierke napr. 31.3. a mesačná uzávierka je urobená až 6.4. lebo FO jednoducho zabudla uzávierku urobiť a urobila ju až s takým dátumom. To sa pri niektorých lajdákoch často stáva, že prídu s tým, že ach jaj, zabudol som.
Ja by som bola samozrejme za účtovanie mesačných uzávierok, to by sa ušetrilo veľa času a práce,no v takom prípade neviem, aký doklad by som doložila do účtovníctva, jedine nejakú sumarizáciu denných uzávierok no tá by mi nesedela s mesačnou.
Budem rada, za váš názor :)
EMILY04
27.05.10,11:29
Nestretla som sa s tým, ale aj tak v ten pondelok to urobia snáď ešte pred účtovaním.

Občas sa mi stáva, že pár dni účtujú už nasledujúci mesiac a potom si spomenú, že mali urobiť mesačnú uzávierku za predchádzajúci mesiac.

Evina to ti môžem teraz už len zavidieť takých dobrých klientov, ktorí ti načas urobia mesačnú uzávieku. ;):)
evina
27.05.10,12:13
Občas sa mi stáva, že pár dni účtujú už nasledujúci mesiac a potom si spomenú, že mali urobiť mesačnú uzávierku za predchádzajúci mesiac.

Evina to ti môžem teraz už len zavidieť takých dobrých klientov, ktorí ti načas urobia mesačnú uzávieku. ;):)

No v tomto momente si ich závidím:D Fakt sa mi to nestalo, len raz zabudli spraviť dennú, no ale to sme zvládli :)
marjankaj
27.05.10,12:34
Daňovníci to nepokutovali, ale mali výhrady prečo ja účtujem o mesačnej uzávierke napr. 31.3. a mesačná uzávierka je urobená až 6.4. lebo FO jednoducho zabudla uzávierku urobiť a urobila ju až s takým dátumom. To sa pri niektorých lajdákoch často stáva, že prídu s tým, že ach jaj, zabudol som.
Ja by som bola samozrejme za účtovanie mesačných uzávierok, to by sa ušetrilo veľa času a práce,no v takom prípade neviem, aký doklad by som doložila do účtovníctva, jedine nejakú sumarizáciu denných uzávierok no tá by mi nesedela s mesačnou.
Budem rada, za váš názor :)

No asi preto, lebo registračná pokladňa 6.4. nevytlačí doklad s dátumom 31.3. Ak by vedeli na to fintu nech ti prezradia:eek: To by sa potom "účtovalo":---
Aj keby si to účtovala 31.12. bolo by to v poriadku (len DPH treba dať do marca, alebo 1.kvartálu). Podľa zákona o účtovníctve je účtovným obdobím jeden kalendárny(príp. hospodársky) rok. Iba pre interné potreby si môžeš stanoviť účtovné obdobie inak(mesiac), aby si bola priebežne v obraze.
A ešte účtovala si to preto v marci, lebo príjem hotovosti bol tiež v marci. Dokladom sú denné uzávierky.
Nechceli by ešte účtovať každý nákup zvlášť? Aby to bolo dokonalé?:confused:
Betina2
30.05.10,20:17
Daňovníci to nepokutovali, ale mali výhrady prečo ja účtujem o mesačnej uzávierke napr. 31.3. a mesačná uzávierka je urobená až 6.4. lebo FO jednoducho zabudla uzávierku urobiť a urobila ju až s takým dátumom. To sa pri niektorých lajdákoch často stáva, že prídu s tým, že ach jaj, zabudol som.
Ja by som bola samozrejme za účtovanie mesačných uzávierok, to by sa ušetrilo veľa času a práce,no v takom prípade neviem, aký doklad by som doložila do účtovníctva, jedine nejakú sumarizáciu denných uzávierok no tá by mi nesedela s mesačnou.
Budem rada, za váš názor :)

Ja práve kvôli takýmto lajdákom a zábudlivcom neúčtujem o mesačných, ale o denných uzávierkach. A ak sú dve v rovnaký deň, všímam sí na nich presný čas. Našťastie aspoň na konci roka to stihnú do 24,00 31.12. Inak by ma už asi vystrelo. Dali sme si to aj do internej smernice. DPH je takto v poriadku, len je viac kontrolovania, ale je tam reálny stav kasy k danému dátumu, lebo mesačné aj tak nesadnú niekedy na súčet denných v danom mesiaci, práve pre neuzavretie k poslednému dňu. Predtým sa mi stávala, že mesiac tiež uzatvorili až trebárs 5.,. ale to stihli ešte 3.,4. nablokovať pár predajov....som sa odmietla hrabať v páskach PLU a denných uzávierkach a dohladávať, čo sa predalo ešte do starého mesiaca a čo do nového mesiaca. A kontrolóri sa nemajú čo sťažovať na množstvo kontrolovaných dokladov. Pokiaľ sú chronologicky a prehľadne založené, označené a zaúčtované a pripojím k tomu poriadny súpis dokladov podľa jednotlivých agend (soft s tým nemá problém), tak kontrolovanie je hračkou s odčkrtávaním. A aj ak zo začiatku šomrú na množstvo dokladov, tak nakoniec odchádzajú o niekoľko hodín až dní skôr spokojní a s voľným časom len pre seba.
Luna
30.05.10,20:58
Ja chcem k tomu to iba toľko dodať, že my sme mali 2 opakované kontroly na doklady z ERP a vždy klient namiesto napr 28.2. urobil závierku 8.3 tak nám uložili pokutu vo výške 170Eur.
Luna
30.05.10,21:01
No asi preto, lebo registračná pokladňa 6.4. nevytlačí doklad s dátumom 31.3. Ak by vedeli na to fintu nech ti prezradia:eek: To by sa potom "účtovalo":---
Aj keby si to účtovala 31.12. bolo by to v poriadku (len DPH treba dať do marca, alebo 1.kvartálu). Podľa zákona o účtovníctve je účtovným obdobím jeden kalendárny(príp. hospodársky) rok. Iba pre interné potreby si môžeš stanoviť účtovné obdobie inak(mesiac), aby si bola priebežne v obraze.
A ešte účtovala si to preto v marci, lebo príjem hotovosti bol tiež v marci. Dokladom sú denné uzávierky.
Nechceli by ešte účtovať každý nákup zvlášť? Aby to bolo dokonalé?:confused:


Nové ERP pokladne urobia uzávierku mesačnú aj keď ju robite 8.4. s dátumom 31.3.. Mám takýto prípad- práve preto sme sa odvolali na DÚ,keď nám dali pokutu, ku kumulovanie GT nedošlo.
Betina2
31.05.10,05:23
Ja chcem k tomu to iba toľko dodať, že my sme mali 2 opakované kontroly na doklady z ERP a vždy klient namiesto napr 28.2. urobil závierku 8.3 tak nám uložili pokutu vo výške 170Eur.

Ono by to nebol problém ani pri doteraz používaných ERP, ak by medziutým nebol žiaden obrat.
Z účtovného a daňového hľadiska pri účtovaní denných tržieb v tom problém nevidím. Avšak firma tým porušuje zákon, lebo ten mu nariaďuje pre vykonanie denných a mesačných uzávierok určité presne stanovené lehoty a možnosti.
Tú pokutu potom nedostane za účtovníctvo, ale za nevedenie evidencie tržieb ERP v súlade so zákonom. No ale niektorým podnikateľom to "chvílu" trvá, než pochopia...obvykle po uložení pokuty:(.
Betina2
31.05.10,05:24
Nové ERP pokladne urobia uzávierku mesačnú aj keď ju robite 8.4. s dátumom 31.3.. Mám takýto prípad- práve preto sme sa odvolali na DÚ,keď nám dali pokutu, ku kumulovanie GT nedošlo.

Takže v niečom predsa len tá výmena ERP za nové bude mať výhodu.:)
Luna
31.05.10,05:44
Ono by to nebol problém ani pri doteraz používaných ERP, ak by medziutým nebol žiaden obrat.
Z účtovného a daňového hľadiska pri účtovaní denných tržieb v tom problém nevidím. Avšak firma tým porušuje zákon, lebo ten mu nariaďuje pre vykonanie denných a mesačných uzávierok určité presne stanovené lehoty a možnosti.
Tú pokutu potom nedostane za účtovníctvo, ale za nevedenie evidencie tržieb ERP v súlade so zákonom. No ale niektorým podnikateľom to "chvílu" trvá, než pochopia...obvykle po uložení pokuty:(.

Presne tak,daňová kontrola prišla bez ohlásenia na miestne zisťovanie sa to tuším volá. Pokutu dali podľa zákona o ERP, kde zákon hovori že mesačnú závierku treba robiť posledný deň v mesiaci. Ja som tiež klientovi niekoľko krát vravela, že sa nesmie mesačná uzávierka robiť neskoro,až pokiaľ 2 x nedostal po 170 Eur,tak sa nepolepšil. Pokuty dávajú aj pokiaľ pásky nie sú nalepené v pokladničnej knihe, za to je pokuta 66 Eur.
ZdenoG
15.12.11,13:46
dobrý den,

chcel by som sa spýtať ako zaučtujem v JU vklad penazí na účet za predaný tovar cez reg. pokladu pričom som platca DPH učtujem v alfe za odpoved vopred dakujem
Stanka 2
28.01.12,12:51
1. v peň denníku príjem rozpíšeš základ dane + DPH a spolu a v 0% sadzbe odpočítaš sumu čo išla na účet, v kolonke spolu ti zostane len prijatá hotovosť cez pokladňu. DPH máš právne zadané a zaevidované.
2. vytvoríš pohľadávku, a keď prídu peniaze na účet tak ju uhradíš ako príjem za predaj tovaru
ZdenoG
15.03.12,08:01
Dobrý deň,


chcel by som sa spýtať ako správne postupovať v účtovaní prijatej tržby cez elek. reg. pokladnicu a nasledne prevedenie peňazí na bankový účet v JU. Doteraz som to robil tak že som si v pen. denníku zaevidoval príjem napr. 481,58 za predaj tovaru rozdelený za základ a dph ked som zobral peniaze na účet tak som si zaučtoval pen. denník výdaj na prebežnú položku napr. 400 eur a po obdržaní bankového vypisu som zaučtoval v pen. denníku príjem na ban. účet 400 eur z prebežnej položky. nasledne som vytvoril pohladavku na 481,58 ktorá bola uhradná vyššie uvedeným príjmovým dokladom v pen. denníku ako príjem za predaj tovaru.