jaxso
29.10.08,23:14
Zdravim,

ako podnikatel tento rok prekrocim obrat 1,5 miliona a bude sa musiet od noveho roka registrovat ako platca DPH. Momentalne podnikam na zivnost. Moja otazka znie: Ak tesne pred koncom roka uplne zrusim zivnost, a hned po novom roku si zalozim s.r.o, budem sa aj tak musiet prihlasit ako platca DPH ? Alebo ak zrusim terajsiu zivnost a po novom roku si hned urobim novu zivnost ???

Dakujem za odpoved.
S pozdravom
J.
Jana Acsová
30.10.08,08:29
...ako podnikatel tento rok prekrocim obrat 1,5 miliona a bude sa musiet od noveho roka registrovat ako platca DPH. Momentalne podnikam na zivnost. Moja otazka znie: Ak tesne pred koncom roka uplne zrusim zivnost, a hned po novom roku si zalozim s.r.o, budem sa aj tak musiet prihlasit ako platca DPH ?
Obrat by dosiahla zdaniteľná osoba, ktorá by ku dňu povinnej registrácie už neexistovala (FO). Nemala by teda mať žiadne zdaniteľné obchody a registrácia by nemala zmysel. Povinnosť by nevznikla.

Alebo ak zrusim terajsiu zivnost a po novom roku si hned urobim novu zivnost ?

Tak toto podľa môjho názoru nie je riešenie. Zdaniteľná osoba bude stále tá istá a u nej sa skúma obrat 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov. Je jedno, že došlo k zruženiu živnosti a vytvoreniu novej. To podľa môjho názoru nezmení pohľad na výpočet obratu pre účely povinnej registrácie, ktorý táto osoba dosiahla. FO je vždy tá istá osoba, bez ohľadu na predmet jej činnosti.
jaxso
30.10.08,10:47
Takze ked som to pochopil spravne, ak na sklonku roka zrusim zivnost a ked si zalozim s.r.o hned po novom roku tak sa nemusim registrovat ako platca DPH.....to je super, usetrim 300 000 :) Dakujem Vam za odpoved!
zajo
30.10.08,13:50
Takze ked som to pochopil spravne, ak na sklonku roka zrusim zivnost a ked si zalozim s.r.o hned po novom roku tak sa nemusim registrovat ako platca DPH.....to je super, usetrim 300 000 :) Dakujem Vam za odpoved!
Nechcem ti kaziť radosť ale pri ukončení živnosti musíš dať do základu dane aj neuhradené pohľadávky a nespotrebované zásoby. S týmto si tiež pri tom ušetrení počítal?
ekopo
30.10.08,13:53
Mám stále pocit, že zadávateľ otázky sa domnieva že na "platcovstvo" DPH má vplyv celý kalendárny rok a nie 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.

A čo sa týka toho, ako sa "vyhnúť" platcovstvu DPH? Jednoducho. Treba rozložiť podnikateľskú činnosť na 2 podnikateľské subjekty. To znamená založiť s.r.o. a súbežne podnikať aj ako FO.