radowan1
30.10.08,07:37
Dobrý deň, kúpil som v tomto roku (marec) nehnuteľnosť (byt), ktorú následne prenajímam. Nechcem si uplatňovať paušálne výdavky, pretože len obyčajné inkaso predstavuje viac ako 40 percent príjmov. Zaujala ma však možnosť odpisovania. Mám preto zopár otázok:

A) Som živonostník, neplatca DPH. Mám príjmy z prenájmu tejto nehnuteľnosti. Čo musím urobiť, aby som mohol nehnuteľnosť odpisovať?
Treba ju zaradiť do obchodného majetku? Ak áno, ako to urobím?
Čo sa odpisovania týka, môžem odpisovať aj inak ako rovnomerne?
Koľko rokov odpisujem?
Aký odpis si môžem uplatniť prvý rok?
Do bytu bola montovaná skriňa v hodnote 35000Sk. Odpisovať to? Ak áno, tak ako?
Ak si skrátim príjmy z prenájmu o 24900sk (nezdaniteľná časť), musím nejako krátiť aj výdavky?
Ak sa rozhodnem byt predať, z čoho budem platiť daň z príjmov? Predajná cena mínus zostatková hodnota?
Ak by som sa dani z príjmu pri predajni nehnuteľnosti chcel vyhnúť, čo musím urobiť? Stačí ak posledných 5 rokov nebudem nehnuteľnosť odpisovať? Alebo ju mám vyradiť z obchodného majetku? To sa zas ako robí?

B) Nie som živnostník a mám príjmy zo závislej činnosti. Mám tie isté otázky:
Čo musím urobiť, aby som mohol nehnuteľnosť odpisovať?
Aký odpis si môžem uplatniť prvý rok?
Do bytu bola montovaná skriňa v hodnote 35000Sk. Odpisovať to? Ak áno, tak ako?
Ak sa rozhodnem byt predať, z čoho budem platiť daň z príjmov? Predajná cena mínus zostatková hodnota?
Ak by som sa dani z príjmu pri predajni nehnuteľnosti chcel vyhnúť, čo musím urobiť? Stačí ak posledných 5 rokov nebudem nehnuteľnosť odpisovať? Alebo ju mám vyradiť z obchodného majetku? To sa zas ako robí?

C) Vlastníkom bytu je manželka, tá je ako jediná uvedená v katastri. Ona uzatvára zmluvy na svoje meno s nájomníkmi, na jej meno idú všetky výdavky. Môžem si príjmy-výdavky z prenájmu nehnuteľnosti dať do daňového priznania ja? Alebo to musí byť ona, keďže jej meno figuruje všade?


Priatelia, za rady vám vopred ďakujem... veľmi by ste mi zodpovedaním týchto otázok pomohli... :)
Zoltán Kovács
30.10.08,06:53
Skús pozrieť nasledovné linky:

http://www.porada.sk/blog.php?b=29

A tu je súhrn tém týkajúcich sa tvojich otázok:

http://www.porada.sk/t74206-temy-ohladne-dane-z-predaja-a-prenajmu-nehnutelnosti.html
radowan1
30.10.08,07:12
Vdaka... zatial som si precital Tvoj blog, bol skutocne velmi uzitocny... zarazilo ma vsak toto: "V tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo."

Uff... normalne jednoduche uctovnictvo? A ked je napriklad faktura, ktora ma ist do nakladov, nemusi byt na nej napriklad DIC tejto osoby? (ak nejde o zivnostnika)

Oki, idem citat dalej...