betty
30.06.04,14:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s takouto faktúrou:
- za služby, ktoré spadajú do §15 ods.8 z iného ČŠ EÚ (ČR)
(daň si vyrátam sama: nárok - odpočet = 0)
- dátum dodania služby: 05.05.
- dátum prijatia faktúry: 15.05.
- nezahrnula som ju do daň.priznania za 05/2004

Kurzom ktorého dňa ju prepočítam (pre daň.priznanie)?
Ďakujem.
VieraM
30.06.04,13:01
Podľa mňa kurzom 5.5. Bolo je treba zahrnuť do daň.priznania za 05/2004 aj keď daňový dopad na DPH je nulový ale treba to uvádzať jak na vstupe tak na výstupe.
Luckasari
30.06.04,16:08
suhlasim, bolo treba prepocita kurzom NBS 05.05. a uviest v DP 5/2004
betty
30.06.04,19:24
Do daňového priznania za 5/2004 som to nezahrnula preto, lebo došlé faktúry sa u nás odsúhlasujú - a to niekomu trvá ...

Držala som sa nového poučenia:
....Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane...

Opravujem sa. Práve som si všimla, že som nesprávne uviedla dátum prijatia faktúry 15.06.

Ďakujem.
Luckasari
30.06.04,19:46
ano, ale v takomto pripade ste uz musela mat podane danove priznanie do 15.06., ak ste ho podane nemala, tato fa mala byt zahrnuta do DP 5/2004, alebo si potom musite prijatie faktury presunut po termine podania danoveho priznania, aby to bolo uznatelne
betty
01.07.04,08:08
Ja som to pochopila takto:

...Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) (obdržím faktúru 15.06. - do podania DP:05/2004), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane (dátum dodania služby:05.05 a nezahrnula som to do DP: 05/2004), môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal (obdržala som ho 15.06. - zahrniem ho do DP:06/2004). Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane (nepodávam dodatočné DP:05/2004).

Neviem, či som to pochopila správne. Ďakujem všetkým za pomoc.
Beata
01.07.04,08:17
Betty, dobre ste to pochopili. Je to presne tak. A keby ste tú faktúru obdržali povedzme 02.07.04, tak ju môžete zahrnúť do DP DPH v 07/04.
betty
01.07.04,08:23
Ďakujem a akým kurzom ju teda prepočítam a zahrniem do DP:06/2004?
betty
01.07.04,08:27
Ešte sa mi nepáči veta:

...Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane. Nemalo by tam byť opravné?
Luckasari
01.07.04,08:42
opravne danove priznanie sa podava do terminu na podanie danoveho priznania, dodatocne, ak menim danove priznanie, ktore uz je po termine
napr. DP 5/2004 podam 15.06., 17.06. zistim, ze je zle, podam opravne DP,
ak zistim 26.06. ze je zle, podavam dodatocne danove priznanie k maju
betty
01.07.04,08:45
Sedí vec - beriem späť - zamenila som si termíny.
Ďakujem.
Zauzana
01.07.04,09:02
Ja by som to riešila jednoznačne podaním dodatočného DP...myslím, že dňom dodania služby /5.5.2004/pri službách podľa §15 odst.8 vzniká zároveň povinnosť "samozdanenia" v inom členskom štáte...takže, účtovne povedané dňa 5.5.2004 treba naučtovať povinnosť odviesť daň /Dal 343/...a keď si zapíšem, že som prijala FD až v júni, uplatním si odpočet až v júni /MD 343/.
Nooo, radšej by som ju v dodatočnom DP prijala v máji...:-)), moja daňová povinnosť by bola 0.
PS: Kompetentní nech kompetentne pristupujú k odsúhlasovaniu faktúr :rolleyes:

Pekný deň všetkým ... :)
Luckasari
01.07.04,09:15
Betty - prepocet kurzom zo dna dodania, t.j. 05.05.
v junovom danovom priznani je to OK - vid usmernenie ministerstva financii zo dna 10.06.2004
ale podla mna, ak bolo danove priznanie podane po 15.06., tak ta fa mala byt zahrnuta do DP 5/2004, v tomto pripade by som si opravila prijem faktury do firmy na datum po termine podania danoveho priznania
betty
01.07.04,09:28
Zauzana, asi máš pravdu. Škoda, že služby z ČŠ EÚ zákon podrobnejšie nerieši ako napr. nadobudnutie tovaru.

Naša firma sa zaoberá výrobou videozáznamov (výroba filmov, reklamných spotov a pod.). Ja ako účtovníčka si neviem odkontrolovať, či všetky služby, ktoré sme prijali napr. v máji sú aj vyfakturované. Doteraz sme to praktizovali tak, že sme si uplatnili DPH vtedy, kedy sme doklad obdržali. Problém vznikne asi len zo službami z EÚ v prípade samozdanenia.

Ďakujem za pomoc.
Veselá
01.07.04,09:30
Súhlasím so Zauzana daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby a presunom daňovej povinnosti musí daň odviesť odberateľ v SR. Teda musí si službu samozdaniť
a to v máji. Odpočet si môže uplatniť podľa zaúčtovania. Ale daň musí odviesť podľa vzniku daňovej povinnosti.
betty
01.07.04,10:18
A viete mi niekto poradiť čo v prípade, ak mi faktúra príde 26.06. a deň dodania služby na faktúre bude napr.: 31.05.?
Zauzana
01.07.04,18:11
Noo, myslím, že v tomto prípade nemáš na výber, Betty, povinnosť odviesť daň musí byť v májovom DP a nárok na odpočet až v júni...
Podľa predmetu činnosti spoločnosti, ktorú účtuješ sme "kolegyne" :) A čo sa týka obehu dokladov a informácií celkom chápem tvoju situáciu, ja tak isto čakám až do poslednej chvíle, len aby sa mi pozbierali všetky faktúry z ČR, Nemecka, Rakúska...ale myslím, že časom sa to všetko utrasie a bude to fungovať...len aby "kompetentní" včas podpisovali, asi im treba vysvetliť že doba sa zmenila... :eek:
Všetkým pekný večer... :)
betty
14.07.04,08:59
Chcela by som sa ešte opýtať či sa ma týka samozdanenie aj vtedy, ak mi službu poskytuje ČR (neplatiteľ DPH). V zákone (§69 ods.3) sa totiž hovorí, že:

"Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu ..."

Vopred ďakujem za pomoc a prajem pekný deň
betty
20.07.04,10:12
Možete mi niekto poradiť?

Chcela by som sa ešte opýtať či sa ma týka samozdanenie aj vtedy, ak mi službu poskytuje ČR (neplatiteľ DPH). V zákone (§69 ods.3) sa totiž hovorí, že:

"Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa §15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu ..."

Vopred ďakujem za pomoc a prajem pekný deň
Luckasari
20.07.04,10:34
ano, aj vtedy si to samozdanujeme, ja som sa na to pytala na skoleni, lebo som mala taky pripad, a skolitelka mi to potvrdila
nezalezi na tom, ci on je platitel, alebo nie je, ale ja som platitel DPH, takze samozdanenie, presne podla §69 ods. 3, je tam napisane zahranicna osoba alebo osoba z tretieho statu, nie platitel dane
betty
20.07.04,11:01
Ďakujem. Betty