kanianka
30.10.08,09:04
Mám 3 otázky: 1 môže zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady ., zamestnancovi za použitie vozidla kde v TP je ako držiteľ zapísaná firma manžela a kto platí cestnú daň?

2 . Cestnú daň platí zamestnávateľ ak vypláca náhrady za použitie súkr. mot. vozidla kde je ako držiteľ zapísaný zamestnanec ale čo ak je ako držiteľ zapísaný manžel/iný príbuzný/ môže sa v tom prípade vyplatiť "cesťák" a platí sa cestná daň

3 ako je to s oznamovacou povinnosťou treba zakaždým oznámiť na DU použitie vozidla v súvislosti s pracovnými cestami? potom oznámiť ukončenie
a čo keď zamestnanec bude používať vozidlo s prestávkami každý 2 mesiac veď to budem stále len písať oznámenia na DU

Ďakujem za každú radu
azla
30.10.08,08:35
Mám 3 otázky: 1 môže zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady ., zamestnancovi za použitie vozidla kde v TP je ako držiteľ zapísaná firma manžela a kto platí cestnú daň?

2 . Cestnú daň platí zamestnávateľ ak vypláca náhrady za použitie súkr. mot. vozidla kde je ako držiteľ zapísaný zamestnanec ale čo ak je ako držiteľ zapísaný manžel/iný príbuzný/ môže sa v tom prípade vyplatiť "cesťák" a platí sa cestná daň

3 ako je to s oznamovacou povinnosťou treba zakaždým oznámiť na DU použitie vozidla v súvislosti s pracovnými cestami? potom oznámiť ukončenie
a čo keď zamestnanec bude používať vozidlo s prestávkami každý 2 mesiac veď to budem stále len písať oznámenia na DU

Ďakujem za každú radu

1. Cestovné náhrady môže vyplácať. Zamestnávateľ nie v danom prípade daňovníkom dane z MV.

2. V tomto prípade tiež nie je daňovníkom dane z MV zamestnávateľ.

3. Oznámovacia povinnosť v tomto prípade nevzniká.


Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ vtedy, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi podľa zákona č. 2832/2002 o Z.z. o cestovných náhradach za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. - pozri § 85, odst. 2 a

Oznámovacia povinnosť sa nevzťahuje na daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. - pozri § 90, odst.2
Chobot
30.10.08,09:26
Mám 3 otázky: 1 môže zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady ., zamestnancovi za použitie vozidla kde v TP je ako držiteľ zapísaná firma manžela a kto platí cestnú daň?

2 . Cestnú daň platí zamestnávateľ ak vypláca náhrady za použitie súkr. mot. vozidla kde je ako držiteľ zapísaný zamestnanec ale čo ak je ako držiteľ zapísaný manžel/iný príbuzný/ môže sa v tom prípade vyplatiť "cesťák" a platí sa cestná daň

3 ako je to s oznamovacou povinnosťou treba zakaždým oznámiť na DU použitie vozidla v súvislosti s pracovnými cestami? potom oznámiť ukončenie
a čo keď zamestnanec bude používať vozidlo s prestávkami každý 2 mesiac veď to budem stále len písať oznámenia na DU

Ďakujem za každú radu

Ja len k tej 3 otázke - daň platíš až po uplynutí roka a len za tie mesiace, kedy sa auto zamestnanca používalo. Ale ak to má súvis s otázkou č. 1 a 2, pokiaľ tam nie je zapísaný zamestnanec, tak daň firma neplatí. Len keby tam bol zapísaný zamestnanec.