IvanaK
17.05.05,12:50
Dobrý deň,som tu nová a veľmi Vás prosím o pomoc s nasledovným: mám známu, ktorá od januára popri zamestnaní poberá starobný dôchodok. Potrebovala by som informáciu, či môže zamestnávateľ od nej požadovat doklady od Soc. poisťovne o výmere dôchodku a zároveň či s ňou môže kedykoľvek ukončiť pracovný pomer?
Prípadne aké doklady je povinná predložit svojmu zamestnávateľovi?
Ďakujem
Velettka
17.05.05,11:14
Myslím,že to potvrdenie potrebuje kôli tomu aby si to overil, lebo za dôchodcu starobného sa odvádzajú iné odvody do sociálnej ako za normálneho zamestnanca. Takze by mala doniest potvrdenie, ze jej je vyplácaný starobný dôchodok. A pracovný pomer s nou môze ukoncit tak ako s normálnym zamestnancom, normálne ide na pracovný pomer? a zvyšok je len na dohode medzi nou a zamestnávateľom ....

.. a nahlási poisťovňu zdravotnú, aby vedel zamestnávateľ kam má za ňu odvádzať odvody ....
IvanaK
17.05.05,11:25
Ďakujem veľmi pekne:)
Velettka
17.05.05,11:27
:-)) neni zač ...




Ďakujem veľmi pekne:)
JanaF
03.06.05,11:27
Pekny den. Potrebovala by som poradit, pretoze nevidim do tejto problematiky, ci pracujuci dôchodcovia maju obmedzenie, co sa tyka platu? Je tam stanovena nejaka hranica, kolko mozu zarabat a nasledkom toho, ked su zamestnani napriklad na Dohodu, prip. Pracovnu zmluvu sa im krati starobny dochodok? Ako to v skutocnosti funguje?
Palino
03.06.05,11:42
Dôchodcovia môžu zarábať koľko im zaplatia, nie je tam žiadne obmedzenie výšky príjmu. A dôchodok dostanú celý. Nikde to nemusia nahlasovať ani oni, ani zamestnávateľ.
JanaF
03.06.05,11:47
To Palino: To si ma potesil a ako je to bude na konci pri rocnom zuctovani? Este to by ma zaujimalo. Vie mi niekto pomoct?
Palino
03.06.05,12:47
U dôchodcov je to presne tak ako u každého iného, len nemajú nárok na odpočítateľnú položku. Podá daňové priznanie a keď má príjem, ktorý presiahne výšku, keď by mal platiť aj do zdravotnej poisťovne, tak urobí aj ročné zúčtovanie do zdrav. poisťovne (neviem teraz rýchlo výšku do ZP).
JanaF
03.06.05,12:52
To Palino: Aku vysku? Alebo ma vies usmernit, kde ju najdem? Existuju uz usmernenia, co sa tyka rocneho zuctovania na zdravotne poistenie? Ale to by som chcela od nasich p. poslancom asi velmi vela...:D
dada 1
03.06.05,13:12
To Palino: Aku vysku? Alebo ma vies usmernit, kde ju najdem? Existuju uz usmernenia, co sa tyka rocneho zuctovania na zdravotne poistenie? Ale to by som chcela od nasich p. poslancom asi velmi vela...:DPísal o tom na porade p.Mihál skús si v hľadaní zadať Dôchodca,Dovp a ZP
Palino
03.06.05,13:50
Pán Mihál písal o tomto aj v http://mihal.blog.sme.sk, skús si to tam nájsť, ja viem teraz rýchlo len, že je to niečo nad 80 000,-- Sk.
A aj na Porade je okolo toho už v téme o Nový zákon o zdrav. poistení.
saman
05.06.05,06:39
Ahojte!:)
Riesim problem ohladom starobneho dochodku a odvodov. Poprosim o radu, ak s tym mate niekto skusenosti.
1. Zamestnancovi bol priznany starobny dochodok od 5.1.2005. Odvody do soc.poistovne (invalidne poistenie a poistenie v nezamestnanosti) sa odvedu za zamestnanca aj zamestnavatela v tomto pripade len zo mzdy pripadajucej v januari na 2 dni?
Priklad: hruba mzda 15000+odmena 5000, mzda spolu 20000/21*2. (v januari bolo 20 prac.dni a jeden sviatok) T.j. vymeriavaci zaklad pre IP a PvN = 1905,- Sk
2. Ked zamestnanec ziadal o starobny dochodok predkladal sa socialnej poistovni aktualny evidencny list dochodkoveho zabezpecenia, kde sa uviedol aj vymeriavaci zaklad za vyssie uvedene dva dni, avsak len z hrubej mzdy 15000,- Sk, t.j. 15000/21*2 = 1429,- Sk, pretoze sa este nevedelo, ze bude v januari aj odmena.
Otazka znie, ci v januári 2005 bude vymeriavaci zaklad na IP a PvN 1429,- Sk (vid.bod 2) alebo 1905,- Sk (vid.bod 1). Alebo priznanie dochodku bude mat dopad na odvody az od nasledujuceho mesiaca, t.j. februar 2005?
Dakujem!