macula
30.10.08,10:28
Ahojte poraďáci,
mám došlú faktúru za prepravu od polského prepravcu platcu DPH v Poľsku, ktorý vykonal prepravu z Poľska na Slovensko.Faktúra je vystavená bez DPH.Samozdaňujem?
macula
30.10.08,09:55
Poradíte?
Jana Acsová
30.10.08,10:19
Áno.
macula
30.10.08,10:28
Ďakujem a ešte keď mám faktúru za prepravu od maďarského prepravcu, ktorý vykonal prepravu z Maďarska na Slovensko a fakturoval prepravu s DPH, lebo nemá pridelené IČ DPH pre EÚ, ale je len platca DPH v Maďarsku, ako postupujem v tomto prípade?Samozdaňujem celú sumu aj s maďarskou DPH?
Jana Acsová
30.10.08,10:36
Ďakujem a ešte keď mám faktúru za prepravu od maďarského prepravcu, ktorý vykonal prepravu z Maďarska na Slovensko a fakturoval prepravu s DPH, lebo nemá pridelené IČ DPH pre EÚ, ale je len platca DPH v Maďarsku, ako postupujem v tomto prípade?Samozdaňujem celú sumu aj s maďarskou DPH?Mne sa javí, že predmetná preprava mala byť vždy bez maďarskej DPH, nakoľko miestom dodania služby je Slovensko - odberateľ je identifikovaný pre daň na Slovensku a preprava je intrakomunitárna t.j. medzi členskými štátmi EÚ. Ak miestom dodania nie je Maďarsko, preprava sa tam nemala ani zdaňovať. Predmetná preprava je predmetom dane na Slovensku a podlieha samozdaneniu (iba základ dane).
Muška
30.10.08,11:02
Ďakujem a ešte keď mám faktúru za prepravu od maďarského prepravcu, ktorý vykonal prepravu z Maďarska na Slovensko a fakturoval prepravu s DPH, lebo nemá pridelené IČ DPH pre EÚ, ale je len platca DPH v Maďarsku, ako postupujem v tomto prípade?Samozdaňujem celú sumu aj s maďarskou DPH?

Ak vykonal prepravu z Maďarska do SR pre odberateľa, ktorý nemá pridelené IČ pre DPH, tak vyfaktúruje prepravu s maďarskou DPH.

Ak vykonal prepravu z Maďarska do SR pre odberateľa, ktorý má pridelené IČ pre DPH, tak vyfaktúruje prepravu bez DPH.

trošku zo zákona:
§ 16


(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

P.S.
Aspon si myslím, že je to tak ako píšem podľa nášho zákona o DPH.
Keďže sa furt "približuje" k 6. smernici, tak dúfam, že to podobne ako u nás platí aj v Maďarsku.
Jana Acsová
30.10.08,11:09
Ak vykonal prepravu z Maďarska do SR pre odberateľa, ktorý má pridelené IČ pre DPH, tak vyfaktúruje prepravu bez DPH.

Rovnako vychádzam z ustanovenia § 16 ods. 1 ZDPH.
macula
30.10.08,11:46
Veď práve my sme platcovia DPH na Slovensku, ale ten prepravca je platca DPH iba v Maďarsku, že nemá pridelené IČ DPH pre EÚ, a preto že vraj musí fakturovať s maďarskou DPH.Takto to vyfakturoval a nechce opraviť faktúru, aby to bolo bez DPH. Takže ja samozdaňujem cenu bez DPH?
Muška
30.10.08,11:58
Veď práve my sme platcovia DPH na Slovensku, ale ten prepravca je platca DPH iba v Maďarsku, že nemá pridelené IČ DPH pre EÚ, a preto že vraj musí fakturovať s maďarskou DPH.Takto to vyfakturoval a nechce opraviť faktúru, aby to bolo bez DPH. Takže ja samozdaňujem cenu bez DPH?
Macula,
veď čítaj §
Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa /to ste vy/, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom /ste registrovaný v SR/, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát , ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná tzn., že miestom dodania je v Tvojom prípade SR.

tzn., že ak ste si u maďarského prepravcu objednali prepravu POD SVOJIM IČ pre DPH, ktoré máte pridelené v SR, tak vám mal maďarský prepravca vystaviť fa bez DPH s odvolávkou na "prenesenie DPH" na vás.

Možno maďarský prepravca nevie, že máte pridelené IČ pre DPH.
macula
30.10.08,12:22
Macula,
veď čítaj §
Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa /to ste vy/, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom /ste registrovaný v SR/, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát , ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná tzn., že miestom dodania je v Tvojom prípade SR.

tzn., že ak ste si u maďarského prepravcu objednali prepravu POD SVOJIM IČ pre DPH, ktoré máte pridelené v SR, tak vám mal maďarský prepravca vystaviť fa bez DPH s odvolávkou na "prenesenie DPH" na vás.

Možno maďarský prepravca nevie, že máte pridelené IČ pre DPH.
To ja viem, že mal fakturovať bez DPH, ale nefakturoval a pritom vie, že sme platci DPH- je to uvedené na faktúre. A keďže to nechce opraviť, ja to musím uviesť aj tak do DP DPH, len či mám brať pre samozdanenie cenu bez DPH?
Muška
30.10.08,12:28
Podľa mňa:
....treba ho požiadať listom o opravu faktúry

....samozdanenie vykonať iba zo základu /bez maďarskej DPH/

....a taktiež do výdavkov sumu bez DPH /maďarské DPH bude nedaňový výdavok/
macula
30.10.08,12:40
Ďakujem
Danielka
07.11.08,07:51
Ahojte, mám taký prblém, faktúru máme od belgického prepravcu, ktorý viezol tovar z Belgicka do nášho skladu v SR. Belgický prepravca je platca DPH v Belgicku a my sme platci v SR. Tovar je ale z tretej krajiny, v Belgicku sme ho preclili. Cena prepravy vstúpila do základu dane pre DPH v Belgicku a daňový zástupca v Belgicku odviedol daň.
Teraz neviem, či faktúru od prepravcu máme ešte samozdaniť u nás v SR.


Ďakujem.
Kolejová
22.03.10,07:56
Faktúra za prepravu: začiatok prepravy v DE, koniec prepravy tiež v DE. Faktúra od DE platiteľa pre platiteľa v SR je vystavená bez DPH. Samozdaňovať alebo nie ?
Kolejová
22.03.10,10:48
Posúvam ...
Najka
21.08.12,10:53
Ahojte, mam jednu fakturu z ČR bez DPH za stroj z aprila, druha je z júla za prefakturaciu dopravy stroja z Číny do ČR. Tovar nám z ČR priviezla v auguste slovenská firma. Ako vysporiadať DPH?
Najka
24.08.12,06:25
posúvam...
Ejo
29.10.12,12:35
Dobrý deň. Ako platca DPH som nadobudla tovar z EU tiež od platcu DPH, faktúra bola bez maďarskej DPH, tu som samozdanila a uplatnila odpovčet. Ale dodavateľ z MR mi vystavil faktúru za dodanie tovaru z MR na Slovensko, tiež bez DPH. Samozdaňujem presne tak ako tovar aj s nárokom na odpočet, alebo táto preprava ide do iného riadku DP DPH?
Ďakujem pekne.