timejka200
30.10.08,11:45
viete mi poradiť ked si v pozerám,v programe stavy účtov prečo mi na 604,601 vychádza mínus? čo robím zle? poradí niekto?
Gabi03
30.10.08,10:49
viete mi poradiť ked si v pozerám,v programe stavy účtov prečo mi na 604,601 vychádza mínus? čo robím zle? poradí niekto?

Aký program používaš? Konečné zostatky bývajú aktívne alebo pasívne. Tržbové účty sú pasívne, takže KZ majú na strane D, t.z., pokiaľ výkaz o konečných stavoch nemáš rozdelené na MD a D, tak to mínus znamená, že konečný zostatok je na strane D.
V opačnom prípade je ešte možnosť, že si predala menej, ako napr. vydobropisovala, uplatinla skonto pre odberateľov, a pod.
timejka200
30.10.08,11:18
no ja program MRP win nerozumiem mu nikedy lebo aj DPH na začiatku roka sme dávali mínusom 850 000 pritom to malo byť aktívne ako to urobiť aby mi to správne zobrazovalo? vieš poradiť?
Antonia1
30.10.08,11:34
no ja program MRP win nerozumiem mu nikedy lebo aj DPH na začiatku roka sme dávali mínusom 850 000 pritom to malo byť aktívne ako to urobiť aby mi to správne zobrazovalo? vieš poradiť?
účet 343 DPH je aktívny vtedy, keď máš nadmerný odpočet t.j. že máš pohľadávku voči DÚ a vtedy v hlavnej knihe je bez znamenienka mínus, lebo zostatok je na strane MD
pasívny je vtedy, keď musíš ty zaplatiť DÚ a vtedy máš v hlav.knihe so znamienkom -, čiže zostatok je na strane D.
timejka200
31.10.08,07:32
no tak ked sme nahadzovali začiatočné stavy tak účet 343 bol v aktívach lebo ona to predtým viedla ručne...a do programu sme ho nahodili na účet 343 s mínusovým znamienkom..je to správne? asi nie? trošku nechápem ten program prečo nie je účet 343 ako aktívny? ako funguje tento program vlastne ? ako je to stými začiatoč. stavmi? poradíte?
timejka200
02.11.08,15:51
ako mám nahodiť začiatočný stav 343 ma byť aktívny ale v MRP WIN prečo je pasívny? mám ho nahodiť so znamienko mínus?
Stefan2005
02.11.08,17:22
ako mám nahodiť začiatočný stav 343 ma byť aktívny ale v MRP WIN prečo je pasívny? mám ho nahodiť so znamienko mínus?

Na samotnom účte 343 by nemal byť zásadne žiadny zostatok a teda ani počiatočný stav - účet 343 je jeden z tých účtov, kde sa "povinne žiada" analytika účtu...

Teda počiatočný stav by sa mala mať na AU 343/zúčt. so ŠR - a to podľa toho, aký je výsledný vzťah k ŠR. Ak máš daňovú povinnosť, počiatočný stav je na strane DAL, ak máš nadmerný odpočet, p.s. je na strane MáDať...

Ostatné je len vecou daného softvéru, ako zobrazuje účty hlavnej knihy. Je bežné, že pasívny účet (v našom prípade 343/AU) s zostatkom na strane MD a zobrazuje mínusom na strane DAL....
Gabi03
03.11.08,07:28
Na samotnom účte 343 by nemal byť zásadne žiadny zostatok a teda ani počiatočný stav - účet 343 je jeden z tých účtov, kde sa "povinne žiada" analytika účtu...

Teda počiatočný stav by sa mala mať na AU 343/zúčt. so ŠR - a to podľa toho, aký je výsledný vzťah k ŠR. Ak máš daňovú povinnosť, počiatočný stav je na strane DAL, ak máš nadmerný odpočet, p.s. je na strane MáDať...

Ostatné je len vecou daného softvéru, ako zobrazuje účty hlavnej knihy. Je bežné, že pasívny účet (v našom prípade 343/AU) s zostatkom na strane MD a zobrazuje mínusom na strane DAL....

:o Obávam sa, že daná štylizácia nie je práve najšťastnejšia.

Žiaden zostatok na 343 nie je možný. Vždy vzniká buď vlastná povinnosť, alebo nadmerný odpočet. Čiže SE má vždy nejaký zostatok.
Čo sa týka AE... vzťah k ŠR nie je povinnosť viesť na samostatnom AU, napriek tomu sa odporúča. ;)
timejka200
03.11.08,07:53
no tak ked sme nahadzovali začiatočné stavy tak tam bolo nejakých 800 tis, t. j nadmern ý odpočet a neviem ako to správne sme mali nahodiť do začiatočných stavov či so znamienkom mínus? alebo ako už mám z toho guláš poradí niekto?
Gabi03
03.11.08,07:54
no tak ked sme nahadzovali začiatočné stavy tak tam bolo nejakých 800 tis, t. j nadmern ý odpočet a neviem ako to správne sme mali nahodiť do začiatočných stavov či so znamienkom mínus? alebo ako už mám z toho guláš poradí niekto?

Nadmerný odpočet by mal mať konečný zostatok na strane MD.
timejka200
03.11.08,09:47
áno to viem ale v MRP Ked nahadzujem tak tam je účet 343 ako P pasívny..tak ako to tam mám nadefinovať? s mínusovým znamienkom?
Antonia1
04.11.08,08:08
áno to viem ale v MRP Ked nahadzujem tak tam je účet 343 ako P pasívny..tak ako to tam mám nadefinovať? s mínusovým znamienkom?
Áno, v programe MRP do poč. zostatkov s mínusovým znamienkom a potom zostatok v hl. knihe bude na strane MD
timejka200
06.11.08,15:53
takže správne som zadávala s mínusovým znamienkom? dakujem pekne