Inuska17
30.10.08,11:31
prosím Vás môže dodávateľ uvádzať na preddavkovej faktúre ceny bez DPH? Lebo keď ju zaplatím, prídem mi daň. doklad - faktúra, kde chcú odo mňa doplatok dph a náklady na distribúciu. Čo mi v predd. fa neuviedli.
Tweety
30.10.08,10:48
prosím Vás môže dodávateľ uvádzať na preddavkovej faktúre ceny bez DPH? Lebo keď ju zaplatím, prídem mi daň. doklad - faktúra, kde chcú odo mňa doplatok dph a náklady na distribúciu. Čo mi v predd. fa neuviedli. V preddavku má byť dph už zahrnutá.
Jana Acsová
30.10.08,10:52
prosím Vás môže dodávateľ uvádzať na preddavkovej faktúre ceny bez DPH?Môže.

Lebo keď ju zaplatím, prídem mi daň. doklad - faktúra, kde chcú odo mňa doplatok dph a náklady na distribúciu. Čo mi v predd. fa neuviedli.Platobné a cenové podmienky by mali byť dohodnuté vopred. Nedostatočná komunikácia vedie k nezrovnalostiam.
Vladimír Ozimý
30.10.08,10:55
prosím Vás môže dodávateľ uvádzať na preddavkovej faktúre ceny bez DPH? Lebo keď ju zaplatím, prídem mi daň. doklad - faktúra, kde chcú odo mňa doplatok dph a náklady na distribúciu. Čo mi v predd. fa neuviedli.

daňová povinnosť vzniká dňom prijatia preddavku (§19 ods. 4 zákona o DPH)
základom dane tvorí protihodnota ktorú požadujem od kupujúceho vrátane dane (§ 22 ods. 1) to znamená, že prijatá platba zakladá dodávateľovi vystaviť Fa na vznik daňovej povinnosti vo výške prijatého preddavku vrátane DPH. Nie je možné požadovať navýšenie v danom čase o DPH pretože ide o nesprávnu fakturáciu keďže nedošlo k poskytnutiu služby alebo dodaniu tovaru.
Jednoznačne má prijemca pracovať len s prijatou zálohu a nenavyšovať to o DPH.
Inuska17
30.10.08,12:20
Ďakujem p. Ozimnému, čo tým?
Inuska17
30.10.08,12:30
Ďakujem p. Ozimnému, čo tým?
teraz som si všimla, že na predfaktúre uviedli, že je to cena bez dph, ale úplne naspodu malými písmenami pod linkou. Ale je pravda, že oni sú povinný s prijatého preddavku splniť si daň. povinnosť. Ináč asi väčšina z Vás to pozná, sú to predfaktúry od poradcu.
evina
30.10.08,12:34
teraz som si všimla, že na predfaktúre uviedli, že je to cena bez dph, ale úplne naspodu malými písmenami pod linkou. Ale je pravda, že oni sú povinný s prijatého preddavku splniť si daň. povinnosť. Ináč asi väčšina z Vás to pozná, sú to predfaktúry od poradcu.
Máte aj Zmluvu?
ekopo
30.10.08,12:49
Na zálohej FA je jasne uvedené: cena predplatného je uvedená bez distibučných nákladov a 19 % DPH. PP to takto praktikuje už roky. Po úhrade zálohy vystavia FA ktorá má všetky náležitosti. Zmluvné podmienky sú vlastne uvedené na zálhohovej FA.
Vladimír Ozimý
30.10.08,13:01
Na zálohej FA je jasne uvedené: cena predplatného je uvedená bez distibučných nákladov a 19 % DPH. PP to takto praktikuje už roky. Po úhrade zálohy vystavia FA ktorá má všetky náležitosti. Zmluvné podmienky sú vlastne uvedené na zálhohovej FA.

o.k. ale predsa ja nemôžem sa tváriť ak mne niekto zaplatí preddavok že je bez DPH. Ak vystavujem preddavkovú faktúru mám tam zahrnúť aj DPH pretože mne môže vzniknúť pri prijatom preddavku len daňová povinnosť do výšky prijatého preddavku vrátane DPH (uviedol som hore § 22 ods. 1 kde je zadefinované že základ dane je predsa hodnota ktorú požadujem od kupujúcehoe ponížená o daň). V tomto prípade požadujem nejakú zálohu a ke%d ju príjmem mám ju ponížiť o daň a vyčísliť základ dane.
Teraz nebriem do úvahy distribučné náklady ak vznikli sú súčasťou základu dane pretože došlo k dodaniu služby...ale podľa mňa je to z pohľadu DPH riešené dosť zle...
ekopo
30.10.08,13:07
...ale neodporuje to žiadnemu §
je to záloha.....
Vladimír Ozimý
30.10.08,14:05
...ale neodporuje to žiadnemu §
je to záloha.....

odporuje to len čo tvorí základ dane § 22 ods. 1 takže tak...:)...
evina
30.10.08,14:15
§22 ods. 1 hovorí o dodaní tovaru alebo služby a v prípade zálohy k takémuto dodaniu nedošlo. U prijatého preddavku dochádza k daňovej povinnosti, ale nie k dodaniu a ak sa tak partneri dohodnú vo Zmluve /čo môže byť aj predfaktúra/, tak môžu byť v nej uvedené ceny bez DPH. Zaplatením tej faktúry, kde to bolo uvedené, že cena je bez DPH to odberateľ akceptoval.


teraz som si všimla, že na predfaktúre uviedli, že je to cena bez dph, ale úplne naspodu malými písmenami pod linkou. Ale je pravda, že oni sú povinný s prijatého preddavku splniť si daň. povinnosť. Ináč asi väčšina z Vás to pozná, sú to predfaktúry od poradcu.
Vladimír Ozimý
30.10.08,14:25
§22 ods. 1 hovorí o dodaní tovaru alebo služby a v prípade zálohy k takémuto dodaniu nedošlo

o.k. ak teda prijatie platby neberieme za dodanie tovaru a služby , čo je pravda, potom ale pri vystavení faktúry k prijatej zálohe musím faktúrovať len sumu čo som prijal nie? nemôžem predsa faktúrovať nad rámec prijatej zálohy ak nebola ešte dodaná služba ani tovar pretože ide o neoprávnené faktúrovanie? Ako môžem faktúrovať napr. 119000 Sk k prijatej zálohe 100 000 Sk. Vymyká sa to akejkoľvek logike pretože mne vznikla daňová povinnosť pri sto tisícoch a nie 119000 Sk. A myslím že § 22 osd. 1 ak aj nehovorí o prijatej platbe v konečnom dôsledku práve hovorí o tom...že to čo príjmem od kupujúcehoe je cena znížená o DPH...
Vladimír Ozimý
30.10.08,14:27
§22 ods. 1 hovorí o dodaní tovaru alebo služby a v prípade zálohy k takémuto dodaniu nedošlo. U prijatého preddavku dochádza k daňovej povinnosti, ale nie k dodaniu a ak sa tak partneri dohodnú vo Zmluve /čo môže byť aj predfaktúra/, tak môžu byť v nej uvedené ceny bez DPH. Zaplatením tej faktúry, kde to bolo uvedené, že cena je bez DPH to odberateľ akceptoval.

beriem že podmienky akceptoval ale podľa môjho názoru ja neviem prijať zálohu bez DPH...z pohľadu DPH pri zálohe sa nikdy nesmie vyčísliť DPH a podľa mňa prijatá platba je vždy vrátane DPH...nemôžem sa tváriť že som príjal zálohu vyššiu ako som v skutočnosti prijal...to je môj názor..
evina
30.10.08,14:28
o.k. ak teda prijatie platby neberieme za dodanie tovaru a služby , čo je pravda, potom ale pri vystavení faktúry k prijatej zálohe musím faktúrovať len sumu čo som prijal nie? nemôžem predsa faktúrovať nad rámec prijatej zálohy ak nebola ešte dodaná služba ani tovar pretože ide o neoprávnené faktúrovanie? Ako môžem faktúrovať napr. 119000 Sk k prijatej zálohe 100 000 Sk. Vymyká sa to akejkoľvek logike pretože mne vznikla daňová povinnosť pri sto tisícoch a nie 119000 Sk. A myslím že § 22 osd. 1 ak aj nehovorí o prijatej platbe v konečnom dôsledku práve hovorí o tom...že to čo príjmem od kupujúcehoe je cena znížená o DPH...

Zálohu môžem prijať na akékoľvek percento plnenia podľa dohody a oni v tej predfaktúre uviedli, že ide o cenu bez DPH.
evina
30.10.08,14:31
beriem že podmienky akceptoval ale podľa môjho názoru ja neviem prijať zálohu bez DPH...z pohľadu DPH pri zálohe sa nikdy nesmie vyčísliť DPH a podľa mňa prijatá platba je vždy vrátane DPH...nemôžem sa tváriť že som príjal zálohu vyššiu ako som v skutočnosti prijal...to je môj názor..

Oni sa netvária, že prijali vyššiu, fakturovali ďalej podľa dohody a žiadajú doplatok. Priznávam, že je to neobvyklý a pre mňa tiež nepochopiteľný spôsob ale ako myslím ekopo uviedol vyššie neodporuje to žiadnemu paragrafu.

P.s. Poučenie:Musíme čítať aj malé písmenka
Vladimír Ozimý
30.10.08,14:46
toto som našiel v usmernení DRSR

Daňová povinnosť pri prijatí platby pred dodaním tovaru alebo služby
4.1. Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, daňová povinnosť vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby (§ 19 ods.4 zákona o DPH). Ak platiteľ dane - dodávateľ tovaru alebo služby bude požadovať od odberateľa pred dodaním tovaru alebo služby úhradu celej dohodnutej ceny alebo úhradu časti dohodnutej ceny, potom dodávateľovi, platiteľovi dane, vznikne daňová povinnosť dňom prijatia platby. Daňová povinnosť mu v tomto prípade vzniká len v rozsahu prijatej platby. Daň sa vypočíta podľa vzorca: /(suma prijatej platby x 19) :119/.

výnimočne s nimi súhlasím lebo potvrdzujú teóriu :). Howk dohovoril som...prajem pekný deň

to znamená ak ja mám dohodnutú cenu síce bez DPH ak príjmem túto cenu odvediem DPH z prijatej sumy ak si ja idem niečo dofaktúrovať pred dodaním Tovaru alebo služby mal by som zase nedoplatok aj keď to považujem za DPH faktúrovať ako zálohu a zúčtovať danú prijatú zálohu...preto nechápem že si stanovia spôsob tak ako si stanovili...že úhrada zálohy bez DPH...pretože z pohľadu DPH nepoznám zálohu s DPH a bez DPH...zúčtovávam vždy len do výšky prijatej zálohy.
ekopo
30.10.08,14:58
beriem že podmienky akceptoval ale podľa môjho názoru ja neviem prijať zálohu bez DPH...príjmam celkovú sumu, ktorú v JU učtujem ako POZD a v PU 324 z pohľadu DPH pri zálohe sa nikdy nesmie vyčísliť DPH ani sa nevyčísluje a podľa mňa prijatá platba je vždy prečo vždy vrátane DPH...nemôžem sa tváriť že som príjal zálohu vyššiu ako som v skutočnosti prijal...to je môj názor..
A na základe prijatej platby vystavím bud doklad na účely DPH ak nebola služba / tovar dodaný v mesiaci, a ak bola následne služba / tovar dodaný vystavím FA, ktorá môže byť napr. nulová, môže byť na nej doplatok, resp. môže byť aj mínusová.