Inuska17
30.10.08,11:36
Ak zamestnávateľ chce platiť za zamestnanca plnú hodnotu stravných lístkov, ak nemám v SF dosť peňazí. Kde to zúčtovať na 527-osobitná analitika ako daň. neuznané, alebo 528?(mám na myslí 45% z hodnoty SL, lebo 55% si môže dať do daň. výdavkov)
Aljok
30.10.08,10:44
Nedaňové na 528.
Inuska17
30.10.08,10:47
Ďakujem, ja sa preto pýtam, lebo stretla som s názorov na 527/-iná analitika-ned-náklad.
Aljok
30.10.08,10:51
Ďakujem, ja sa preto pýtam, lebo stretla som s názorov na 527/-iná analitika-ned-náklad.
Na 527 idú zákonné sociálne náklady ako hovorí názov účtu.
Sociálne náklady presahujúce limit ustanovený v zákonoch účtuj na 528.
Tweety
30.10.08,10:51
Ďakujem, ja sa preto pýtam, lebo stretla som s názorov na 527/-iná analitika-ned-náklad.
Podľa postupov účtovania je správne účet 528.
..MARIA
30.10.08,11:26
Podľa postupov účtovania je správne účet 528.

Prajem krásny slnečný deň,
súhlasím , že na 528 ,. U podnikateľa je to nedaňový náklad, ale ako je to potom u zamestnanca? Má to ako naturálny príjem a zdaňuje sa mu to?
V tomto nemám jasno. niekto hovorí že sa to u zamestnanca zdaňuje a niekto, že nie.
Vie na túto otázku niekto správnu odpoved?
Ďakujem pekne
Mária.K.
30.10.08,11:41
Prajem krásny slnečný deň,
súhlasím , že na 528 ,. U podnikateľa je to nedaňový náklad, ale ako je to potom u zamestnanca? Má to ako naturálny príjem a zdaňuje sa mu to?
V tomto nemám jasno. niekto hovorí že sa to u zamestnanca zdaňuje a niekto, že nie.
Vie na túto otázku niekto správnu odpoved?
Ďakujem pekne
Podľa § 5 ods.7 písm. b) ZDP je od dane z príjmu oslobodená hodnota stravy
poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku, alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov.
Oslobodenie v tomto ustanovení nie je limitované výškou sumy, ktorú si zamestnávateľ môže dať do daňových výdavkov.
..MARIA
30.10.08,11:58
Zamestnávateľ si môže dať do daňových výdavkov v zmysle zákona o daniach z príjmov len 55% z hodnoty stravného ,ktoré mu prislúcha v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Tá posledná veta je potom zle formulovaná, nie? Mne v tomto prípade išlo o zamestnanca a nie zamestnávateľa.
Tweety
30.10.08,13:04
Zamestnávateľ si môže dať do daňových výdavkov v zmysle zákona o daniach z príjmov len 55% z hodnoty stravného ,ktoré mu prislúcha v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Tá posledná veta je potom zle formulovaná, nie? Mne v tomto prípade išlo o zamestnanca a nie zamestnávateľa.
Áno, daňovým výdavkom môže byť max. 55% z 98.-, všetko navyše je nedaňovým nákladom zamestnáv. U zamestnanca je ten nepeňažný príjem podľa spomínaného § 5 Zákona o dani z príjmu oslobodený od dane. Pozri sem:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,
Martin Mocko
30.10.08,13:32
Áno, daňovým výdavkom môže byť max. 55% z 98.-, všetko navyše je nedaňovým nákladom zamestnáv. U zamestnanca je ten nepeňažný príjem podľa spomínaného § 5 Zákona o dani z príjmu oslobodený od dane. Pozri sem:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov,

O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
Tweety
30.10.08,13:35
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
Ale v spomínanom § nie je žiaden limit.
Martin Mocko
30.10.08,13:45
Ale v spomínanom § nie je žiaden limit.

Viem..čítal som ho. Idem pokukať, či nemám nejaký odkaz v materiáloch :rolleyes:
Mária.K.
30.10.08,14:19
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.
Takýto výklad je v rozpore so zákonom o dani z príjmov.
Osobne mám v poznámkach poznačené zo školenia od Ing. Uharku - DRSR zo dňa 7.12.2005, kde uviedol, že:" zamestnanec má stravovanie ako nepeňažné plnenie oslobodené v akejkoľvek výške a z akéhokoľvek zdroja. Zamestnávateľ si však môže dať do daňových výdavkov len limitovanú výšku 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hod.
Takto je to vyložené aj v Usmernení MF SR zo dňa 18.2.2004, por. č. 2004/13, číslo 2634/2004-72.
Uverejnené bolo vo FS 13/2004.
..MARIA
30.10.08,14:28
O stravnom nad rámec som sa raz bavil s pracovníčkou DÚ a tá mala názor, že v prípade poskytnutia stravného nad rámec je suma nad rámec pre zamestnanca nepeňažným príjmom.

Nechápem pracovníkov DU-, pozrela som si zákon o dani z príjmov §5 odst.7 , kde je jednoznačne povedané že hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov je oslobodené. Takže na základe čoho, je to potom nepeňažným príjmom?
Jana Acsová
04.11.08,15:53
Takže na základe čoho, je to potom nepeňažným príjmom?
Nie je. Napr. diskusia spred viac ako troch rokov, obdobne to platí aj dnes:
http://www.porada.sk/t12290-stravne-listky-hradene-zamestnavatelom.html
laborcode
13.06.12,17:01
Prosim, poradte, ako uctovat stravne nad ramec 55%, ak ich poskytujeme docasne pridelenym zamestnancom a zaroven tu sumu nad ramec nam nasledne uhradi klient? Konkretne maju listky v sume 3,5EUR, 2,69 platime my a nasledne fakturujeme klientovi a 0,81 hradi zamestnanec.
Tweety
13.06.12,17:05
Prosim, poradte, ako uctovat stravne nad ramec 55%, ak ich poskytujeme docasne pridelenym zamestnancom a zaroven tu sumu nad ramec nam nasledne uhradi klient? Konkretne maju listky v sume 3,5EUR, 2,69 platime my a nasledne fakturujeme klientovi a 0,81 hradi zamestnanec.
Dala by som to rovnako na 527, len na inú analytiku.
Stefan2005
13.06.12,17:22
Dala by som to rovnako na 527, len na inú analytiku.

... všetko čo je nad zákonný rámec dávam na Ostatné sociálne náklady - 528.

Takže do 55% na 527, nad 55% na 528, čo platia ako pohľadávky (resp. ako pohľadávku pri fakturácii a mínus náklad)
dadasv
15.06.12,10:37
Stravné lístky pre zamestnancov á 2,85 €. Príspevok zamestnávateľa - daňový 2,09 €, príspevok zo SF 0,2 €, zvyšok príspevok zamestnávateľa - nedaňový. Platia sa z tohoto príspevku odvody alebo daň?
veronikasad
15.06.12,10:40
Stravné lístky pre zamestnancov á 2,85 €. Príspevok zamestnávateľa - daňový 2,09 €, príspevok zo SF 0,2 €, zvyšok príspevok zamestnávateľa - nedaňový. Platia sa z tohoto príspevku odvody alebo daň?
Aká je celková hodnota SL ?
dadasv
25.06.12,08:03
2,85 €
dadasv
25.06.12,08:04
Vie mi niekto odpovedať? (Celková hodnota SL je 2,85 €)
Tweety
25.06.12,08:05
Vie mi niekto odpovedať? (Celková hodnota SL je 2,85 €)
Stravné nad rámec je nedaňový nákladom spoločnosti. Nie je príjmom zamestnanca.
laborcode
16.01.13,08:25
prosim, vie mi niekto poradit, ako postupovat, ked zamestnanec odmietne podpisat Dohodu o zrazkach zo mzdy za stravne listky, cize nesuhlasi, aby sa mu zrazalo 45% z hodnoty listka?
Stefan2005
16.01.13,08:41
... vyinkasovať v hotovosti pri odovzdaní/prevzatí stravných lístkov