Hansa
30.10.08,12:02
Osoba, v ktorej domácnosti nie je motorové vozidlo, osoba sa nikdy nezaujímala o cestnú premávku, chce sa stať vodičom /vodičský kurz plánuje na február 2009/. Už teraz začína s prípravou. Ale otázka znie:
"Odkiaľ treba začať? Čo sa učiť ako prvé?"
Prispejte, prosím, s Vašimi skúsenosťami!:)
Bionda
30.10.08,11:19
Na kurze ho všetko naučia. :) a dajú potrebný materiál k naštudovaniu, pripravia na testy,
velvet
30.10.08,11:23
Nech si tá osoba kúpi auto ;-)
Myslím to vážne. Pretože keď skončí kurz úspešne, obdrží vodičský a potom do auta nesadne pár mesiacov, bol celý kurz oničom.
Evaman
31.10.08,10:20
Nech si tá osoba kúpi auto ;-)
Myslím to vážne. Pretože keď skončí kurz úspešne, obdrží vodičský a potom do auta nesadne pár mesiacov, bol celý kurz oničom.

Nuz ja myslim,ze prave naopak.Ono nikdy nie je na skodu, ked ma clovek vodicsky preukaz. Ja som si urobila vodicak a tiez som nemala auto.. Moja sesternica napr. tiez si urobila vodicak ked mala 18 rokov a zo zaciatku vobec nejazdila ale bohuzial, osud jej doprial, ze sa jej narodila postihnuta dcerka a odvtedy ten vodicak vyuziva kazdodenne. A neviem si predstavit, ze by pri vtedajsich vsetkych problemoch mala v tej situacii zvladnut este aj stres okolo "vodicaku". Ono clovek nikdy nevie kedy ho vyuzije.. a zvlast ked vezmem do uvahy , ze cely ten "ceremonial" okolo vodicaku je stale narocnejsi.. Uz to nie je tak ako kedysi v minulosti,ked absolvent presiel "par metrov" po hlavnej. Dnes su uz skusajuci komisari ovela prisnejsi , no a zvlast poniektori.. :rolleyes:;)
willma
31.10.08,12:25
Nuz ja myslim,ze prave naopak.Ono nikdy nie je na skodu, ked ma clovek vodicsky preukaz. Ja som si urobila vodicak a tiez som nemala auto.. Moja sesternica napr. tiez si urobila vodicak ked mala 18 rokov a zo zaciatku vobec nejazdila ale bohuzial, osud jej doprial, ze sa jej narodila postihnuta dcerka a odvtedy ten vodicak vyuziva kazdodenne. A neviem si predstavit, ze by pri vtedajsich vsetkych problemoch mala v tej situacii zvladnut este aj stres okolo "vodicaku". Ono clovek nikdy nevie kedy ho vyuzije.. a zvlast ked vezmem do uvahy , ze cely ten "ceremonial" okolo vodicaku je stale narocnejsi.. Uz to nie je tak ako kedysi v minulosti,ked absolvent presiel "par metrov" po hlavnej. Dnes su uz skusajuci komisari ovela prisnejsi , no a zvlast poniektori.. :rolleyes:;)Ťažko na cvičisku, ľahšie na bojisku- lebo dnešná premávka je už bohužial kto z koho.
Evaman
31.10.08,12:47
Nuz,je to veru tak. Bohuzial. Prave vcera som bola svedkom "retazovky".. asi 4 auta za sebou, odniesli si to posledne dve a vinnik,ktory to vsetko sposobil si akoby nic pokracoval dalej v jazde a vobec sa nezatazoval tym,ze sposobil dopravnu nehodu kedze jemu sa nic nestalo ani len skrabanec. Chudak ti dvaja co si to odniesli.
wagner
31.10.08,13:01
Tiež som si robila vodičák v čase, keď sa mi o aute ani nesnívalo. Občas mi dali kolegovia zajazdiť, keď boli na pivo.:D Potom som roky nesedela za volantom. Prišla iná doba, menila som pracovné miesto a tam vyžadovali vodičák. Asi chceli aby som ho aj využívala. Tak mi kolega dal dve hodiny jazdy autom - po dvadsiatich rokoch to bolo o tom, že som bola na tom tak isto, ako na prvej jazde. V tom zamestnaní som našťastie nemusela veľa jazdiť, auto mi dali do ruky tri krát a dosť - :D:D:D. Potom som zmenila zamestnanie a pol roka som si vozila šoféra závozníka, pokiaľ som sa odvážila ísť sama. Od vtedy už jazdím sama, ale už na svojom. Všetko chce prax a musím mať k volantu aj vzťah. Nie každý sa vie s ním skamarátiť a je jedno, či to je žena alebo muž. Niekto jazdí za to, že musí, niekto jazdí rád. Aj pre mňa je to zábava, len keby to auto jazdilo na vodu:D:D:---
dubak138
31.10.08,15:52
Z vlastnej skúsenosti inštruktora autoškoly stačí začať so štúdiom v autoškole lebo ako Hansa píše nemajú doma auto a o auto sa nikdy nezaujímala takže ťažko môže vedieť čo je pre ňu dôležité aby si preštudovala alebo sa naučila z učebnice o cestnej premávke v ktorej sú paragrafy pre vodiča nepoctatné a nemá jej to kto vysvetliť nieje len si to prečítať ale názorne vysvetliť aby to uchádzač o vodičské oprávnenie pochopil. A keďže nemá auto bude to ťažké aby to čo sa naučila v autoškole nezabudla, lebo autoškola z vás nespraví 100% šoféra to spraví prax ale najlepšie je začať jazdiť hneď po výcviku a pod dozorom nejakého skúseného vodiča.Čím ďalej sa to bude oddalovať tým sa viac zabudne a človek sa bude viac báť.
duves
31.10.08,17:34
Nech si tá osoba kúpi auto ;-)
Myslím to vážne. Pretože keď skončí kurz úspešne, obdrží vodičský a potom do auta nesadne pár mesiacov, bol celý kurz oničom.
Kto nejazdi, strati zručnosť. To je ako o treningu, kto netrenuje, nebude dobre hrat, behat atd.
Osobne som robil vodičak tesne pred mojim 18.rokom (1980). Vlastne auto som si kupil až tento rok a začal jazdil pred 4 rokmi tak dajako naozaj na služobnom. Samozrejme, s kondičkami pred tym (asi 6 hodin).
willma
31.10.08,18:03
súhlasím s kondičkami, ja som s nimi musela začať tiež, ale mám to o kúsok ťažšie po nepríjemnej skúsenosti, psychika robí svoje, aj keď som myslela, že blok je už za mnou.
duves
31.10.08,19:10
Blok si môžeme vyrobiť každy, len tu hranicu mame individualne nastavenu.
Ani nebudem opisovat, ake som mal bobky, co som pred 4 rokmi sa musel do toho zaučiť.
Hansa
03.11.08,06:04
Aj tak si myslím, že začať treba ešte pred vodičským kurzom. Aspoň vedieť značky, teóriu a potom ísť na križovatky. Veď v autoškole je viacero žiakov, a predsa inštruktor sa nebude individuálne venovať len jednému, ktorý trebárs nestíha.

A ešte jedna novinka: "Jedna pani povedala, že od nového roka má vodičák stáť cca 25000,- Sk?"
Teraz sa ceny pohybujú od 8000,- do 12000,- Sk. Žeby nás čakal až takýto
nárast ceny vodičského kurzu???
DanielaSL
03.11.08,06:42
Aj tak si myslím, že začať treba ešte pred vodičským kurzom. Aspoň vedieť značky, teóriu a potom ísť na križovatky. Veď v autoškole je viacero žiakov, a predsa inštruktor sa nebude individuálne venovať len jednému, ktorý trebárs nestíha.

A ešte jedna novinka: "Jedna pani povedala, že od nového roka má vodičák stáť cca 25000,- Sk?"
Teraz sa ceny pohybujú od 8000,- do 12000,- Sk. Žeby nás čakal až takýto
nárast ceny vodičského kurzu???

Absolútne s tebou nesúhlasím, že treba začať pred kurzom. Na kurze sa ti síce nebude nikto individuálne pri teórii venovať, ale vedia to tak dobre vysvetliť, že by si to sama...pokiaľ nemáš vzťah k autám nepochopila. Píšem to z vlastnej skúsenosti. Tiež sme nikdy auto nemali, jazdenie ma nebavilo, bála som sa v aute, ale okolnosti ma donútili ísť na vodičák. Prvý raz za volantom som sedela až pri prvej jazde. Keď chceš , zvládneš to aj bez nejakej predprípravy. Nemusíš sa báť, na to sú inštruktori, aby ťa to naučili..a skutočne...vedia to.:)
seat
05.11.08,20:53
Nuz,je to veru tak. Bohuzial. Prave vcera som bola svedkom "retazovky".. asi 4 auta za sebou, odniesli si to posledne dve a vinnik,ktory to vsetko sposobil si akoby nic pokracoval dalej v jazde a vobec sa nezatazoval tym,ze sposobil dopravnu nehodu kedze jemu sa nic nestalo ani len skrabanec. Chudak ti dvaja co si to odniesli.
Pri reťazovke ale aj pri bežnej nehode nie je na vine ten kto zastavil ale ten kto to neubrzdil a zozadu do neho napálil - tiež som mal tú česť vpálil do mňa passat - vyplatili mi to z jeho poistky ešte som aj zarobil (bohužiaľ je okolo toho dosť stresu)
seat
05.11.08,20:58
Aj tak si myslím, že začať treba ešte pred vodičským kurzom. Aspoň vedieť značky, teóriu a potom ísť na križovatky. Veď v autoškole je viacero žiakov, a predsa inštruktor sa nebude individuálne venovať len jednému, ktorý trebárs nestíha.

A ešte jedna novinka: "Jedna pani povedala, že od nového roka má vodičák stáť cca 25000,- Sk?"
Teraz sa ceny pohybujú od 8000,- do 12000,- Sk. Žeby nás čakal až takýto
nárast ceny vodičského kurzu???
O tej vysokej cene som počul už aj ja - dúfam že to nie je pravda alebo sa možno dám na vlastnú autoškolu, po získaní vodičaku treba jazdiť inak sa stratia návyky a osobne poznám osoby ktoré aj chceli jazdiť a časom mali stále väčší strach začať a nejazdia stále -
willma
06.11.08,05:40
to zvyšovanie je realita, tiež som to už počula z dvoch zdrojov z radov inštruktorov.
heja3
06.11.08,06:29
Joj, tak ste mi pripomenuli moje začiatky v šoférovaní. Bola som ako Hansa. Hoci doma sme mali Š120, tatko ju z ruky nedal. Keď som sa rozhodla, že si urobím vodičák, tak pristal, že pôjdeme do vinohradov trocha cvičiť. Keď mi to 2x zdochlo na 1, potom na 2 skackalo a nakoniec som škrkla prevodom (nedobre zošlapnutá spojka):D:D to nevydržal, a zakázal mi šoférovať, že až keď ma to naučia v autoškole. Na autoškole bol tiež problém s rozjazdom (mám ťažkú nohu):D:D:, ale to sa časom poddalo. A mimochodom moja úplne prvá jazda bola cez mesto na Babu a dole z Baby a do mesta. To bol adrenalín....:cool::cool::cool:Ale naozaj ma dobre naučili. A doteraz si pripomínam niektoré hlášky inštruktora....:)
kačkapoliačka
06.11.08,06:39
"to zvyšovanie je realita, tiež som to už počula z dvoch zdrojov z radov inštruktorov"
Ja som hľadala nejaké "zákonné" opodstatnenie tohto výroku, ale mám pocit, či to nerozširujú len autoškoly, aby si teraz pred eurom nahnali ľudí.
pa
judita1971
06.11.08,09:12
:D:D myslela som si, že prechádzame na euro, takže žiadnych 25000 SK ale prepočítať konverzným kurzom. :D

v júni som robila vodičák, v júli som kúpila auto.....v októbri parádne zaparkovala.... takto nájsť jednu pouličnú lampu vie len začiatočník. Zvládla som dobre hustú premávku, vydýchla som si pri parkovaní, len ten výdych bol taký veľký, že som urobila chybu na konci.
Evaman
06.11.08,09:12
Pri reťazovke ale aj pri bežnej nehode nie je na vine ten kto zastavil ale ten kto to neubrzdil a zozadu do neho napálil - tiež som mal tú česť vpálil do mňa passat - vyplatili mi to z jeho poistky ešte som aj zarobil (bohužiaľ je okolo toho dosť stresu)
Nuz teoreticky ano lebo vsak mame jazdit primeranou rychlostou a predvidat a prisposobit jazdu stavu vozovky a ... ale ked niekto predo mnou sliapne na brzdu ako blazon lebo zabudne,ze odbocuje a ja to neubrzdim, tak aj ked teoreticky budem na vine ja, si myslim ze ma to dost :mad:...
heja3
06.11.08,10:46
:D:D myslela som si, že prechádzame na euro, takže žiadnych 25000 SK ale prepočítať konverzným kurzom. :D

v júni som robila vodičák, v júli som kúpila auto.....v októbri parádne zaparkovala.... takto nájsť jednu pouličnú lampu vie len začiatočník. Zvládla som dobre hustú premávku, vydýchla som si pri parkovaní, len ten výdych bol taký veľký, že som urobila chybu na konci.

Nevyčítaj si to, to sa stane hocikomu, nielen začiatočníkovi. Stačí chvíľa nepozornosti a odnesú to plechy. Hlavne, že sa nikomu nič nestane.
Len pre príklad:
1) Minule ideme domov a pozeráme, susedove auto bolo preliačené vzadu v strede presne tak, ako by nacúval do lampy, a určite nie je začiatočník.....
2) Môj svokor (vodičák skoro 40 rokov) si požičal naše auto, išiel cúvať u brata do dvora, pozeral na jednu stranu, a na druhej o bráničku oškrkol plech - 50 cm hlbší škrkanec - jasné, že to bolo vidieť - biely škrt na červenom, ale potom tie posmešné pohľady chlapov, keď som niekde vystupovala z auta -"jasné blondína, že áno.....:rolleyes:" - darmo som sa ohradzovala, že to môj svokor - oni ešte pobavenejšie " to určite....:rolleyes:." :D
seat
06.11.08,16:12
No vieš ale keď ideš v kolone tak auto každch 5 metrov by si mal trochu predvídať a nielen žeby mohol pred tebou prudko zabrzdiť ale že môže mať aj lepšie brzdy, a môže brzdiť prudko aj pre toho pred ním - v mojom prípade jeden odbočoval doľava , ďalši dvaja sme za ním v pohode (no trochu tvrdšie) zastavili, pustil som brzdu a vtom bum odzadu a hodil ma ešte do toho predo mnou a aby toho nebolo dosť tak do passatu za mnou ešte vrazil nissan (aj keď si myslim že ten už na vine nebol ale hold smola neubrzdil a celá vina nakonec skončila u neho)