molnarova2
30.10.08,12:28
dobrý deň

poradí mi niekto múdrejší postup a zaúčtovanie predzásobenia eurami?
ked sa podnikateľ v JU v decembri predzásobí pre obchod s eurobankokami a euromincami.
V PJ organizácia ktorá má viac pokladní potrebuje tiež v decembri po dohode s bankou sa predzásobiť eurobankovkami a euromincami aby bol pripravený k 1.1.2009 vydávať zákazníkom eurá.

Ako prosím v JU a PU zaúčtovať toto predzásobenie v účt.roku 2008 ?

vdaka za radu prípadne nasmerovanie kde si to naštudujem.
..MARIA
30.10.08,11:40
dobrý deň

poradí mi niekto múdrejší postup a zaúčtovanie predzásobenia eurami?
ked sa podnikateľ v JU v decembri predzásobí pre obchod s eurobankokami a euromincami.
V PJ organizácia ktorá má viac pokladní potrebuje tiež v decembri po dohode s bankou sa predzásobiť eurobankovkami a euromincami aby bol pripravený k 1.1.2009 vydávať zákazníkom eurá.

Ako prosím v JU a PU zaúčtovať toto predzásobenie v účt.roku 2008 ?

vdaka za radu prípadne nasmerovanie kde si to naštudujem.
Ahoj,
Ved tie Eura si v r. 2008 podnikateľ musí od banky kúpiť, bud ich kúpi za firemné peniaze a otvorí si valutovú pokladňu, alebo si ich kúpi za svoje a dá to do firmy ako pôžičku. Čiže k 31.12.2008 bude mať v PU aj v JU Valutovú pokladňu na EURA.
Anja111
21.11.08,13:03
Práve mi oznámila klientka, že si prevzala z banky eurá - predzásobenie eurovou hotovosťou... Sumu v hodnote eur jej odpísali z účtu a zároveň podpísala Zmluvu o vydávaní zmeniek, s dátumom splatnosti 5.1.2009.
A tak som sa pozastavila nad účtovaním tejto operácie tak v JU, ako aj v PU...
Jana Acsová
21.11.08,13:08
Práve mi oznámila klientka, že si prevzala z banky eurá - predzásobenie eurovou hotovosťou... Sumu v hodnote eur jej odpísali z účtu a zároveň podpísala Zmluvu o vydávaní zmeniek, s dátumom splatnosti 5.1.2009.
A tak som sa pozastavila nad účtovaním tejto operácie tak v JU, ako aj v PU...
Odpísali? Alebo odpíšu? Mám informáciu, že peňažné prostriedky sa odpíšu po 1.1.2009, vtedy by som rozumela aj tej zmenke. Inak úplne nerozumiem. Ak je možné skúste dozistiť podrobnosti (zmluva, dohoda ...).
Anja111
21.11.08,13:19
Odpísali? Alebo odpíšu? Mám informáciu, že peňažné prostriedky sa odpíšu po 1.1.2009, vtedy by som rozumela aj tej zmenke. Inak úplne nerozumiem. Ak je možné skúste dozistiť podrobnosti (zmluva, dohoda ...).
Pozerala to na internete a tvrdí, že presne tú sumu jej odpísali z účtu v deň prevzatia eurohotovosti.
V dodatku k zmluve o vydávaní zmeniek je zároveň aj Zmluva o prevode zmenky, Potvrdenie o prevzatí zmenky, ktoré podpísala klientka a Potvrdenie o odovzdaní a prevzatí zmenky, ktoré podpísali zástupcovia banky...
Jana Acsová
21.11.08,13:28
Pozerala to na internete a tvrdí, že presne tú sumu jej odpísali z účtu v deň prevzatia eurohotovosti.Ja som dostala informáciu, že eurohotovosť bude v eurách odpísaná z účtu po dni zavedenia eura a nie je ju možné použiť skôr - k tomu sa klienti zaviažu.

Zmenku chápem ako záväzok s následnou úhradou podľa dohodnutých podmienok. Vy uvádzate, že k úhrade došlo (odpísaním z účtu). Nejedná sa o "depozit" alebo niečo podobné, rozumiem tým obmedzenie narábania s čiastkou prislúchajúcou eurohotovosti, aby ju bolo možné zinkasovať v roku 2009?

Odporúčam predmetné riešiť po doplnení zadania, prípadne informácie k dohodnutým podmienkam s bankou.
Anja111
21.11.08,13:40
Ja som dostala informáciu, že eurohotovosť bude v eurách odpísaná z účtu po dni zavedenia eura a nie je ju možné použiť skôr - k tomu sa klienti zaviažu.

Zmenku chápem ako záväzok s následnou úhradou podľa dohodnutých podmienok. Vy uvádzate, že k úhrade došlo (odpísaním z účtu). Nejedná sa o "depozit" alebo niečo podobné, rozumiem tým obmedzenie narábania s čiastkou prislúchajúcou eurohotovosti, aby ju bolo možné zinkasovať v roku 2009?

Odporúčam predmetné riešiť po doplnení zadania, prípadne informácie k dohodnutým podmienkam s bankou.
Uvedené údaje mi poskytla klientka. Zrejme sa však naozaj bude jednať o depozit... Keď to presne zistím, doplním údaje.
evuša
21.11.08,16:06
Ja som si už bola v banke pre eura. Vyplatila som ich v hotovosti. Ináč by mi platbu za eura stiahli z účtu. Zaúčtujem to tak, že si otvorím analytický účet k pokladni na eura. Potom klasika ako pri nákupe cudzej meny v hotovosti t.j.
261/211, 211AE/261 konverzný kurz 3O,126. Do konca roka sa musí prepočet cudzej meny robiť na SK.
Rozalka
21.11.08,19:18
Bola som na školení k UCT a EUR. Podľa prednášky budeme postupovať podľa Opatrenia (zatiaľ nepublikovanom), kde sa to rieši takto:
- ak eurá boli zaplatené .... viesť na samostatnom AÚ k účtu 211, oddelene od ostatných €
- ak eurá neboli a do konca roka nebudú zaplatené ... viesť na podsúvahovom účte, k 1.1.2009 sa zaúčtujú na 211 so súvsťažným zápisom 261
Anja111
22.11.08,07:26
Ja som dostala informáciu, že eurohotovosť bude v eurách odpísaná z účtu po dni zavedenia eura a nie je ju možné použiť skôr - k tomu sa klienti zaviažu.

Zmenku chápem ako záväzok s následnou úhradou podľa dohodnutých podmienok. Vy uvádzate, že k úhrade došlo (odpísaním z účtu). Nejedná sa o "depozit" alebo niečo podobné, rozumiem tým obmedzenie narábania s čiastkou prislúchajúcou eurohotovosti, aby ju bolo možné zinkasovať v roku 2009?

Odporúčam predmetné riešiť po doplnení zadania, prípadne informácie k dohodnutým podmienkam s bankou.


Uvedené údaje mi poskytla klientka. Zrejme sa však naozaj bude jednať o depozit... Keď to presne zistím, doplním údaje.
Konečne sa mi podarilo od klientky získať, dúfam, že už kompletné, informácie...
Klientka súhlasí s tým, že sa jedná o depozit a nie o úhradu za predzásobenie sa eurohotovosťou.
susi28
25.11.08,12:34
Aj ja som bola po predzásobu eurohotovosti a tiež som podpísala zmenku splatnú 5.1.2009, pričom mi ekvivalent za eurá stiahli z účtu pri prevzatí. Pýtala som sa v banke, načo tá zmenka a bolo mi vysvetlené, že je to kvôli tomu, že banka si nemôže zúčtovať pred 1.1.2009 konverzný kurz /30,1260/, za ktorý mi vlastne eurá predali, ale museli by použiť "trhový" kurz.
Tiež váham, ako to zaúčtovať?
Rozalka
25.11.08,16:42
alize
26.11.08,11:52
Ahojte,
u nás sme vytvorili pokladňu 211 AU Euro - predzásobovanie
a keď dostaneme euro budeme ich viesť ako valutová pokladńa
s konv.kurzom.

účtovanie
261/221
211 AU Euro-predzásobovanie/ 261

v roku 2009
z tejto pokladne budeme dotovať ostatné pokladne táto bude nulová.
pokladne v roku 2008 skk budú v roku 2009 euro

ale čo sa týka vedenia pokladnice v prvých 16 dní,

budeme mať pokladňu pre euro aj pre skk.


bude zaplatené 1000 skk
211 121001 41 sk/319 daň za nehnuteľnosť
vrátené (488skk) 16,20 Euro
319/211 121001 41 euro
v eurách to zn. zaplatené 33,19 vrátené 16,20 zaplatený daň 16,99 euro.

k 17.1.2009 skk pokladňa musí mať stav 0.
261/211 skk
221/261 previesť do banky na účet.

Dúfam že takto bude dobré.

Pekný zvyšok dňa
Braňo
01.12.08,12:06
Podnikatelia budú účtovať predzásobenie euro hotovosťou do podsúvahy v zmysle zmluvy o druhotnom predzásobení eurovou hotovosťou medzi bankou a klientom uzatvorenej podľa ustanovenia § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka. V tejto zmluve v článku 7 sa uvádza, že " klient nesmie evidovať položky a transakcie súvisiace s poskytnutím eurovej hotovosti bankou klientovi v rámci druhotného predzásobovania na svojom súvahovom účte počas obdobia predzásobovania /druhotného predzásobovania./"
Anja111
04.12.08,14:59
Ja som dostala informáciu, že eurohotovosť bude v eurách odpísaná z účtu po dni zavedenia eura a nie je ju možné použiť skôr - k tomu sa klienti zaviažu.

Zmenku chápem ako záväzok s následnou úhradou podľa dohodnutých podmienok. Vy uvádzate, že k úhrade došlo (odpísaním z účtu). Nejedná sa o "depozit" alebo niečo podobné, rozumiem tým obmedzenie narábania s čiastkou prislúchajúcou eurohotovosti, aby ju bolo možné zinkasovať v roku 2009?

Odporúčam predmetné riešiť po doplnení zadania, prípadne informácie k dohodnutým podmienkam s bankou.
Konečne mám pred sebou výpis z BU.
Citujem:
" 19.11.2008 ..... 216802 ..... Zmenkový obchod ..... suma v Sk (odpísaná z účtu v celkovej hodnote Eur na predzásobenie) ..... 1111
Od: 19.11.2008 do 05.01.2009 ..... Úrok. sadzba 0,000 % p. a. ..... suma v Eurách (konverzný kurz) "
Rozalka
04.12.08,18:19
Podnikatelia budú účtovať predzásobenie euro hotovosťou do podsúvahy v zmysle zmluvy o druhotnom predzásobení eurovou hotovosťou medzi bankou a klientom uzatvorenej podľa ustanovenia § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka. V tejto zmluve v článku 7 sa uvádza, že " klient nesmie evidovať položky a transakcie súvisiace s poskytnutím eurovej hotovosti bankou klientovi v rámci druhotného predzásobovania na svojom súvahovom účte počas obdobia predzásobovania /druhotného predzásobovania./"


Spôsob účtovania je možné nájsť tu:
http://www.finance.gov.sk/Documents/...FS_11_2008.pdf (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_11_2008.pdf)

str. 764 Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky z 27. novembra 2008 č. MF/23535/2008-74,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti
o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich
v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov
lenka.ba
12.12.08,12:20
mohol by mi prosím vás niekto vysvetliť §23a ods2 Opatrenia č.92, ktoré bolo uverejnené vi FS 11/2008? VOpred dakujem.
Neviem totiž ako to mám dať zároveň do pokladničnej knihy a zároveň do pokladne...cez priebežnú položku?
Rozalka
12.12.08,20:01
Tvoju otázku som pochopila ako dva samostatné problémy:

§ 23 ods. 2 rieši predzásobenie euromincami, ak za ich nákup sa zatiaľ nezaplatilo, čiže máme peniaze a záväzok za ne.
treba spraviť:
- otvoriť osobitnú pokladničnú knihu (oddelene od ostatných €)
- zaúčtovať záväzok (veď sme za ne nezaplatili)

V prípade predzásobenia prostredníctvom štartovacích balíčkov
- účtuje sa o nákupe slovenských euromincí - tiež samostatná pokladničná kniha prostredníctvom priebežnej položky (ako nákup cudzej meny)
- v slovenskej pokladnici úbytok - nákup cudzej meny
liba2
12.12.08,20:43
Postupy účtovania:

"§ 85c Peňažné prostriedky získané v predzásobení
Peňažné prostriedky z predzásobenia eurobankovkami a euromincami sa účtujú
a) na ťarchu analytického účtu 211-Pokladnica za protihodnotu v slovenských korunách so súvzťažným zápisom v prospech účtu 221-Bankové účty alebo 211-Pokladnica v slovenských korunách, ak nastane úhrada za prijaté eurá v roku 2008,
b) na podsúvahových účtoch, ak úhrada za prijaté eurá nastane v roku 2009;
1.januára 2009 sa účtujú na ťarchu analytického účtu 211-Pokladnica so súvzťažným zápisom v prospech účtu 261-Peniaze na ceste alebo 231-Krátkodobé bankové úvery, ak sa poskytol úver."
Rozalka
12.12.08,21:06
Opatrenie spomínané # 17 - uverejnené ako č. 92 vo FS 11/08 rieši JU
lenka.ba
15.12.08,10:37
Tvoju otázku som pochopila ako dva samostatné problémy:

§ 23 ods. 2 rieši predzásobenie euromincami, ak za ich nákup sa zatiaľ nezaplatilo, čiže máme peniaze a záväzok za ne.
treba spraviť:
- otvoriť osobitnú pokladničnú knihu (oddelene od ostatných €)
- zaúčtovať záväzok (veď sme za ne nezaplatili)

V prípade predzásobenia prostredníctvom štartovacích balíčkov
- účtuje sa o nákupe slovenských euromincí - tiež samostatná pokladničná kniha prostredníctvom priebežnej položky (ako nákup cudzej meny)
- v slovenskej pokladnici úbytok - nákup cudzej meny

ide o ten prvý prípad, len by ma zaujímalo, ako to dám do pokladničnej knihy a zároveň do záväzku...či cez priebežnú položku (podstatu som pochopila,prečo pokladničná kniha a prečo záväzok, ale do akých stlpcov peňažného denníka to mám dať)
andreaoa
26.12.08,11:48
Aj ja som bola po predzásobu eurohotovosti a tiež som podpísala zmenku splatnú 5.1.2009, pričom mi ekvivalent za eurá stiahli z účtu pri prevzatí. Pýtala som sa v banke, načo tá zmenka a bolo mi vysvetlené, že je to kvôli tomu, že banka si nemôže zúčtovať pred 1.1.2009 konverzný kurz /30,1260/, za ktorý mi vlastne eurá predali, ale museli by použiť "trhový" kurz.
Tiež váham, ako to zaúčtovať?

no ja mam podobny problem...mam pred sebou doklad o nakupe EUR, pricom bol pouzity kurz komercnej banky...tj nie konverzny...a stiahnute z uctu firmy...ako zauctovat tento nakup a ako evidovat tieto eura?
resp. mozem urobit
1. vbu nakup eur 780 eur x 31,150 261/221
2. prijem do eurovej pokladne 780 eur x 31,150 211eur/261
k 31.12. precenenie konverznym kurzom a vznikne kurzova strata...563

ci nie?
halúzka
13.01.09,10:40
ale prečo by vznikla strata a prečo by si to mala prepočítavať konverzným kurzom , veď už máš eura kúpené, takže zostane v pokladni suma v eurách, či nie? hodnota sa nemení! tak som to pochopila....
Zuzy
19.01.09,11:10
Aj my sme mali eurobalíčky v predzásobení, ale banka nám stiahla peniaze len v roku 2009. Čiže tie peniaze sme mali dvakrát.Takže v roku 2008 otvorím pokladničnú knihu v eurách a zároveň zapíšem do knihy záväzkov, rozumiem tomu dobre?
Zuzy
20.01.09,10:08
Alebo som čítala v inom príspevku, že to zaúčtujem cez priebežné položky? Poradíte prosím
Eva99
02.02.09,09:42
Prosím Vás, má niekto účet v SLSP a predzásoboval sa eurami? Tam to nie je ako zmenkový obchod, z účtu odišli 11.12. peniaze a 15.12. vydali potvrdenie o prevzatí eurohotovosti. Dávali ste to cez priebežné položky a ten príjem do euro pokladne?