balala
17.05.05,13:23
ahojte,

potrebovala by som si ujasniť, ako sa počítajú zrýchlené odpisy pri neuplatnení daňových odpisov v niektorom roku odpisovania. Jedná sa o to, že po predchádzajúcej kolegyni mám počítané daňové odpisy tak, že určitý majetok bol odpisovaný prvý rok po zaradení, potom v druhom roku bol použitý koeficient pre zrýchlené odpisy v druhom roku mínus počet rokov odpisovania, nasledujúci rok boli odpisy pozastavené a v ďalší rok koeficient pre zrýchlené odpisy nebol napr. 7 mínus 2 roky ale 7 mínus 3 roky, čize bol tam zarátaný aj ten rok, v ktorom odpisy neboli uplatnené. Som z toho mierne zhaluzená, lebo som to našla vypočítané oboma spôsobmi pri rôznych majetkoch. Podľa mňa by to malo byť tak, že keď v treťom roku odpisovania preruším odpis, tak beriem koeficient napr. pre druhú skupinu 7 mínus roky, ktoré boli skutočne odpisované, čiže 2 roky a nie 3, keďže tam boli odpisy prerušené. Alebo sa mýlim?

Ak by mi to mohol niekto v hlave vyčistiť, bola by som rada...:o)

veľmi pekne ďakujem
ESTER
17.05.05,11:39
Keď pre druhú odpisovú skupinu v treťom roku prerušíš odpis, (pri zrýchlenom odpisovaní), tak potom v štvrtom roku pri výpočte odpisu berieš 7-2.
balala
17.05.05,11:53
veľmi pekne ďakujem, ja si tiež myslím, akurát si to nemyslel náš účtovný softvér, kde to bývala kolegyňa zle zadala, tak paráda. a teraz čo, keď mám zle vypočítaný daňový odpis za roky 2003 a 2004 pri niektorých strojoch?
ESTER
17.05.05,12:00
Ak to ovplyvnilo výšku vašej daňovej povinnosti, (ak bola zaplatená nižšia daň) tak podať dodatočné daňové priznanie.
Viera
20.02.06,09:58
Budovu odpisujeme zrýchlenou metódou. Na budove sme vykonali opakovane technické zhodnotenie.
Prvé technické zhodnotenie sme urobili v roku 2001. Použila som pre tento rok koeficient pre zvýšenú zostatkovú cenu ( 40 ). V nasledujúcich rokoch som od tohoto koeficientu odpočítala počet rokov, koľko sa odpisoval zo zvýšenej zostatkovej ceny. V roku 2004 ( po zmenách v dĺžke odpisovania )
to bolo 20-3.
V roku 2005 sme znovu urobili technické zhodnotenie.
1. Mám pre rok 2005 použiť koeficient pre zvýšenú zostatkovú cenu ( 20 )?
2. Alebo mám v roku 2005 pokračovať v odpisovaní ako pri predchádzajúcom technickom zhodnotení ? Teda použiť koeficient 20-4 ?
Lotarka
20.02.06,19:28
Môj názor je použiť koeficient pre zvýšenú zostatkovú cenu 1. (20), kedže je to nové navýšenie zostatkovej ceny. Ja by som to tak robila.
Ale kedže si veľmi nedôverujem, čakaj na ďalšie odpovede. Ona sa tá dôvera asi niekedy dostaví!?
Viera
21.02.06,06:28
Teda použijem prvý spôsob - koeficient = 20. Takýto postup som našla aj v Poradcovi z roku 2003. Dúfam, že sa to od vtedy podstatne nezmenilo...