sedi
30.10.08,17:02
Ahojte poraďáci,
mám na Vás veľkú prosbu, už som tu veľa prečítala o profesionálnych športovcoch a ich povinnostiach vo vzťahu k DU a ZP ale potrebovala by som poradiť ako je to v prípade, ak mal priateľ futbalista doteraz profesionálnu zmluvu a mal by odísť hrať na Cyprus, ako je to s odvodmi?
Jeho menežér tvrdí , že nebude musieť platiť žiadne odvody ani soc,ani zdrav:(:(, ale mne sa to nejako nezdá..
Prosím ak máte niekto obdobné skúsenosti poraďte som zúfalá,narýchlo odlietame a bojím sa že to všetko nestihneme vybaviť.
Ďakujem!!
Zoltán Kovács
30.10.08,16:10
Ahojte poraďáci,
mám na Vás veľkú prosbu, už som tu veľa prečítala o profesionálnych športovcoch a ich povinnostiach vo vzťahu k DU a ZP ale potrebovala by som poradiť ako je to v prípade, ak mal priateľ futbalista doteraz profesionálnu zmluvu a mal by odísť hrať na Cyprus, ako je to s odvodmi?
Jeho menežér tvrdí , že nebude musieť platiť žiadne odvody ani soc,ani zdrav:(:(, ale mne sa to nejako nezdá..
Prosím ak máte niekto obdobné skúsenosti poraďte som zúfalá,narýchlo odlietame a bojím sa že to všetko nestihneme vybaviť.
Ďakujem!!

No keď bude na Cypre poistený (zdravotne, resp. aj sociálne) tak keď bude dlhodobo pôsobiť v zahraničí, tak povinnosť platiť na SR nevzniká. Len musí oznámiť do ZP, že je v zahraničí poistený zdravotne.
m.hladka
30.10.08,16:40
No keď bude na Cypre poistený (zdravotne, resp. aj sociálne) tak keď bude dlhodobo pôsobiť v zahraničí, tak povinnosť platiť na SR nevzniká. Len musí oznámiť do ZP, že je v zahraničí poistený zdravotne.
A potom do ZP doniesť potvrdenie zo ZP na Cypre, že tam bol prihláseny (od - do)za každý bežný rok, alebo výpis úhrad zdrav.poistenia na Cypre.
Muška
30.10.08,19:56
Ahojte poraďáci,
mám na Vás veľkú prosbu, už som tu veľa prečítala o profesionálnych športovcoch a ich povinnostiach vo vzťahu k DU a ZP ale potrebovala by som poradiť ako je to v prípade, ak mal priateľ futbalista doteraz profesionálnu zmluvu a mal by odísť hrať na Cyprus, ako je to s odvodmi?
Jeho menežér tvrdí , že nebude musieť platiť žiadne odvody ani soc,ani zdrav:(:(, ale mne sa to nejako nezdá..
Prosím ak máte niekto obdobné skúsenosti poraďte som zúfalá,narýchlo odlietame a bojím sa že to všetko nestihneme vybaviť.
Ďakujem!!
Sedi,
to je málo informácii. Na Cypre bude mať akú zmluvu /bude ako zamestnanec???/

zo zákona:
Zákon o SP
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
.
.
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
.
---------------------------------------------------------------------------------
Zákon o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení
§ 11
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.
.
.
(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
.
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
.
.