Monika C.
30.10.08,18:48
Pekný večer poradáci vedeli by ste mi poradiť : vystavili sme OF do ČR / FA bez DPH %43 / predaj tovaru. Ide mi o to tento tovar vyviezla slovenská firma, ktorá nám dodala FA a to : Faktúrujeme Vám za dopravné služby Košice-Zlín nasledovne :
prepravné služby : 15882,- DPH 19 % = 3018, Celkom suma : 18 900,- SK + vystavil príjmový pokl. doklad o platbe 18900,- Idú mi doklady na kontrolu prosím Vás stačí to DÚ alebo ešte niečo musíme dodať k tejto FA
Monika Kováčová
30.10.08,18:17
Všetko máš 100% v poriadku
Monika C.
30.10.08,18:55
Ďakujem Ermon veľmi pekne ešte sa niečo opýtam v DP DPH sumu tejto FA mám v riadku 13 a 14 a nič viac. Je to ok . Dúfam, že áno. Vstup a výstup nič a podala som súhr. výkaz.
Monika C.
27.11.08,10:27
Poradáci prosím poradťe mi práve túto FA máme na kontrole a pýtajú od nás CMR, prepravný list, ktorú nemáme a asi nebude mať ani tá firma, ktorá nám faktúrovala prepravu. Čo by sme mali robiť aby to bolo ok , nestačí vypracovať dajakú zmluvu o preprave alebo viete poradiť čo robiť v takom prípade, keď nemáme CMR. S čím sa môžem brániť na DÚ. Prosím Vás o pomoc je to súrne. Ďakujem.
Monika C.
27.11.08,11:12
Poradáci neviete mi pomôcť ?? Prosím.
ZDENIELA
27.11.08,11:17
Dodávala si tovar, určite máš aspoň dodací list s miestom dodania ČR - ten by mal byť postačujúci
ZDENIELA
27.11.08,11:20
§43 odst. 5:
Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenie od dane ...

odst.a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia
Monika C.
27.11.08,13:43
Dodávala si tovar, určite máš aspoň dodací list s miestom dodania ČR - ten by mal byť postačujúci

Áno dodací list mám aj potvrdený z ČR že tovar prevzali ale daňovému to nestačí.
Vladimír Ozimý
27.11.08,13:56
Pekný večer poradáci vedeli by ste mi poradiť : vystavili sme OF do ČR / FA bez DPH %43 / predaj tovaru. Ide mi o to tento tovar vyviezla slovenská firma, ktorá nám dodala FA a to : Faktúrujeme Vám za dopravné služby Košice-Zlín nasledovne :
prepravné služby : 15882,- DPH 19 % = 3018, Celkom suma : 18 900,- SK + vystavil príjmový pokl. doklad o platbe 18900,- Idú mi doklady na kontrolu prosím Vás stačí to DÚ alebo ešte niečo musíme dodať k tejto FA

v tomto prípade mám za to že správca dane má právo požadovať prepravný doklad podľa § 43 ods. 5 písm. a) pretože ste vykonali prepravu cez tretiu osobu. Potvrdený dodací list je postačujúci len v takom prípade ak si prevezme odberateľ z ČR tovar sám. Na druhej strane ak mám fa kde mám zadefinované odkiaľ kam tak mám pocit že je to zo strany správcu dane len trošku prehnaná snaha byť zákonne uplne čisty, pretože faktúra nie je prepravný doklad. Ale spoločnosť ktorá vám vykonala túto prepravu musí mať CMR bez toho nevykonajú prepravu. Nech vám ju okopírujú pošlu.
ZDENIELA
27.11.08,14:13
v tomto prípade mám za to že správca dane má právo požadovať prepravný doklad podľa § 43 ods. 5 písm. a) pretože ste vykonali prepravu cez tretiu osobu. Potvrdený dodací list je postačujúci len v takom prípade ak si prevezme odberateľ z ČR tovar sám. Na druhej strane ak mám fa kde mám zadefinované odkiaľ kam tak mám pocit že je to zo strany správcu dane len trošku prehnaná snaha byť zákonne uplne čisty, pretože faktúra nie je prepravný doklad. Ale spoločnosť ktorá vám vykonala túto prepravu musí mať CMR bez toho nevykonajú prepravu. Nech vám ju okopírujú pošlu.
Opätovne si dovolím prilepiť znenie
§43 odst. 5:
Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenie od dane ...
odst.a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia - tohto by som sa držala v obhajovaní
Monika C.
27.11.08,14:19
Ďakujem Vám všetkým za pomoc ja vlastne mám len FA za prepravu kde je uvedené miesto Košice - Zlín , dodací list kde je pečiatka českej firmy, že prevzali tovar. A skúsime teraz dorobiť CMR aby boli spokojní . Ale na druhej strane ja mám iný doklad v ktorom je uvedené miesto určenie. No neviem ako to dopadne .
Vladimír Ozimý
27.11.08,14:24
ano máte iný doklad ale nie iný doklad o odoslaní...to znamená, že napriek tomu že to máte uvedené na faktúre nejde o iný doklad o odoslaní. V konečnom dôsledku správca dane musí zobrať všetky veci do uváhy a nemôže sa tváriť že pokiaľ nedáte CMR tak potom nemáte nárok na oslobodenie.
Monika C.
27.11.08,14:26
v tomto prípade mám za to že správca dane má právo požadovať prepravný doklad podľa § 43 ods. 5 písm. a) pretože ste vykonali prepravu cez tretiu osobu. Potvrdený dodací list je postačujúci len v takom prípade ak si prevezme odberateľ z ČR tovar sám. Na druhej strane ak mám fa kde mám zadefinované odkiaľ kam tak mám pocit že je to zo strany správcu dane len trošku prehnaná snaha byť zákonne uplne čisty, pretože faktúra nie je prepravný doklad. Ale spoločnosť ktorá vám vykonala túto prepravu musí mať CMR bez toho nevykonajú prepravu. Nech vám ju okopírujú pošlu.

Vlado toto je zle, že tá spoločnosť, ktorá prepravu vykonala CMR nemajú.
Vladimír Ozimý
27.11.08,14:30
Vlado toto je zle, že tá spoločnosť, ktorá prepravu vykonala CMR nemajú.

tak nech kúpia a niečo vypíšu. A to by ma zaujmalo ako oni vykazuju prepravu??? veď je to dôležité pre prepravnú spoločnosť aby mala prepravné listy...no ale tak teda nech spravia nejaký iný doklad o odoslaní...
Monika C.
27.11.08,14:38
Díki Vlado a všetkým za pomoc. Zase sme múdrejší.
andrea
16.03.09,18:03
K tej preprave do ČR sa chcem spýtať, že fakturujem bez DPH pre českú špedičnú firmu, učtujem v Alfe JU, tam pri zaevidovani faktúry sa ma pýta či mám zapísať do pohľadaviek - dam áno a potom sa ma spýta či dať do DPH. Kdesi už bolo povedané, že všetko čo je bez DPH nemá isť do výkazu DPH. Ja keď dam áno tak mi tu sumu da do riadku 13 vo výkaze DPH. Je to tak správne??? Ďakujem
andrea
18.03.09,06:38
Prosím vyjadri sa niekto...........má isť oslobodená prepravná služba do výkazu DPH riadok 13? Ďakujem
Jana Acsová
18.03.09,07:38
K tej preprave do ČR sa chcem spýtať, že fakturujem bez DPH pre českú špedičnú firmu, učtujem v Alfe JU, tam pri zaevidovani faktúry sa ma pýta či mám zapísať do pohľadaviek - No ak vznikla dodávka s následnou úhradou na základe faktúry, tak dobre - spravidla sa zapisuje do knihy pohľadávok (knihy VF) podľa charakteru softvéru. Neuvádzate účtovnú sústavu, ale to nie je podstatné, nakoľko sme v téme DPH.

...a potom sa ma spýta či dať do DPH.Tu si musíte sama odpovedať akú služby fakturujete a či je predmetom dane na Slovensku, či je od dane oslobodená, alebo nie je predmetom dane na Slovensku, nakoľko miesto dodania je v inom členskom štáte napr. ČR (ČR uvádzam ako príklad, nakoľko z Vášho zadania nie je možné odpovedať, kde je miesto dodania služby. K tomu ste podali málo informácií.)

Kdesi už bolo povedané, že všetko čo je bez DPH nemá isť do výkazu DPH.Tak toto ste určite dobre nepochopili, lebo do slovenského výkazu nejdú iba dodania mimo SR, t.j. s určením miesta dodania v inom členskom štáte a to neznamená, že je to všetko, čo je bez DPH. Môže sa jednať v mnohých prípadoch (nehovorím, že v tomto) aj o oslobodené dodanie, čo do slovenského výkazu vchádza.

Ja keď dam áno tak mi tu sumu da do riadku 13 vo výkaze DPH. Je to tak správne??? Ďakujem
Ak sa jedná o oslobodenú službu, čo nepredpokladám. Takže správne to s najväčšou pravdepodobnosťou nie je.

P.S.:
Ak očakávate správnu odpoveď musíte uviesť:
- kto si u koho čo objednal (identifikovať dodávateľa a odberateľa ako platiteľov, neplatiteľov, subjekty slovenské, české),
- aká služba je predmetom dodania - ak preprava tak uviesť odkiaľ - kam.
andrea
19.03.09,10:36
K tejto otázke či dávať alebo nedávať do výkazu DPH:

K tej preprave do ČR sa chcem spýtať, že fakturujem bez DPH pre českú špedičnú firmu, učtujem v Alfe JU, tam pri zaevidovani faktúry sa ma pýta či mám zapísať do pohľadaviek - dam áno a potom sa ma spýta či dať do DPH. Kdesi už bolo povedané, že všetko čo je bez DPH nemá isť do výkazu DPH. Ja keď dam áno tak mi tu sumu da do riadku 13 vo výkaze DPH. Je to tak správne??? Ďakujem

Ja som platiteľ DPH a pre českú špedičnú firmu vykonám prepravu z Nemecka na Slovensko. Fakturujem českej špedičnej firme bez DPH. A pri zaevidovani do pohľadáviek (v programe Alfa) sa ma spýta či mam to zaevidovať aj v DPH. Ak zvolim áno ta čiastka sa mi znázorni vo výkaze v tom riadku 13. Ja si myslím, že to je zle, že pri zaevidovani by som mala zvoliť spôsob nezapísať do DPH. Neviem či som to zrozumiteľne napísala, ale budem veľmi vďačná keď mi niekto odpovie Ďakujem