bagocina
30.10.08,18:27
Dobrý večer.

Včera som si na môj druhý počítač nainštaloval originál Windows Vista. Celá inštalácia prebehla úspešne. No keď už som na ploche a používam Windows tak mi pri niektorých operáciach zamrzne. Každe zamrznutie je v inom čase raz po dvoch minútach a raz po piatich či viac. Raz mi zamrzne pri otvorení WMP raz pri prehliadaní webu. Ďalej mi niekedy bliká obrazovka. Niekedy vypíše aj že ovládač GFX bol vypnutý ale obraz ide a stále niekedy žmurká či občas sa úplne vypne. Skúšal som stiahnuť aj ovládač pre grafiku na vistu z oficiálneho webu. Je to čistá inštalácia ešte nič iné tam nie je.

Popis PC:
MB: ASUS - A7N8X
CPU: AMD Athlon 2500+ 2,2 GHz
GFX: nVidia GeForce 5600 (128 MB)
RAM: 3x DDR 256 MB PC-400 (768 MB)
HDD: HDD Samsung 80 GB 7200 + WD 1,6 GB
Audio: Na MB

Ďakujem za rady.
jozko007
31.10.08,13:10
ja osobne by som Vistu dal preč a vrátil sa k XP. Robí to veľa ľudí. Vlastne v ničom extra Vista nie je lepšia ako XP.
bagocina
31.10.08,15:08
Hej hej... Ale ja som to tam dal pretože mám na hry druhý PC a ten chcem mať akurát na prácu takže by sa mi zišlo vyriešiť tento problém.
Stevo5
31.10.08,15:48
Dobrý večer.

Včera som si na môj druhý počítač nainštaloval originál Windows Vista. Celá inštalácia prebehla úspešne. No keď už som na ploche a používam Windows tak mi pri niektorých operáciach zamrzne. Každe zamrznutie je v inom čase raz po dvoch minútach a raz po piatich či viac. Raz mi zamrzne pri otvorení WMP raz pri prehliadaní webu. Ďalej mi niekedy bliká obrazovka. Niekedy vypíše aj že ovládač GFX bol vypnutý ale obraz ide a stále niekedy žmurká či občas sa úplne vypne. Skúšal som stiahnuť aj ovládač pre grafiku na vistu z oficiálneho webu. Je to čistá inštalácia ešte nič iné tam nie je.

Popis PC:
MB: ASUS - A7N8X
CPU: AMD Athlon 2500+ 2,2 GHz
GFX: nVidia GeForce 5600 (128 MB)
RAM: 3x DDR 256 MB PC-400 (768 MB)
HDD: HDD Samsung 80 GB 7200 + WD 1,6 GB
Audio: Na MB

Ďakujem za rady.


Myslím že konfigurácia tvojho počítačanie nie je vhodná pre používanie Visty. Máš málo pamäte RAM, 768MB je dnes málo aj pre WinXP. Pre Vistu je doporučované 4GB RAM a pre plynulú prácu s WinXP sa doporučuje 2GB RAM. Samozrejme záleží aj na tom na čo je počítač používaný, ale ak chceš aby ti to chodilo bez problémov s náročnejšími programami a aj hry (ale na niektoré aplikáciae by aj toto bolo málo), tak sa to snaž dodržať.

Predpokladám že nedostatok RAM je aj dôvod prečo ti počítač zamŕza. Skús ju dokúpiť, (pri dnešných cenách by to nemal byť problém) a hneď zbadáš ten rozdiel.

Nebude ti tak často "čvirikať" harddisk a práca s PC bude svižnejšia.

Nepíšeš nič o výkone zdroja, ak je starý alebo slabý na ten PC, aj to by mohol byť dôvod na reštarty. Ale skôr to tipujem na tú RAMku.
bagocina
31.10.08,16:03
Zdroj tam je asi 1 a pol ročný 300 W takže to nie je asi problém. Ja som na XP používal aj 512 MB RAM a išiel plynule dokonca s COD4 na plnej grafike bez sekania. Podľa mňa ani na tej Viste nie je moc problém RAM lebo som si dal do bočného panelu "budíky" čo ukazujú používanie CPU a RAM. CPU sa pohybuje pri normálnej práci od 20-70% a záťaž RAM je asi 40-50%. On sekne ako sa mu páči. Raz pri CPU 20% a RAM 42% ale aj na 60% a 58% takže teraz neviem v čom je problém.
japec
01.11.08,05:34
Ako je na tom grafická karta, procesor a skriňa s chladením? Blikanie obrazu a mrznutie môže spôsobovať prehrievanie grafiky, nezastavil sa od čias hrania CODu ventilátor na VGA?

Málo pamäte môže prehrievanie VGA a žmurkanie nepriamo ovplyvňovať - RAM maká naplno, čo nestíha sa odkladá na HDD, CPU pri "pri normálnej práci na čistej inštalácii" ide na 20-70% a to všetko spolu kúri viac ako na WinXP.

Keďže preinštalovanie ovládača grafickej karty nepomohlo, skúsil by som:
1. Skontrolovať ventilátory a vysať prach z chladičov na VGA a CPU, nechať otvorenú skriňu a zastaviť animácie vo Vistách. Otestovať, či blikanie a sekanie neprestane alebo "ako sa mu zachce" nebude hneď tak skoro po zapnutí PC.
2. Kontrola pamate a HDD - softvérovo napr. Ultimate Boot CD 4.1.1 (googluj UBCD). Zo stiahnutého ISO obrazu napáliť bootovacie CD a použiť diagnostické utilitky SHDiag na HDD a Memtest na pamať a základnú dosku. Po prípadnom zistení problému v Memteste by som vybral vždy jednu pamať a zopakoval 3x test s 512MB (ak aj ďalšie 3 testy budú chybné, potom bude zrejme chyba v základnej doske)
3. Dalšie menej pravdepodobné príčiny môžu tiež súvisieť s teplotou resp chladením CPU a/alebo komponentov na základnej doske (stará pasta na CPU, zlý prítlak chladiča - vypínanie pri kritickej teplote nastaviteľné v BIOSe, nafúknutý kondenzátor na MB - nestabilita, ....). Pri prípadnej manipulácii s chladičom procesora pozor, aby si nepoškodil krehké rohy CPU!
4. Vista ... alebo karburátor ;)

Barton XP2500+ mal môj predchádzajúci PC a teraz pozerám, že uvádzaš frekvenciu 2,2 GHz. To je pretaktovany procesor a zasa sme pri teplote (vyššie napatie na CPU a asi aj na DDR). Pri bode 1 nastav pre CPU a RAM defaultné hodnoty v BIOSe.

Ak licencia Visty je OEM a nebola ešte aktivovaná, lepšie bude ju použiť na novší stroj. V tejto zostave bez upgrade pamäte je vhodnejší návrat ku WinXP.
Veľa šťastia
bagocina
01.11.08,10:19
COD som hral na svojom PC na 512 MB RAM a tým som chcel povedať, že RAM by to nemalo byť keď Stevo5 písal, že pre XP je doporučené 2 GB RAM.

No momentálne nie som doma ale ako sa vrátim skúsim všetky body. Vrtula je len na CPU a tam je nová. Na grafike vrtula nie je, tam je iba mriežka.V bedni mám ešte dve prídavné vrtule. Jednu na prívod vzduchu a druhú na odvod vzduchu.

Už včera som dal CPU na 1,8 GHz čo je default. Mal som Vistu zapnutú a myslím, že to je zrejme tou grafikou. Lebo som nemal zapnutý WMP ani IE a nesekla. Premiestňoval som iba súbory a upratoval PC. Občas sa zapoli šetrič ale PC mi nesekol. Takže je to asi tou grafikou.
japec
01.11.08,12:44
... Na grafike vrtula nie je, tam je iba mriežka.V bedni mám ešte dve prídavné vrtule ...

Grafické karty s pasívnym chladením majú obvykle teploty GPU o 10+ stupnov vyššie, takže dosiahnúť kritickú hranicu je oveľa jednoduchšie. Prídavné ventilátory sú preto dobrá vec.

Pri zadaní otázky si písal frekvenciu CPU2.2GHz a mrznutie pri miernej záťaži, teraz pri defaulte 1.8GHz zatiaľ OK. Skús teraz GK vystresovať nejakým 3Dtestom - uvidíš, či príčina je prehrievanie VGA alebo iba pretaktovanie CPU, ktoré zvyšuje teplotu v skrini.

To, čo napísal Stevo5, že mrznutie spôsobuje nedostatok RAM je podľa mňa len v tom, že málo RAM => pracujúci HDD => vyššia teplota
seat
01.11.08,14:02
Ja by som sa priklonil skorej k nedostatku RAM - niektorý známy sa sťažovali že majú problémy s vistou a následne priznali že majú iba 1 GB RAM, ja mám 2GB a šlape mi béz problémov - byť tebou vrátil by som sa k XP aj ja mám vistu len preto že som pod XP už nezohnal ovládače na niektoré zariadenia a nerozchodil som kameru, čítačku kariet, dokonca som mal problémy s modemom
bagocina
02.11.08,15:06
No tak dal som na grafiku i vrtulu no ale aj tak to seká.

Vyriešim to tak, že to zanesiem do opravy a bude pokoj :)
japec
03.11.08,00:23
Najlepsia oprava by bola asi instalacia XP na tuto zostavu ;)
Potom daj vediet co tomu bolo, nech sme mudrejsi.

Bol som pri dvoch notebookoch (Vista+512MB RAM), ktore jeden nemenovany ISP daval ako super akciu k DSL pripojeniu. Ano, problemy s rychlostou v aplikaciach boli, ale nie blikanie displeja a mrznutie.