m-business
17.05.05,14:41
Ahojte všetci, potrebujem poradiť s jednou vecou. Otec ma s.r.o., ktoru vlastne nikdy nepoužíval. svojho času tam s ním boli ďalší 4 spoločníci, už odišli. Ja začínam podnikať a dohodli sme sa, že si nemusím zakladať novú firmu, on prepíše svoj podiel na mna, takze budem jediným spoločníkom a konateľom. Chcem ale ešte zmeniť obchodný názov a aj sídlo firmy - z Trenčína do Bratislavy. Poraďte prosím, čo všetko musím urobiť - aké tlačivá, dokumenty vypísať, s čím ísť k notárovi, ...atď. Ďakujem.
zuzanar
24.05.05,09:16
Viete nám niekto poradiť? Tiež mám ten problém. Šéf je spoločníkom aj konateľom v s.r.o., ktorá nikdy nefungovala. Spolu sú traja spoločníci a traja konatelia, každý v mene firmy koná samostatne. Chcel by v nej začať podnikať, s tým že ostatní spoločníci odídu. A chce zmeniť názov firmy. Prihlásiť sa na DPH. Ako nato? Kde začať? Prosím ak máte s tým skúsenosti poraďte. Ďakujem.
Olgica
24.05.05,09:35
Ahojte všetci, potrebujem poradiť s jednou vecou. Otec ma s.r.o., ktoru vlastne nikdy nepoužíval. svojho času tam s ním boli ďalší 4 spoločníci, už odišli. Ja začínam podnikať a dohodli sme sa, že si nemusím zakladať novú firmu, on prepíše svoj podiel na mna, takze budem jediným spoločníkom a konateľom. Chcem ale ešte zmeniť obchodný názov a aj sídlo firmy - z Trenčína do Bratislavy. Poraďte prosím, čo všetko musím urobiť - aké tlačivá, dokumenty vypísať, s čím ísť k notárovi, ...atď. Ďakujem.
Určite treba spísať notársku zápisnicu o zmene majiteľa - konateľa firmy, týmto budeš jediným spoločníkom. V tejto notárskej zápisnici musí byť uvedená aj zmena obchodného názvu + sídlo firmy. Toto všetko treba oznámiť na daňovom úrade v Trenčíne. Budete mať daňovú (a možno aj všelijakú inú) kontrolu, lebo meníte daňový úrad.
Viac neviem. Choď za notárom on ti určite poradí.
Olgica
24.05.05,09:43
Viete nám niekto poradiť? Tiež mám ten problém. Šéf je spoločníkom aj konateľom v s.r.o., ktorá nikdy nefungovala. Spolu sú traja spoločníci a traja konatelia, každý v mene firmy koná samostatne. Chcel by v nej začať podnikať, s tým že ostatní spoločníci odídu. A chce zmeniť názov firmy. Prihlásiť sa na DPH. Ako nato? Kde začať? Prosím ak máte s tým skúsenosti poraďte. Ďakujem.
T tomto prípade zuzanar, ak budú spoločníci súhlasiť (vo väčšine prípadoch nesúhlasia!!!) treba všetko notársky podchytiť a vrátiť im ich vklady.
Johanka
24.05.05,10:01
Prosím o radu. Účtujem s.r.o., kde spoločníci- fyzické osoby - chcú predať obch.podiely, ktorých hodnota je 100.tis Sk. Majetkom firmy je nehnuteľnosť, v ktorej sa nachádza reštaurácia. Firma má dlhodobé záväzky voči spoločníkom ( pôžičky). Dostala som za úlohu vymyslieť, či majú predať podiely za takú sumu, aby pokryli aj svoje pohľad. voči spoločnosti, alebo predať nehnuteľnosť a vyplatiť si z týchto prostriedkov svoje pohľadávky a potom predať podiely za 100 tis alebo .... ? Ešte doplním , že sú platitelia DPH a obch.podiely vlastnia viac ako 5 rokov. Má niekto skúsenosť???
zuzanar
24.05.05,10:16
Spoločníci tentokrát súhlasia. Ako má vyzerať taká notárska zápisnica? A s obchodným registrom čo? Som z toho jeleň.
lenkak
24.05.05,10:24
Ohľadom tohto sa tu veľa popísalo. Skús si zadať vyhľadávanie. Ja som Ti ale niečo našla.Máš čo študovať.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8389&highlight=obchodn%FD
Jana Acsová
24.05.05,10:31
Absolútne prvý krok je predaj obchodného podielu - to je vec spoločníkov. Robí sa zmluva o prevode obchodného podielu, ktorá musí byť notársky overená (alebo spísaná notárom). Vzory zmluvy možno nájsť vo vzorových publikáciách. Ak nemáte prax odporúčam v prvom kroku notára.
Po zmene spoločníkov si nový môže robiť čo chce, t.j. zvolá valné a urobí všetky potrebné zmeny, povinností je však veľa, pravdepodobne to bude zjavné z predchádzajúceho odporučenia na poradu.
zuzanar
24.05.05,10:38
Lenka, Avo strašne pekne ďakujem. Ja som dala aj vyhľadávanie, ale akosi som našla všeličo len nie to čo Ty. Vôbec si to neviem predstaviť tá s.r.o. akože (ne)funguje od 97, netuším ani kde hľadať účtovníctvo. Začnem študovať, keby dačo tak nič.......
Johanka
24.05.05,11:07
Odpíše mi niekto?
lenkak
24.05.05,11:09
Ja Ti odpíšem kedykoľvek, ale s takýmto skúsenosť nemám.
Johanka
24.05.05,11:46
Aj tak ďakujem aspoň za stratu času pri čítaní.
bepo
24.05.05,12:16
Johanka-to je jedno.To že má podiel v sro v hodnote 100-tis Sk ešte neznamená že to za toľko predá.Je to vecou dohody.Majú ešte nárok na zodpovedajúci podiel na majetku.Takže nadobúdateľ ich podielov im vyplatí podiel na majetku spoločnosti-nehnuteľnosť a podiel na ZI.
Jana Acsová
24.05.05,14:21
Prosím o radu. Účtujem s.r.o., kde spoločníci- fyzické osoby - chcú predať obch.podiely, ktorých hodnota je 100.tis Sk. Majetkom firmy je nehnuteľnosť, v ktorej sa nachádza reštaurácia. Firma má dlhodobé záväzky voči spoločníkom ( pôžičky). Dostala som za úlohu vymyslieť, či majú predať podiely za takú sumu, aby pokryli aj svoje pohľad. voči spoločnosti, alebo predať nehnuteľnosť a vyplatiť si z týchto prostriedkov svoje pohľadávky a potom predať podiely za 100 tis alebo .... ? Ešte doplním , že sú platitelia DPH a obch.podiely vlastnia viac ako 5 rokov. Má niekto skúsenosť???Ťažké.
Už si pomaly zvykám, že na porade sa rieši všetko.
Predaj obchodného podielu je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. f) ZDP t.j. ostatný príjem, podľa ods. 7 sa za výdavok pri predaji považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu (ak sa jedná už o prevedený podiel). Následne § 9 ods. 1 písm. h) od dane je oslobodený predaj podielu ak úhrn príjmov z prevodu podielu znížený o povolené výdavky, teda vklad alebo OC podielu nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Živodné minimum 1.1.2005 4580,00 Sk (platí od 1.9.2004).
T.j. predaj je oslobodený ak "zisk" z predaja neprevýši 22900,00 Sk v prípade predaja v roku 2005.
Toto je postup z hľadiska dane z príjmu.
Záväzky z titulu pôžičiek voči spoločníkom sa nemajú ako vykryť, nakoľko príjemcom za predaj podielu sú úplne iné subjekty z hľadiska práva. A okrem toho spoločníci obdržia peniaze za predaj podielu a zároveň by im mala byť vyplatená pôžička daná do firmy, takže v oboch prípadoch majú spoločníci iba inkasovať. Dúfam, že si nemala na mysli odkúpenie vlastných podielov firmou, lebo to je už fakt na právnika, a okrem toho sa domnievam, že to môžu len akciovky, ale nie som si istá.