revik
30.10.08,19:44
Potrebovala by som vybavit tuto zalezitost, viete mi prosim poradit, co poradit? dakujem :

Chcela by som vedieť,či sa dá považovať za diskrimináciu aj to,ak zamestnávateľ ,ktorý z organizačných dôvodov ruší časť pracovných miest a zamestnancom ponúka iné miesto ,/napríklad v inej nemocnici a v prípade,že k dohode nedošlo a miesto zamestnanec odmietne,/tak zamestnávateľ mu odmieta dať písomnú výpoveď,ale ho dokonca preradí do tzv.nultého platového pásma.Toto pásmo je tak finančne nevýhodné,že nakoniec zamestnanec podá výpoveď aj sám a teda je jasné,že odíde bez odstupného,ktoré by mu zo zákona patrilo,nakoľko by mal dostať výpoveď od svojho zamestnávateľa,lebo k dohode nedošlo a jemu bolo zrušené pracovné miesto.Je žalovateľný tento spôsob jednania zamestnávateľa?
Chobot
30.10.08,22:06
Potrebovala by som vybavit tuto zalezitost, viete mi prosim poradit, co poradit? dakujem :

Chcela by som vedieť,či sa dá považovať za diskrimináciu aj to,ak zamestnávateľ ,ktorý z organizačných dôvodov ruší časť pracovných miest a zamestnancom ponúka iné miesto ,/napríklad v inej nemocnici a v prípade,že k dohode nedošlo a miesto zamestnanec odmietne,/tak zamestnávateľ mu odmieta dať písomnú výpoveď,ale ho dokonca preradí do tzv.nultého platového pásma.Toto pásmo je tak finančne nevýhodné,že nakoniec zamestnanec podá výpoveď aj sám a teda je jasné,že odíde bez odstupného,ktoré by mu zo zákona patrilo,nakoľko by mal dostať výpoveď od svojho zamestnávateľa,lebo k dohode nedošlo a jemu bolo zrušené pracovné miesto.Je žalovateľný tento spôsob jednania zamestnávateľa?

Zamestnávateľ nemôže jednostranným rozhodnutím preradiť zamestnanca na inú pozíciu. Môže sa to urobiť len po vzájomnej dohode (po súhlase zamestnanca). AK ho preradí bez jeho súhlasu, je to neplatný úkon a zamestnanec môže požadovať pôvodnú mzdu, ktorú má zakotvenú v pracovnej zmluve.
Infarkt
31.10.08,06:42
Ja už len doplním §§§ Zákonníka práce : ;)

§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Preradenie na inú prácu
§ 55

(1) Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec, vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len karanténne opatrenie ),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok a podmienky zamestnávania dočasne pridelených zamestnancov musia byť rovnako priaznivé ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa, ak ďalej nie je ustanovené inak.

(6) Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať. Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem prípadov uvedených v odseku 4.
§ 56

Pred uzatvorením dohody o zmene pracovných podmienok podľa § 54 a pred preradením zamestnanca na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve podľa § 55, je zamestnávateľ povinný zabezpečiť jeho lekárske vyšetrenie v prípadoch ustanovených osobitným predpisom. Úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť nemožno od zamestnanca požadovať.
slabikar
31.10.08,06:54
niekedy sa treba pozriet na to aj zo strany zamestnavatela, ze nema asi dostatocnu napln prace pre Vas. ale zakon je zakon
Infarkt
31.10.08,07:08
niekedy sa treba pozriet na to aj zo strany zamestnavatela, ze nema asi dostatocnu napln prace pre Vas. ale zakon je zakon

Samozrejme...aj ja som zamestnávateľ, ale pracovný pomer je DOHODA...a v prípade, že sa neviem dohodnúť so zamestnancom, tak ostáva len riešenie v zmysle zákonov (aké sú u nás zákony som radšej ticho);)
slabikar
31.10.08,07:10
Samozrejme...aj ja som zamestnávateľ, ale pracovný pomer je DOHODA...a v prípade, že sa neviem dohodnúť so zamestnancom, tak ostáva len riešenie v zmysle zákonov (aké sú u nás zákony som radšej ticho);)

ja s tebou suhlasim, ze pracovny pomer je dohoda ale sam si urcite zazil, ked si nemal pracu pre svojho zamestnanca, tak ako tazke to bolo riesit, ze?
Infarkt
31.10.08,07:22
ja s tebou suhlasim, ze pracovny pomer je dohoda ale sam si urcite zazil, ked si nemal pracu pre svojho zamestnanca, tak ako tazke to bolo riesit, ze?

mimotemy To je jasné... viď v mojom predchádzajúcom príspevku text v zátvorkách ;) mimotemy

Ale riešením nie je nátlak, či už psychický, alebo fyzický na ZC a zneužívanie nízkeho právneho vedomia...
revik
31.10.08,11:44
Dakujem vam vsetkym za vase informacie.
slabikar
31.10.08,11:54
Ale riešením nie je nátlak, či už psychický, alebo fyzický na ZC a zneužívanie nízkeho právneho vedomia...

mimotemy ale ved o tom sa nepise nikde!!
Wolf Wolfenstein
06.02.09,10:29
Môže dať zamestnávateľ hrubé porušenie za nepodpísanie prestupového formulára ? Potom po 2x hr.poruš. proste vyhodiť zametnanca ?!
Chobot
06.02.09,11:26
Môže dať zamestnávateľ hrubé porušenie za nepodpísanie prestupového formulára ? Potom po 2x hr.poruš. proste vyhodiť zametnanca ?!


Čo je to prestupový formulár???:confused:
Wolf Wolfenstein
12.05.09,07:56
Tlačivo, kde sa preraduje na iné oddelenie.

V praxi znamená, že ak nepodpíšeš, vyhrabú hocičo na teba a i tak ťa vyštvú z práce, ak máš šťastie dohodneš nej. € ako "odstupné" i keď skutočné odstupné ti nedajú ...

Inšpektorát práce ti nepomôže, nakoľko ani nedodržuje sv.lehoty 30 dní na prešetrenie ... asi tak.