revik
30.10.08,19:49
Pekny vecer, zaujima ma, ako postupovat v nasledovnej situacii. Moja znama podala vypoved zamestnavatelovi este v tomto mesiaci a bola mu aj dorucena. O 2 dni na to dostala vypoved zo strany zamestnavatela z organizacnych dovod, kde uvadza, ze prave v den predtym, ako im bola dorucena vypoved prejednavali prepustanie z org. dovodov, na zaklade coho ona dostala vypoved. Ktora vypoved je teraz platna? ide o to, ze keby to bola vyp. z org. dovodov, dostala by 2-mesacne odstupne... mala by tuto vypoved podpisat aj ked ona sama ju dala skor? ako ma postupovat. Vdaka.
sway
30.10.08,19:06
Pekny vecer, zaujima ma, ako postupovat v nasledovnej situacii. Moja znama podala vypoved zamestnavatelovi este v tomto mesiaci a bola mu aj dorucena. O 2 dni na to dostala vypoved zo strany zamestnavatela z organizacnych dovod, kde uvadza, ze prave v den predtym, ako im bola dorucena vypoved prejednavali prepustanie z org. dovodov, na zaklade coho ona dostala vypoved. Ktora vypoved je teraz platna? ide o to, ze keby to bola vyp. z org. dovodov, dostala by 2-mesacne odstupne... mala by tuto vypoved podpisat aj ked ona sama ju dala skor? ako ma postupovat. Vdaka.

Mala by sa dohodnúť so zamestnávateľom, jej by bolo lepšie mať tú od zamestnávateľa. Jednoducho sa musí s nimi dohodnúť na tom čo platí.
lacamaja
14.11.08,11:16
dobrý den chcela by som poprosiť o radu som už viac ako 5 rokov zamestnancom firmy a dnes nám chcú dať výpoved ale od ďalšieho pracovného dňa nás zoberú na ďalších 6 mesiacov do práce neviem či s tým mám súhlasiť lebo podľa tohto strácam nárok aj odstupné. keby vedel niekto rýchlo poradiť.vopred dakujem
ZDENIELA
14.11.08,11:36
dobrý den chcela by som poprosiť o radu som už viac ako 5 rokov zamestnancom firmy a dnes nám chcú dať výpoved ale od ďalšieho pracovného dňa nás zoberú na ďalších 6 mesiacov do práce neviem či s tým mám súhlasiť lebo podľa tohto strácam nárok aj odstupné. keby vedel niekto rýchlo poradiť.vopred dakujem
Neviem síce aký má toto význam pre zamestnávateľa - ale ak to odstupné chceš viac ako tú prácu na 6 mesiacov, tak predsa k nemu znova nenastupuj, k tomu ťa nemôže nikto nútiť
lacamaja
14.11.08,11:40
ale ak ma po tých šiestich mesiacoch prepustí čo je viac ako pravdepodobné lebo nemáme prácu tak aj potom dostanem odstupné? alebo potom mi nárok naň už zaniká.
ZDENIELA
14.11.08,11:43
ale ak ma po tých šiestich mesiacoch prepustí čo je viac ako pravdepodobné lebo nemáme prácu tak aj potom dostanem odstupné? alebo potom mi nárok naň už zaniká.
Áno, len klesneš z 3 mesačného na 2 mesačné odstupne.
Stina
14.11.08,11:48
Predpokladám, že na tých ďalších 6 mesiacov s Tebou uzatvorí PZ na dobu určitú. Tá potom skončí uplynutím tejto doby (6 mesiacov). O odstupnom sa potom nedá hovoriť.
Vlastne ak nastúpiš k tomu istému zamestnávateľovi , aj v prípade vyplatenia odstupného ,mu ho musíš vrátiť (celé , alebo krátené).
viď ZP § 161 :
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného
lacamaja
14.11.08,12:04
áno na tých 6 mesiacov už budem mať PZ na dobu určitú takže najlepšie je pre mňa teraz nič nepodpisovať a odísť ale na akej výpovedi sa dohodnúť zo zamestnávateľom aby mi bolo vyplatené odstupné. dakujem
Infarkt
14.11.08,12:22
áno na tých 6 mesiacov už budem mať PZ na dobu určitú takže najlepšie je pre mňa teraz nič nepodpisovať a odísť ale na akej výpovedi sa dohodnúť zo zamestnávateľom aby mi bolo vyplatené odstupné. dakujem

Odstupné sa vypláca v zmysle § 76 Zákonníka práce :

§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Takisto sa môžete dohodnúť na skončení PP v zmysle § 60 Zákonníka práce a ak dôvody tam budú uvedené v zmysle §63, odstavec 1, nemusí byť výpovedná lehota, PP skončí dohodnutým dňom, a nárok na odstupné tiež budeš mať...

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

A na záver o výpovednej lehote :

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
ZDENIELA
14.11.08,12:24
áno na tých 6 mesiacov už budem mať PZ na dobu určitú takže najlepšie je pre mňa teraz nič nepodpisovať a odísť ale na akej výpovedi sa dohodnúť zo zamestnávateľom aby mi bolo vyplatené odstupné. dakujem
Takže v tomto prípade určite žiadne odstupné nedostaneš, pred tým si písala, že po 6 mesiacoch dostaneš výpoveď a to je rozdiel ...
Takže pre teba je dôležitejšie dostať odstupné ako pracovať ešte 6 mesiacov...
ZDENIELA
14.11.08,12:27
Odstupné sa vypláca v zmysle § 76 Zákonníka práce :
....

Takže od Infarkta to máš vysvetlené už aj "se vším všude"
Infarkt
14.11.08,12:29
;) :cool: :rolleyes:

Tak nejako by to malo vždy fungovať...myslím to vysvetlovanie :-)