Kosatka accountant
30.10.08,20:33
ahojte,

chcem sa spytat taku vec mam konatela, ktory si zatial nepriznava ziadnu min. mzdu ani odmenu - neplati si SP...teraz rozmysla co ak nastane situacia ze by nebol dlhodobo prace schopny resp. by musel ist na invalidny dochodok ...neviem ake davky by mu plynuli ak by si ak by platil aspon z min. mzdy 8100skk - to je min. z ktoreho sa odvadza poistne a zevraj to vychadza cca 1588skk ...ak by sa zaregistroval ako dobrov. platca musi odvadzat z min. mzdy poiste k 8 dnu nasledujuceho mesiaca pravidelne...neviem ci sa ma zaregistrovat ako dobrov. samoplatca/FO/konatel...pocula som taktiez ze on sa moze rozhodnut ci chce platit vsetky odvody alebo napr. len do nemocenskeho...hlavne aby platil odvody tak aby mu potom vznikol narok na nemocenske davky...neviem kam vsade musi platit teda...

este taka vec ak by vedel ze napr. o 2 mesiace bude PN (napr. kvoli operacii) - teda resp. ze radsej by bol PN a mal aspon daco ako nic...musel by soc. poistovni poistne za 270 dni a az potom by mu vznikol tento narok ano?

dakujem pekne za odborne rady ;)
ajobs
30.10.08,22:16
ahojte,

chcem sa spytat taku vec mam konatela, ktory si zatial nepriznava ziadnu min. mzdu ani odmenu - neplati si SP...teraz rozmysla co ak nastane situacia ze by nebol dlhodobo prace schopny resp. by musel ist na invalidny dochodok ...neviem ake davky by mu plynuli ak by si ak by platil aspon z min. mzdy 8100skk - to je min. z ktoreho sa odvadza poistne a zevraj to vychadza cca 1588skk ...ak by sa zaregistroval ako dobrov. platca musi odvadzat z min. mzdy poiste k 8 dnu nasledujuceho mesiaca pravidelne...neviem ci sa ma zaregistrovat ako dobrov. samoplatca/FO/konatel...pocula som taktiez ze on sa moze rozhodnut ci chce platit vsetky odvody alebo napr. len do nemocenskeho...hlavne aby platil odvody tak aby mu potom vznikol narok na nemocenske davky...neviem kam vsade musi platit teda...

este taka vec ak by vedel ze napr. o 2 mesiace bude PN (napr. kvoli operacii) - teda resp. ze radsej by bol PN a mal aspon daco ako nic...musel by soc. poistovni poistne za 270 dni a az potom by mu vznikol tento narok ano?

dakujem pekne za odborne rady ;)

...stačí, keď sa 1 deň pred nástupom na PN zamestná s maximálnym VZ 30.219 Sk (platí do 30.6.2009).
Kosatka accountant
31.10.08,13:13
ahoj, co to znamena ze sa zamestna s max. vymer. zakladom kolko by dostal PN? nerozumiem :( hlavne neviem ci sa ma prihlasit a kam kolko odvadzat ci len nemocenske ci vsade...a ako dobrovolny samoplatca? on asi do fondu nezamestnanosti ako podnikatel nemusi platit ze? a neviem ci v mojej otazke dako zohrava ulohu to ze ma viacero firiem...diiky moc za pomoc a nejde na cisarak len zacal rozmyslat co ak sa mu daco stane - chodi po lekaroch tak uz ma strach :)
Jozef Mihál
31.10.08,15:31
Zamestná = uzatvorí s niekým (zrejme to bude s firmou kde je konateľ) pracovný pomer = pracovnú zmluvu.

A dohoda o mzde bude znieť na 30000 Sk mesačne.

Pozor, pracovná zmluva musí byť uzatvorená na inú náplň práce, ako výkon funkcie konateľa: môže byť vrátnik, pomocný robotník, sekretárka, mzdárka, alebo výkonný riaditeľ ale v pracovnej zmluve nesmie byť nič o výkone funkcie konateľa.