Rasto12345
30.10.08,22:49
V rámci scelenia pôdy z dedičstva otec skúpil od bratov pôdu. Pred polrokom za cca 100,-Sk za m2 a nedávno už za 110,-Sk za m2. Vlastnil ešte časť aj z toho čo zdedil on sám už asi desať rokov dozadu. Teraz chcem všetky tri časti kúpiť a previesť na svoje meno po dohode s otcom za nákupnú cenu ale neviem za akú kúpnu cenu to mám dať do zmluvy keďže časť bola za 100,-Sk, druhá za 110,-Sk a ešte navyše odpredáva aj svoju časť z dedičstva. A bol by som nerád keby otca nakoniec daňováci naháňali, že nezaplatil daň z príjmu. Mám do zmluvy rozpísať, že istú pôdu kupujem za jednu cenu a tú istú parcelu už za inú cenu ? A tú jeho pôvodnú z dedičstva je jedno za koľko /ale bude tiež za 100,-Sk/. Chcem sa práve vyhnúť zaplateniu dane keďže sa to odpredáva reálne za nákupné ceny. Ďakujem za pomoc.
Vladimír Ozimý
31.10.08,07:41
to čo vlastnil viac ako 5 rokov je podľa § 9 ods. 1 písm. b) oslobodené od dane z príjmov. Takže tam je jedno aká cena sa určí...
Ja osobne by som si to rozdelil na predaj pozemkov oslobodených od dane a tie čo zdaneniu podliehajú...t.j. tie kde vlastníctvo je menej ako 5 rokov.
Pri tých čo obstaral kúpou je daňový výdavok obstarávacia cena za ktorú ich Váš otec kúpil. To znamená že ak dáte rovnakú cenu daňový základ bude 0 a Váš otec nebude platiť žiadnu daň..
daňové priznanie však bude musieť podať lebo dosiahol zdaniteľný príjem podľa § 8. Ešte je dôležité či celkový príjem otca presiahol 50% nezdaniteľnej čiastky čo je pre rok 2008 49248 Sk (ak neprekročil túto hranicu potom nemusí podávať ani daňové priznanie, záleží či má príjmy zo závislej, či podnikateľskej činnosti a samozrejme sa do toho zahrnie aj príjem z predaja pozemokov, ktoré nie sú oslobodené od dane z príjmov)