otázka
31.10.08,06:00
Vo vyhľadávači som tento prípad nenašla a po preštudované ZP nie som o nič múdrejšia :mee:. Prosím o radu v nasl. situácii. Zamestnávateľ ukončil so zamestnancom PP po uplynutí skušobnej doby dohodou § 60 ( PP-doba určitá-31.12.2008 ). Zamestnanec sa vrátil zhruba po mesiaci, že by sa rád vrátil. Akú PZ mu vyhotoviť?
Tweety
31.10.08,06:29
Vo vyhľadávači som tento prípad nenašla a po preštudované ZP nie som o nič múdrejšia :mee:. Prosím o radu v nasl. situácii. Zamestnávateľ ukončil so zamestnancom PP po uplynutí skušobnej doby dohodou § 60 ( PP-doba určitá-31.12.2008 ). Zamestnanec sa vrátil zhruba po mesiaci, že by sa rád vrátil. Akú PZ mu vyhotoviť?
To, že by sa rád vrátil je pekné, ale podstatné je to, či ho chcete zamestnať vy. Ak áno, tak PZ uzatvorite takú , na akej sa dohodnete.
Infarkt
31.10.08,06:32
Môžeš aj na dobu určitú...vôbec to nie je podstatné, nakoľko predchádzajúci PP sa skončil v zmysle ZP...
V budúcnosti potom sledovať opätovné uzatváranie PP na dobu určitú s týmto zamestnancom...
otázka
31.10.08,06:48
Áno, zamestnávateľ ho chce zamestnať, ide mi o to,aby to bolo v poriadku (tá zmluva). Takže dám znovu na dobu určitú (31.12.2008). Mám tam uviesť znovu aj skušobnú dobu? Pokiaľ by ho chcel zamestnať aj v r.2009 (ide o sezónne pomocné stavebné práce), tak už na dobu neurčitú?
Infarkt
31.10.08,06:55
Áno, zamestnávateľ ho chce zamestnať, ide mi o to,aby to bolo v poriadku (tá zmluva). Takže dám znovu na dobu určitú (31.12.2008). Mám tam uviesť znovu aj skušobnú dobu? Pokiaľ by ho chcel zamestnať aj v r.2009 (ide o sezónne pomocné stavebné práce), tak už na dobu neurčitú?

Riadiš sa týmto § Zákonníka práce :

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.

Skúšobnú dobu mu už nemôžeš dať, nakoľko je to opätovne uzatvorený PP na dobu určitú v zmysle odstavca 3 a hovorí o tom tento § :

§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
Tweety
31.10.08,06:57
Áno, zamestnávateľ ho chce zamestnať, ide mi o to,aby to bolo v poriadku (tá zmluva). Takže dám znovu na dobu určitú (31.12.2008). Mám tam uviesť znovu aj skušobnú dobu? Pokiaľ by ho chcel zamestnať aj v r.2009 (ide o sezónne pomocné stavebné práce), tak už na dobu neurčitú? V PZ uvedieš teda bez SD.
Budúca PZ už musí byť na dobu neurčtú.
Infarkt
31.10.08,07:04
Tak, ako už priložil Infarkt, SD môžeš uviesť.:) Budúca PZ už musí byť na dobu neuričtú.

Nemôže v prípade PP na dobu určitú... viď § 45, odst.4 a § 48, odst.3 !

V prípade PP na dobu neurčitú môže ;)

Teraz konkrétne na tento prípad nemusí uzatvárať PP na dobu neurčitú...
otázka
31.10.08,07:12
Takže teraz PZ na dobu určitú, bez SD a v budúcnosti (napr.04/2009), na PZ na dobu neurčitú? Som sa domotala.
Infarkt
31.10.08,07:19
Takže teraz PZ na dobu určitú, bez SD a v budúcnosti (napr.04/2009), na PZ na dobu neurčitú? Som sa domotala.

Teraz može byť aj - aj ;)

Na dobu určitú bez SD... alebo

na dobu neurčitú s SD...

Spomínala si, že sa jedná o sezónne práce, tak hoď očkom na odstavec 4 v § 48 ;)
otázka
31.10.08,07:34
Spomínala si, že sa jedná o sezónne práce, tak hoď očkom na odstavec 4 v § 48 ;)
Bingo :), musím sa naučiť poriadne čítať, ešte raz ďakujem za pomoc.