focus3ccd
31.10.08,06:40
Ahojte, vie mi prosim niekto poradit, kde by som nasiel uzitocne linky na danu problematiku. Zaujima ma, ci mozem odvetrat spajzu a kupelnu s WC spolocne, co predpokladam asi nie. Ci treba vetrat kupelky, ked mam dostatocne velke okna, aku ruru (priemer) pripadne na odvetranie kupelky, a aku ruru (priemer) na odvetranie spajzy.

Ja som sa zatial docital, ze ak je dostatocne velka plocha okien, tak staci prirodzene, nakolko nutene zbytocne odvadza teplo - a to nie malo.
Co sa tyka spajzy, tak je vraj dobre mat dieru niekde na spodu na nasavanie vzduchu a potom odvod vzduchu niekde pod stropom, tam by sa dala pouzit turbina. http://www.abcweb.cz/infoPage.do?what=lomanco
Len neviem, aky prierez a aky prietok vzduchu zvolit.

Diki za kazdy postreh.
focus3ccd
03.11.08,11:18
To nikto nemate odvetranu kuchynu ani spajzu? Aspon napiste, akym priemerom mate odvetrane a ci to postacuje.

Ohladom spajze mi firma odpovedala nasledovne:

děkuji Vám za Váš dotaz.
Spíž a její prostory lze odvětrat ventilační hlavicí Lomanco IB8. Tato má průměr 8 palců (203mm) a plně dostačuje k vašemu účelu.

V praxi to znamená, že na potrubí stejného průměru nasadíte hlavici, a to tak, aby více jak 50% jejího průřezu bylo volně přístupné vzduchu a aby byla ve vodorovné poloze.
Viz instalační návod. Mechanicky pevně ukotvit k potrubí nebo střešnímu plášti.
Druhou podmínkou je, aby větraný prostor nebyl hermeticky uzavřen tzn. ,je třeba někam dolů na dveře od ŠPÍŽE umístit mřížku, jejíž průřez je zhruba stejný jako obsah průřezu potrubí. Ideální je mřížka regulovatelná, aby jste si jí v případě potřeby zavřel, a nevětral si v zimě i teplo. Klapky jsou volně ke koupi v nejrůznějších tvarech a barvách ve všech lepších železářstvích.

Zboží Vám můžeme zaslat na dobírku ze Slovenska, cena dopravy je v ceně hlavice.
comodo
03.11.08,11:37
nie nemame. Skratka heslo smradek ale teplucko :-). Pozname nejake udaje o mnozstve odtahopvaneho vzduchu ? Napada ma ci neunika vela tepla v dobe ked je trend vetrat rekuperacne.
Milan.Žiška
03.11.08,11:38
Špajze/ komory v klasických panelákoch sú vetrané bočnými prieduchmi na fasádu s priemerom cca 150mm. Treba ich opatriť mriežkou a sieťkou proti hmyzu, doporučujem zabezpečiť možnosť regulácie hlavne v zime ( možno§sť zmenšiť rozmer ), aby nedochádzalo k premŕzamiu pri extrémne nízkych teplotách ( len výnimočne).
Odvetranie kuchyne doporučujem klasika oknami, ale odvod cez digestor od šporáku do najlepšie samostatnej trasy.
WC a kúpeľňu spojiť "šuntovým" spôsobom do samostatnej trasy ( možno opatriť žalúziami proti pretláčaniu ), samostatné ventilátorové jednotky ( udávajú sa pri nich výkony k objemom miestností).
focus3ccd
03.11.08,11:59
Je sice svet rekuperacii, ale miesat vzduch kupelky, wecka, kuchyne a spajze dohromady za cenu setrenia tepla je pekna kravina........
comodo
03.11.08,12:36
taka ista ako vypustit odpadovu vodu z wc alebo kuchyne do toho isteho kanala ci zumpy. Nasavany vzduch je predsa zvonka. Rekuperuje sa teplo nie vzduch.
focus3ccd
03.11.08,13:35
Vela ludi o tej rekuperacii hovori, ale nikde na nete som zatial nenasiel podrobne informacie, ako to vlastne funguje. Je to nejake perpetu mobile, ako motor perendev? Ma s rekuperaciou tu na fore vobec niekto prakticke skusenosti a moze aj potvrdit tie podla mna keci, ze usetri az 50 percent nakladov na vykurovanie?

Ja som napriklad skusal kontaktovat perendev a neuspesne, super spickovy stroj, ktory vyraba elektriku zadarmo a pytali len peniaze, ked malo ist k cinu, tak neboli ochotny alebo nechceli komunikovat. Lebo sme im samozrejme popredu nechceli dat 400 litrov, a to len za prenajom tohoto zazracneho generatora....
dad111
04.11.08,06:41
Tiez som sice sam pred casom osadil obycajne odtahove ventilatory zapinane vypinacom, ale uz aj ja hladam moznosti rekuperacie. Ak to niekoho zaujima, moze pozriet http://www.firn.sk/ alebo http://www.multivacsk.sk/ Dnes sa robia ventilatory s hydroskopickymi spinacmi, ktore sami zapnu, ked je v kupelni velka vlhkost, maju dostatocne spatne klapky, ktore zabrania uniku tepla a prievanu a dokonca niektori vyrobcovia ponukaju aj rekuperaciu. A nie su to ani drahe ventilatory, kedze nie su nijak velke.
focus3ccd
04.11.08,07:24
diki za odkazy, to moze byt zaujimave.
charonme
26.11.08,14:42
rekuperacia nie je ziadne woo doo a ucinnost tiez nie je nijako zazracna (cize vzdy mensia ako 1)
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_recovery_ventilation
jojkoz
26.11.08,15:16
rekuperacia nie je ziadne woo doo a ucinnost tiez nie je nijako zazracna (cize vzdy mensia ako 1)
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_recovery_ventilation


Sparvne vzdy je ucinnost mensia ako 1 (coz je maximum) - ale pri klasickom vetrani - je ucinnost navratu tepla - presne a len presne - 0 !
charonme
26.11.08,21:11
- 0 !
minus (nula faktorial) alebo (minus nula) faktorial? :D

ale vazne. ucinnost obycajneho vetrania je vacsia ako nula. odchadzajuci vzduch ide okolo prichadzajuceho a nejaku tisicinku ba aj stotinku ucinnosti by sme tam nasli. Ale nielenze sa nevymeni uplne vsetok vzduch (cize neodide vsetka energia don vlozena kurenim) ale cast energie sa akumuluje v murive, ktore pri vetrani nevyhodime von oknom spolu so vzduchom :rolleyes: