lupos
31.10.08,07:46
Správca dane vydal rozhodnoutie v zmysle §35 ods.6 z.č.511/1992 Zb.o uložení pokuty za neskoré podanie prehľadu o zrazených preddavkoch na daň zo zav. činn. za obdobie IV. štvrťrok 2003 dňa 20.10.2008.
Nedodržaná lehota o 2 dni pričom dań bola odvedená v správnej výške a načas.

Aký je Váš názor na podanie odvolania proti rozhodnutiu z dôvodu porušenia zákona zo strany správcu dane

1/ rozhodnutie je vydané v rozpore s § 30 a z.č. 511/1992 Zb. v platnom znení, ktoré pojednáva o lehotách a opatreniach správcu dane ,proti nečinnosti. . Podľa tohoto ustanovenia má správca dane v jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených daňovým subjektom, vydať rozhodnutie alebo vykonať iné opatrenie ustanovené týmto zákonom bezodkladne, teda nie po takmer piatich rokoch.
2/správca dane - tým ,že vydal pokutu v sume 2000,- Sk bez prepočtu na euro podľa konverzného kurzu , porušil §2 písmeno i - zákona 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro a duálnom zobrazovaní platnom od 24.8.2008.

Som si vedomí , že vyhláška MF SR 75/2008 Z.z. podľa § 1 a §6 ukladá povinnosť správcovi dane povinnosť vyčísliť prípadnú pokutu v eurách až od. 1.1.2009 - Ale mam názor , že táto vyhláška minimálne v týchto ustanoveniach je v rozpore so generálnym zákonom č.659/2007 Z.z.
a teda dané rozhodnutie je právne napadnuteľné. Nehovoriac ,že je vydané v rozpore s dobrými mravmi ,(po piatich rokoch). - Teda aj v rozpore s antidiskriminačným zákonom ? č.365/2004 Z.z.? A ak by sme išli ďalej tak v podľa bodu 1/ môjho príspevku aj v rozpore so zákonom č. 460/1992 Zb. -(Ústava) - kde sme si všetci rovní ?

Výber relevant
Vladimír Ozimý
31.10.08,07:00
osobne si myslím že neuspejete aj keď by som Vám to prial pretože táto skostnatelá štátna správa je hrozná a hlavne proti ľuďom (česť výnimkám)...takže osobne by som to skúsil ale nedával by som veľké šance pretože ak aj mali uviesť EUR (čo si nemyslím, pretože v generálnom zákone sú vyňaté práve takéto veci v § 18 ods. 7) je v zákone ustanovená lehota, ktorá platila aj v roku 2003 a to že sankciu je možné uložiť do piatich rokov o konca roka, za ktoré vznikla povinnosť podať DP,hlásenia atď...
hm a nečinnosť nooo každopádne na to budú tiež vedieť dať odpoveď...ale ako vravím bol by som rád ak by to vyšlo...môžte nás informovať
lupos
31.10.08,07:06
Zdá sa , že §18 ods. 7 by ma asi dostal na lopatky v súvislosti
s bodom 2 môjho príspevku - uznávam
evina
31.10.08,07:08
CCa pred rokom si založil túto tému...možno misomiso, ktorý písal o odvolaní má už svoje skúsenosti...

http://www.porada.sk/t65926-p4-pokuta-za-oneskorene-predlozenie-prehladov-ozrazenej-dane-zo-zae.html

ináč súhlasím s Vladimírom
evina
31.10.08,07:19
Teraz len trocha na odľahčenie. Chyba je podľa mojej mienky samozrejme v legislatíve, ktorá používa slová typu "bezodkladne" a z viacerých významov toho slova si možno DÚ vybral "neočakávane":)
http://slovnik.dovrecka.sk/vyhladavanie/bezodkladne

O nečinnosti DÚ by zrejme mohol rozhodnúť iba súd, len neviem, či by nenasledovala sťažnosť za nečinnosť súdu...
To je bohužiaľ fakt, s ktorým síce treba bojovať....šťastie praje odvážnym, len si treba zvážiť, či máte na to dosť síl a právnej podpory:)
cloe
31.10.08,07:24
Teraz rozmýšľam, či aj náš DU by mohol dávať pokuty za rok 2003, ak vydal svoje usmernenie /mrzí ma, že si teraz neviem spomenúť, ako to bolo nazvané a kedy to presne bolo, ale asi 3 roky nazad/, že bude pokutovať nepodané prehľady od určitého termínu.
Neviem, či mi rozumiete, ale bolo asi takto:
DU XY oznamuje daňovým subjektom, že od ..... bude za nepodanie Prehľadu.. udeľovať pokutu vo výške 2000,--.
Bolo to vylepené na daňovom úrade a uverejnené v miestnej tlači a miestnej TV.
Tak si myslím, že pokuty pred uvedeným dátumom by dávať nemali. Čo vy na to?
Aca3
14.11.08,08:48
Mám na túto tému svoj názor.
Spracúvam mzdy viacerým firmám. U jednej fyzickej osoby sme mali také šťastie, že správkyňa bola taká aktívna, že skutočne za 1.q roku 2004 za oneskorené podanie prehľadu prišla pokuta asi v niekedy v júli 2005.
Potom dlho - dlho nič, všetci ostatní správcovia na rôznych DÚ v Bratislave spali na vavrínoch a v tomto období, keď majú nariadenie urýchlene kontrolovať oneskorené podania a ešte stihnúť päťročný termín na uloženie pokuty, tak sa vrece roztrhlo a postupne chodia všetkým subjektom pokuty.
Nestálo by za to podať na ústavný súd námietku voči takému konaniu štátnej správy?
jalenka
07.12.08,14:24
prosím ako mám zaučtovať oneskorené predloženie prehľadu o zrazenej dani zoZČ v PU ( za r,2003 2000 SK)
545/342?
Tweety
07.12.08,14:26
prosím ako mám zaučtovať oneskorené predloženie prehľadu o zrazenej dani zoZČ v PU ( za r,2003 2000 SK)
545/342?
545/379.
jalenka
07.12.08,14:39
ďakujem za odpoveď.Ešte chcem poprosiť, ako zaučtovať: Za rok 2005 nám sociálna poisťovňa našla nedoplatok na zaplatení 259 Sk. Ď.
Tweety
07.12.08,14:44
ďakujem za odpoveď.Ešte chcem poprosiť, ako zaučtovať: Za rok 2005 nám sociálna poisťovňa našla nedoplatok na zaplatení 259 Sk. Ď.
Rovnako ako u dane, 545/379.
jalenka
07.12.08,14:48
Ďakujem ya odpoveď