Dandy 2
31.10.08,08:56
Evidujeme v účtovníctve zahraničnú pohľadávku vystavená a splatná v 10/2004, je to vlastná pohľadávka účtovaná do výnosov, nebola na ňu tvorená opravná položka. Môžeme takúto pohľadávku odpísať do daňových nákladov v r.2008
Vladimír Ozimý
31.10.08,08:37
§ 19 ods. 2 písm. r) hovorí o tom že je možné odpísať pohľadávku na ktorú je možné tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 14 (je možné tvoriť len na pohľadávky ktoré vznikli po 1.1.2004). Od 1.1. 2008 je zadefinované v ods. 4 že 100% opravná položka je možná tvoriť po 36 mesiacov od splatnosti čo spĺňate. Lenže opravné položky je možné tvoriť len na nepremlčané pohľadávky (§ 20 ods. 2 zákona o dani z príjmov) V obchodnom zákonníku je bežná premlčacia doba 4 roky. Vy ste už za touto lehotou...ale samozrejme treba právne posúdiť, pretože premlčacia doba sa predlžuje až na 10 rokov napr. jej uznaním zo strany dlžníka...ak je možné tvoriť opravnú položku potom môžte aj daňovo si uznať odpis pohľadávky v plnej výške...ak je premlčaná potom nie je možné daňovo uznať odpis keďže ste v čase kedy bola pohľadávka nepremlčaná netvorili opravnú položku...(je tu aj rozpor s postupmi účtovania a správca dane vám môže vytknúť že ste netvorili daňovo uznateľnú opravnú položku čím ste vlastne v čase odpisu ovplyvnili základ dane...môže nemusí).
Dandy 2
31.10.08,09:14
Ďakujem za rýchlu odpoveď, tú premlčanosť som trocha opomenula
Erika 1982
31.10.08,09:43
Pekný slnečný deň prajem,

chcela by som sa opýtať k tejto téme, že čo s pohľadávkami, ale z titulu poskytnutej zálohy? Mám taký prípad (zálohy sú z rokov 2000 - 2005). Je možnosť odpísať takéto pohľadávky do roka 2000 až 2003 - nedaňovo a roky 2004 a 2005 daňovo, keď neprešli cez zdaniteľné príjmy?
Vladimír Ozimý
31.10.08,10:46
Pekný slnečný deň prajem,

chcela by som sa opýtať k tejto téme, že čo s pohľadávkami, ale z titulu poskytnutej zálohy? Mám taký prípad (zálohy sú z rokov 2000 - 2005). Je možnosť odpísať takéto pohľadávky do roka 2000 až 2003 - nedaňovo a roky 2004 a 2005 daňovo, keď neprešli cez zdaniteľné príjmy?

nie...podmienkou je aby boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov...ak odpísať potom nedaňovo
Erika 1982
31.10.08,11:15
Ďakujem za odpoveď
Barbiebarla
04.11.08,10:06
ahojte,
ešte k tejto téme. Mám pohľadávku, na ktorú bola tvorená daňová opravná položka v celej výške. Chceme ju odpísať. Viete mi poradiť účtovanie?
- zúčtovanie OP 391/547
- odpis pohľ. 546/311
alebo
- iba 391/311 ?

Vopred ďakujem za vaše rady...
Ester plus
04.11.08,12:56
Postupy účtovania hovoria,že ak ide o zúčtovanie OP z dôvodu vyradenia majetku z účtovníctva účtuje sa na ťarchu vecne príslušného súvahového účtu OP so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku. Takže bude postačovať 391/311.
Barbiebarla
05.11.08,05:58
Ďakujem za odpoveď.
Gabi03
13.01.09,15:17
Už v tých odpisoch pohľadávok a opravných položiek mám dosť veľký chaos.
Od roku 2006 evidujem pohľadávku (iné pohľadávky) nie za predaj tovaru alebo služby, ergo nebola zahrnutá do zdaniteľných príjmov. Ide o pohľadávku, keď si dodávateľ vyfakturoval určitú službu, na ktorú nemal nárok a my sme mu faktúru vrátili. Avšak podľa istej zmluvy, môže si od svojich záväzkov takúto pohľadávku strhnúť a uhradiť iba rozdiel. Čiže svoju pohľadávku si strhol a mne vznikla iba pohľadávka "zo strhnutej" čiastky.
Mám možnosť uplatniť si opravnú položku alebo odpis k tejto pohľadávke ako z účtovného, tak i z daňového hľadiska?

Vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, že sa tak hlúpo pýtam.
Gabi03
14.01.09,09:17
Už v tých odpisoch pohľadávok a opravných položiek mám dosť veľký chaos.
Od roku 2006 evidujem pohľadávku (iné pohľadávky) nie za predaj tovaru alebo služby, ergo nebola zahrnutá do zdaniteľných príjmov. Ide o pohľadávku, keď si dodávateľ vyfakturoval určitú službu, na ktorú nemal nárok a my sme mu faktúru vrátili. Avšak podľa istej zmluvy, môže si od svojich záväzkov takúto pohľadávku strhnúť a uhradiť iba rozdiel. Čiže svoju pohľadávku si strhol a mne vznikla iba pohľadávka "zo strhnutej" čiastky.
Mám možnosť uplatniť si opravnú položku alebo odpis k tejto pohľadávke ako z účtovného, tak i z daňového hľadiska?

Vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, že sa tak hlúpo pýtam.

Posúvam....
Vladimír Ozimý
14.01.09,09:52
Už v tých odpisoch pohľadávok a opravných položiek mám dosť veľký chaos.
Od roku 2006 evidujem pohľadávku (iné pohľadávky) nie za predaj tovaru alebo služby, ergo nebola zahrnutá do zdaniteľných príjmov. Ide o pohľadávku, keď si dodávateľ vyfakturoval určitú službu, na ktorú nemal nárok a my sme mu faktúru vrátili. Avšak podľa istej zmluvy, môže si od svojich záväzkov takúto pohľadávku strhnúť a uhradiť iba rozdiel. Čiže svoju pohľadávku si strhol a mne vznikla iba pohľadávka "zo strhnutej" čiastky.
Mám možnosť uplatniť si opravnú položku alebo odpis k tejto pohľadávke ako z účtovného, tak i z daňového hľadiska?

Vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, že sa tak hlúpo pýtam.

nie je mi jasnéé...vy evidujete pohľadávku a on eviduje záväzok voči Vám? Lebo nie je mi jasné celkom čo ho oprávnilo znížiť si svoj záväzok ak pohľadávka z jeho strany nebola Vami uznaná hm...no ale tvorba opravných položiek je účtovná záležitosť čiže ak máte pohľadávku pri ktorej je riziko neuhradenia...potom tvoríte opravnú položku. Daňovo posudzujete podľa § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov. Opravnú položku je možné tvoriť aj na pohľadávky ktoré sú v súdnom spore o uznanie...postupy účtovania § 18
Gabi03
14.01.09,09:59
nie je mi jasnéé...vy evidujete pohľadávku a on eviduje záväzok voči Vám? Lebo nie je mi jasné celkom čo ho oprávnilo znížiť si svoj záväzok ak pohľadávka z jeho strany nebola Vami uznaná hm...no ale tvorba opravných položiek je účtovná záležitosť čiže ak máte pohľadávku pri ktorej je riziko neuhradenia...potom tvoríte opravnú položku. Daňovo posudzujete podľa § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov. Opravnú položku je možné tvoriť aj na pohľadávky ktoré sú v súdnom spore o uznanie...postupy účtovania § 18

My evidujeme pohľadávku, oni nič, pretože majú faktúru (ktorú sme my neuznali) a strhli si túto sumu. To, či ju strhli oprávnene alebo nie, asi teraz nie je podstatné.
Z našej strany boli len vykonané kroky upomienkami formou listu, že neuznávame faktúru.
Čo sa týka účtovných opravných položiek, nie je tam podmienka, že pohľadávka musela byť zahrnutá do príjmov - výnosov?
Vladimír Ozimý
14.01.09,11:26
My evidujeme pohľadávku, oni nič, pretože majú faktúru (ktorú sme my neuznali) a strhli si túto sumu. To, či ju strhli oprávnene alebo nie, asi teraz nie je podstatné.
Z našej strany boli len vykonané kroky upomienkami formou listu, že neuznávame faktúru.
Čo sa týka účtovných opravných položiek, nie je tam podmienka, že pohľadávka musela byť zahrnutá do príjmov - výnosov?

daňových áno...ale predsa vy píšete že tu pohľadávku máte evidovanú takže predpokladám že ju máte zahrnutú aj do výnosov...
Gabi03
14.01.09,11:38
daňových áno...ale predsa vy píšete že tu pohľadávku máte evidovanú takže predpokladám že ju máte zahrnutú aj do výnosov...

Práveže nie je vo výnosoch a ani nikdy nebola. Tá pohľadávka je vlastne iba tá strhnutá (neprávom) čiastka.
A viem, že z daňového hľadiska nemôže byť nákladom. Ale z účtovného hľadiska môže tvoriť opravnú položku?
Vladimír Ozimý
14.01.09,12:10
Práveže nie je vo výnosoch a ani nikdy nebola. Tá pohľadávka je vlastne iba tá strhnutá (neprávom) čiastka.
A viem, že z daňového hľadiska nemôže byť nákladom. Ale z účtovného hľadiska môže tvoriť opravnú položku?

no poďme si to ujasniť pretože mám pocit že to trochu motáme...ak hovorím o pohľadávke nemôžem hovoriť o nákladoch...takže vy ste spoločnosť ktora pohľadávku vystavila alebo neuznala ako záväzok?
Gabi03
14.01.09,12:13
no poďme si to ujasniť pretože mám pocit že to trochu motáme...ak hovorím o pohľadávke nemôžem hovoriť o nákladoch...takže vy ste spoločnosť ktora pohľadávku vystavila alebo neuznala ako záväzok?

1. prišla DF
2. neuznali sme DF, vrátili sme
3. medzitým (už neviem presne kedy) si strhli čiastku vo výške DF
4. evidujem iné pohľadávky voči dodávateľovi
Vladimír Ozimý
14.01.09,12:20
1. prišla DF
2. neuznali sme DF, vrátili sme
3. medzitým (už neviem presne kedy) si strhli čiastku vo výške DF
4. evidujem iné pohľadávky voči dodávateľovi

no a vy tu pohľadávku v čase keď ste o nej účtovali ste účtovali do výnosov ak sa nemýlim nie? Mňa nezaujíma to že ste neuznali nejakú DF...ale evidujete pohľadávku...ak bola vo výnosoch môžte postupovať podľa § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov z prihliadnutím na tvorbu opravných položiek podľa zákona o účtovníctve...
Gabi03
14.01.09,12:23
no a vy tu pohľadávku v čase keď ste o nej účtovali ste účtovali do výnosov ak sa nemýlim nie? Mňa nezaujíma to že ste neuznali nejakú DF...ale evidujete pohľadávku...ak bola vo výnosoch môžte postupovať podľa § 20 ods. 14 zákona o dani z príjmov z prihliadnutím na tvorbu opravných položiek podľa zákona o účtovníctve...

Žiadne výnosy, ale iné pohľadávky voči banke. :rolleyes: :o Bude aj to zle?
Vladimír Ozimý
14.01.09,13:12
Žiadne výnosy, ale iné pohľadávky voči banke. :rolleyes: :o Bude aj to zle?

no dobre zaúčtujte mi to tu ako ste účtovali o vzniku pohľadávky...:) aby sme sa pohli
Gabi03
14.01.09,13:23
no dobre zaúčtujte mi to tu ako ste účtovali o vzniku pohľadávky...:) aby sme sa pohli

:D
221/378

378/221
Vladimír Ozimý
15.01.09,08:39
:D
221/378

no ale tento zápis mi moc nehovorí o tom že by vznikala pohľadávka ale o tom že je uhrádzaná...tento účtovný zápis nezakladá dôvod na tvorbu opravnej položky...
Gabi03
15.01.09,08:53
no ale tento zápis mi moc nehovorí o tom že by vznikala pohľadávka ale o tom že je uhrádzaná...tento účtovný zápis nezakladá dôvod na tvorbu opravnej položky...

Tak ako treba zaúčtovať strhnutie nejakej čiastky z bankového účtu, s ktorým nesúhlasíte?

Ešte pre upresnenie... hovoríme iba o tvorbe účtovnej opravnej položky.
ingi
15.01.09,09:33
Tak ako treba zaúčtovať strhnutie nejakej čiastky z bankového účtu, s ktorým nesúhlasíte?

Ešte pre upresnenie... hovoríme iba o tvorbe účtovnej opravnej položky.

Gabi, asi si účtovala opačne: 378/221, potom je účtovanie podľa mňa správne a môžeš aj k takejto pohľadávke v zmysle § 18 Postupov PÚ vytvoriť OP.
Gabi03
15.01.09,09:46
Gabi, asi si účtovala opačne: 378/221, potom je účtovanie podľa mňa správne a môžeš aj k takejto pohľadávke v zmysle § 18 Postupov PÚ vytvoriť OP.

mimotemy Jasné, že som tak účtovala. :D Už som z tej závierky zblbnutá načisto. :---
Vladimír Ozimý
15.01.09,10:00
mimotemy Jasné, že som tak účtovala. :D Už som z tej závierky zblbnutá načisto. :---

účtovnú opravnú položku tvoríte bez ohľadu na to aký to má vplyv na základ dane...avšak takto tvorené opravná položka nebude daňovo uznaná...
Pru
26.01.09,20:57
Ja stále riešim chyby po predchádzajúcej účtovnícke a neviem ako zaúčtovať:
FV 311/642, úhrada cez banku 221/311, duplicitná úhrada 211/311. Už som im niekoľkokrát volala ale nevedia mi povedať, lebo, že menili softvér a podobne, im to nikde nevyskakuje, ale mne vyskakuje, že sme 2x prijali platbu. Aj mi to vyskakuje na 311, saldo mám dobré ale pohyby na účte o túto sumu nesedia. Dá sa to nejako odúčtovať? Alebo čo s tým?
Zoltán Kovács
26.01.09,21:03
Ja stále riešim chyby po predchádzajúcej účtovnícke a neviem ako zaúčtovať:
FV 311/642, úhrada cez banku 221/311, duplicitná úhrada 211/311. Už som im niekoľkokrát volala ale nevedia mi povedať, lebo, že menili softvér a podobne, im to nikde nevyskakuje, ale mne vyskakuje, že sme 2x prijali platbu. Aj mi to vyskakuje na 311, saldo mám dobré ale pohyby na účte o túto sumu nesedia. Dá sa to nejako odúčtovať? Alebo čo s tým?

Poslať im späť tú platbu.
Pru
26.01.09,21:06
Už som aj chcela, ale oni sa k tomu aj tak nevyjadrili, ja som im odfotila aj výpis z účtu, aj pokl. doklad, že to máme 2x uhradené a oni nič. Aj telefonicky som sa snažili riešiť, ani sa im neráčilo si to pozrieť a skontrolovať.
Zoltán Kovács
26.01.09,21:07
Už som aj chcela, ale oni sa k tomu aj tak nevyjadrili, ja som im odfotila aj výpis z účtu, aj pokl. doklad, že to máme 2x uhradené a oni nič. Aj telefonicky som sa snažili riešiť, ani sa im neráčilo si to pozrieť a skontrolovať.

Mňa osobne by nezaujímalo ako to oni vyriešia.
Pru
26.01.09,21:13
Máš pravdu, zbytočne sa s tým trápim. pošlem im to a bude