ivkň
31.10.08,11:26
zdravim

Dostala sa mi do rúk faktúra, ktorá bola vystavená v 6 mesiaci a ja som ju obdrzala az teraz v 10 tom, je pravda, že ja mozem dat dátum danovej povinnosti v den kedy som tu fakturu obdržala?

resp:
dat vystavenia: 6 mes
splatnost: 6 mesiac
dodanie: 10 mesiac ????

kujeeeem :rolleyes:
evina
31.10.08,10:48
zdravim

Dostala sa mi do rúk faktúra, ktorá bola vystavená v 6 mesiaci a ja som ju obdrzala az teraz v 10 tom, je pravda, že ja mozem dat dátum danovej povinnosti v den kedy som tu fakturu obdržala?

resp:
dat vystavenia: 6 mes
splatnost: 6 mesiac
dodanie: 10 mesiac ????

kujeeeem :rolleyes:

Ak vieš preukázať, že si ju dostala teraz /t.j. naplnila si podmienku, že máš mať doklad/, tak ju zaradíš do DPH teraz
ivkň
31.10.08,11:02
mame tu fakturu zapisanu v knihe doslej posty, a razitko prijatia na fakture. problem je ze firma, ktora nam tu fakturu dala az teraz tvrdi, ze nam ju dala uz v 6 mesiaci, preto napisali teraz na tu fakturu ze je to opis..tak aby z toho nebol nejaky problem.

pripadne sa da riesit situacia aj tak ze celkovu sumu faktury nauctujem ako danovo neucinny doklad 343/99
alebo iba nauctujem 501/99 /321?
evina
31.10.08,11:06
mame tu fakturu zapisanu v knihe doslej posty, a razitko prijatia na fakture. problem je ze firma, ktora nam tu fakturu dala az teraz tvrdi, ze nam ju dala uz v 6 mesiaci, preto napisali teraz na tu fakturu ze je to opis..tak aby z toho nebol nejaky problem.

pripadne sa da riesit situacia aj tak ze celkovu sumu faktury nauctujem ako danovo neucinny doklad 343/99
alebo iba nauctujem 501/99 /321?

Účtovala by som aj do DPH aj do nákladov /ak sú uznateľné/. To, že ste ju mali skôr by vedela "naštrbiť" jej úhrada napr. v 7. mesiaci :)
babi2
31.10.08,11:07
Ja si v takomto prípade prikladám obálku, na ktorej
by malo byť razítko s dátumom kedy to bolo odoslané, ale aj to že je to opis, hovorí o tom
že sa zrejme stala niekde chyba a že faktúra prišla neskôr, nedávala by som to ako nedaňový náklad
ivkň
31.10.08,11:12
uhradena nebola, az na zaklade telefonatu z tej firmy sme s dozvedeli o tej fakture, ze ju teda neevidujeme.

tak poprosim este raz suhrnne zauctovanie. Napr hodnota bez DPH je 2000sk. ako postupovat. dakujem velmi pekne..
babi2
31.10.08,11:18
Ak je hodnota bez DPH 2000,-sk, tak celá faktúra
je na 2380,-sk a účtuješ
2000,- 501/321
380,- 343/321
atka4
31.10.08,11:43
uhradena nebola, az na zaklade telefonatu z tej firmy sme s dozvedeli o tej fakture, ze ju teda neevidujeme.

tak poprosim este raz suhrnne zauctovanie. Napr hodnota bez DPH je 2000sk. ako postupovat. dakujem velmi pekne..

Len by som doplnila, ak ste ju dostali neskôr, nebolo by od veci, aby dodávateľ na faktúru napísal, kedy bol opis vyhotovený . Môže byť dôležité, ak nemáte obálku, ale Vám ju napr. doručil osobne. Pripla by som k faktúre aj vašu mailovú (prípadne inú) korešpondenciu o tom, že vás vyzývajú k jej úhrade, a vy, že ju nemáte.....
S účtovaním ....neviem, o čo sa jedná, či materiál, tovar, služby....
(Apropó, ak to bol materiál, alebo tovar a pod., ako ste urobili prípadne sklad. evidenciu?....) Ťažko jednoznačne odpovedať....;)
ivkň
31.10.08,11:55
skladová evidencia sa nekonala, pretoze material zrejme nakupili zamestnanci, ktorí ho potrebovali a ihned si ho prevzali a aj spotrebovali, z toho som si domyslela, ze teda mozno aj faktura bola, ale nezodpovednostou ju niekam zapatrosili.

co sa tyka toho opisu, bolo to dohodnute telefonicky, takze znovu ziaden doklad. jedine ta kniha doslej posty, a predpokladam ze obalky asi nebudu.
marjankaj
31.10.08,12:06
Podľa zákona o DPH

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane Na začiatok


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
atka4
31.10.08,12:37
Tak to by som asi počkala na tú faktúru, čo je na nej uvedené, či majú podpísaný (u dodávateľa) dodací list alebo faktúru-či to niekto z vašej organizácie naozaj prevzal.
Minimálne sa dozviete, kto neodovzdal, čo mal....
DPH zaúčtuj a uplatni, ako radí evina, prísp. 2 a 4, ostatné zaúčtuj do nákladov, ako účtujete ostatné podobné prípady. Nevieme, či účtujete spôsobom A alebo B (sklady) a podobne...
Čiže zaúčtuj ako obvykle....