Lucika78
31.10.08,13:37
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Zamestnávateľ ruší jedno zo svojich stredísk a to v pomerne krátkom čase. Z tohto dôvodu potrebuje dať výpoveď zamestnancovi, ktorý na tomto stredisku pracoval. Mal by mu dať výpoveď podľa ZP s výpovednou dobou aj odstupným. Problém je v tom, že nijakú výpovednú dobu si dovoliť nemôže ... nakoľko dva mesiace (výpovedná doba) určite stredisko fungovať nebude a zamestnávateľ nemá kde inde presunúť zamestnanca. Čo s tým? Môže byť v tomto prípade okamžité skončenie pracovného pomeru? (trebárs aj s odstupným, ale bez výpovednej doby)
Chobot
31.10.08,12:44
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Zamestnávateľ ruší jedno zo svojich stredísk a to v pomerne krátkom čase. Z tohto dôvodu potrebuje dať výpoveď zamestnancovi, ktorý na tomto stredisku pracoval. Mal by mu dať výpoveď podľa ZP s výpovednou dobou aj odstupným. Problém je v tom, že nijakú výpovednú dobu si dovoliť nemôže ... nakoľko dva mesiace (výpovedná doba) určite stredisko fungovať nebude a zamestnávateľ nemá kde inde presunúť zamestnanca. Čo s tým? Môže byť v tomto prípade okamžité skončenie pracovného pomeru? (trebárs aj s odstupným, ale bez výpovednej doby)

Nie, jediná možnosť je navrhnúť mu skončenie PP dohodou s tým, že miesto 2 mesačného odstupného mu ponúkne 4 mesačné - aby zamestnanec mal rovnaký príjem, ako keby počas výpovednej doby pracoval.
brčko
31.10.08,12:45
okamžité rozviazať PP so zamestnancom podla § 68 ZP nemôže,
to, že nemá pre zamestnanca prácu, je podla mna prekážka na strane zamestnávatela (§ 142 ods.3 ZP) a teda ak nepodpíšu dohodu o ukončení PP podla § 60 ZP z organiz.príčin (t.j. s odstupným), tak musí dať zamestnancovi výpoved s výp.dobou a odstupné. Počas VD mu musí platiť náhradu príjmu v sume priem.platu ak sa napr. nedohodnú na dochádzaní zamestnanca do inej pobočky (či už dodatkom k PZ so zmenou pracoviska alebo formou prac.cesty).
Lucika78
31.10.08,13:33
Ďakujem, utvrdili ste ma v mojom predpoklade - tak teda idem "nepotešiť" šéfa...