FAA
31.10.08,12:45
Dobrý deň, nezvyknem zadávať nové otázky, pretože veľa otázok už tu bolo zodpovedaných, stačí len hľadať, a okrem toho pri hľadaní človek nájde množstvo zaujímavých vecí, toto som na porade nenašiel. Prosím vás o riešenie tohoto problému:
Predaj pozemku, ktorý je definovaný v katastri nehnuteľností ako orná pôda, aj v kúpnej zmluve je pozemok definovaný ako orná pôda, predávajúci aj kupujúci sú právnické osoby, platitelia DPH.
Predávajúci trvá na predajnej cene navýšenej o DPH, aj keď predaj ornej pôdy, keďže nieje stavebným pozemkom, je podľa §38 ods.2, oslobodený od DPH,

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

argumentuje §43h, stavebného zákona, kde sa píše:

§ 43h
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.

Uvedený pozemok spĺňa podmienky stavebného zákona §43h.

A teraz moje otázky:
Má byť cena navýšená o DPH?

Ak má byť cena bez DPH, ako to vyriešiť v daňových priznaniach, pretože kúpna zmluva bola podpísaná v 07/2008, vtedy bola kupujúcim zaplatená kúpna cena, predávajúci už daň priznal aj odviedol za mesiac 07/2008, pretože je mesačným platcom DPH a kupujúci podal v termíne daňové priznanie za 3.Q/2008 s nadmerným odpočtom.

Ďakujem pekne za riešenie.
Marína
31.10.08,12:55
Vlado, prečo bez DPH? Ak predávajúci uvádza, že pozemok spĺňa podmienku §43 písm.h(orná pôda je podľa SZ považovaná za stavebný pozemok, čo nie je problém zistiť, ak bolo vydané územné rozhodnutie), je povinný cenu navýšiť o DPH.
Vladimír Ozimý
31.10.08,13:19
Vlado, prečo bez DPH? Ak predávajúci uvádza, že pozemok spĺňa podmienku §43 písm.h(orná pôda je podľa SZ považovaná za stavebný pozemok, čo nie je problém zistiť, ak bolo vydané územné rozhodnutie), je povinný cenu navýšiť o DPH.

aha ja som to neriešil...nečítal som to celé :)...jasnéé ale ak predávam stavebný pozemok nedefinujem to ako ornú pôdu ale rovno stavebný pozemok takže ak je to stavebný pozemok tak len s DPH...a ruším svoju odpoveď hore...
Vladimír Ozimý
31.10.08,13:22
Dobrý deň, nezvyknem zadávať nové otázky, pretože veľa otázok už tu bolo zodpovedaných, stačí len hľadať, a okrem toho pri hľadaní človek nájde množstvo zaujímavých vecí, toto som na porade nenašiel. Prosím vás o riešenie tohoto problému:
Predaj pozemku, ktorý je definovaný v katastri nehnuteľností ako orná pôda, aj v kúpnej zmluve je pozemok definovaný ako orná pôda, predávajúci aj kupujúci sú právnické osoby, platitelia DPH.
Predávajúci trvá na predajnej cene navýšenej o DPH, aj keď predaj ornej pôdy, keďže nieje stavebným pozemkom, je podľa §38 ods.2, oslobodený od DPH,

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

argumentuje §43h, stavebného zákona, kde sa píše:

§ 43h
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.
(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.

Uvedený pozemok spĺňa podmienky stavebného zákona §43h.

A teraz moje otázky:
Má byť cena navýšená o DPH?

Ak má byť cena bez DPH, ako to vyriešiť v daňových priznaniach, pretože kúpna zmluva bola podpísaná v 07/2008, vtedy bola kupujúcim zaplatená kúpna cena, predávajúci už daň priznal aj odviedol za mesiac 07/2008, pretože je mesačným platcom DPH a kupujúci podal v termíne daňové priznanie za 3.Q/2008 s nadmerným odpočtom.

Ďakujem pekne za riešenie.

ale predsa len jedna otázka. Predávajúci na základe čoho argumentuje že je to stavebný pozemok? Pretože tam je podmienka aby to bolo zadefinované v uzemnom pláne obce že ide o stavebný pozemok...
Mňa zmýlilo to že orná pôda...pretože orná pôda je orná pôda a stavebný pozemok je stavebný pozemok. Nemal by som na faktúru uvádzať ornú pôdu ak ide o stavebný pozemok...
Marína
31.10.08,13:30
Podľa mňa tým, že argumentuje §43/h. Faktúrovať nemôže stavebný pozemok, ak v LV je definícia pozemku - orná pôda.
Pri prípadnej kontrole nie je problém zistiť od obce aký je územný plán. Kupujúci si to môže overiť už teraz.
Vlado, prečo si zmazal svoj predch. príspevok? Teraz to vyzerá, že sa rozprávam sama so sebou.:D
Vladimír Ozimý
31.10.08,13:34
Podľa mňa tým, že argumentuje §43/h. Faktúrovať nemôže stavebný pozemok, ak v LV je definícia pozemku - orná pôda.
Pri prípadnej kontrole nie je problém zistiť od obce aký je územný plán. Kupujúci si to môže overiť už teraz.

nie je pravda na účely určenia druhu pozemku ma LV nezaujíma...zaujíma ma len územný plán obce...ak ja mám v územnom pláne obce že je to orná pôda a v LV stavebný pozemok faktúrujem bez DPH. ak je to naopak faktúrujem s DPH. Preto sa pýtam na zálade čoho argumentuje lebo je to trochu zvláštne. Nemôžem uvádzať na fkatúru že ide o ornú pôdu a tváriť sa že ide o stavebný pozemok...o tom to je...aj na fa treba správne uviesť čo to je...
Vladimír Ozimý
31.10.08,13:40
Vlado, prečo si zmazal svoj predch. príspevok? Teraz to vyzerá, že sa rozprávam sama so sebou.:D


Hehe no prepáč to som nechcel...skrátka reagoval som prílišne rýchlo na základe podnetu na ornú pôdu :) a nečítal som Ďalej...takže vyhlasujem že Marína sa rozpráva so mnou ;)
Marína
31.10.08,14:30
Ale FAA uvádza, že predávajúci


argumentuje §43h, stavebného zákona, kde sa píše:
.....................
Uvedený pozemok spĺňa podmienky stavebného zákona §43h.
....................
FAA
01.11.08,18:59
Ďakujem za odpovede,
"Uvedený pozemok spĺňa podmienky stavebného zákona §43h."
To je tvrdenie predávajúceho, či je to naozaj tak uvidíme v pondelok. Zadal som otázku aj na DRSR, ešte mi neodpovedali. Tie ich odpovede sú však niekedy ako v tej rozprávke - prišla oblečená, neoblečená - peši, na voze - dala dar, nedala. Príjemnú nedeľu želám.
marjankaj
01.11.08,20:18
A za akú cenu to predávali. Ako ornú pôdu alebo stavebný pozemok? Tam je asi väčší rozdiel ako DPH.