Katarína01
17.05.05,21:58
V roku 2004 som so svojou sročkou ukončila podnikanie v prenajatých priestoroch.S prenajímajúcim sme spísali všetky energie.(platila som nájomné + energie).Všetko bolo ok.Ale po mesiaci sa mi ozval že mám nedoplatok 40000Sk a že to bolo spôsobené nízkymi zálohami.
Kedže na podnikanie som minula všetky zdroje a v sro neostalo nič, nemám čím zaplatiť.A ak tak urýchlene nespravím, že sa stretneme na súde.
Preto moja otázka znie
ručím iba svojou sro alebo aj súkromným majetkom
a čo všetko mi hrozí pri prípadnom súdnom jednaní
ďakujem
dara
18.05.05,04:51
Nie som až tak znalá ale myslím, že v s.r.o. len do výšky základného imania, u FO celým svojím majetkom.
Monica
18.05.05,16:36
Tak ako píše dara.
evina
18.05.05,19:53
§ 106 z Obchod. zákonníka:
Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu, inak môže spoločník požadovať náhradu od spoločnosti. Ak nemôže dosiahnuť túto náhradu, môže požadovať náhradu od každého z ostatných spoločníkov v rozsahu, v akom sa svojím vkladom podieľa na základnom imaní spoločnosti.

Ale myslím si, že zaujímavé sú aj nasledovné časti :

§ 135a
1/ Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.
2/ Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že
a/ poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b/nadobudlii majetok v rozpore s § 59a.
3/ Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že ppostupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.
4/ Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spolčnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.
5/ Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznejpodstaty.
bepo
18.05.05,20:20
evina-ods 5 sa týka škôd a že niekto prerobí a nemá na zaplatenie nájomného alebo energie nie je škoda.Takže ak v sro nie sú peniaze ani pohľadávky nehrozí dokopy nič.
Miruška
19.05.05,02:48
Mňa by zaujímalo ako si mala postavenú zmluvu , či bolo v zmluve uvedené aj prípadné doplatenie pri zvyšovaní energie a pod. Ak si to nemala, a uhradila si vetko na základe faktúry a v súlade s tou zmluvou tak ja si myslím, že je to už jeho problém, ak dal nízke zálohy. Toť môj názor.